
Sausio 27-ąją kaimyninės Latvijos Tukumo muziejaus dailės galerijoje „Durvis“ atidaryta paroda „Baltiškos kultūros ženklai mene“, kuri parengta iš Plungės Žemaičių dailės muziejaus rinkinių. Šios gražios kultūrinės iniciatyvos ėmėsi latviai, sumanę tokiu būdu paminėti artėjančius Baltijos valstybių atkūrimo šimtmečius.
Mintis Latvijai, Lietuvai ir Estijai apsikeisti parodomis sausio pabaigoje tapo kūnu. Kadangi mūsų šalis pirmoji pasitinka 100 metų jubiliejų, jai patikėta garbė pirmajai dalytis savo kultūros gėrybėmis. Juolab kad Lietuva yra ir vyriausia tarp trijų Baltijos sesių – jos valstybingumo istorija kuriama daugiau nei tūkstantį metų.
Parodoje „Baltiškos kultūros ženklai mene“ eksponuojama dešimties iškilių žemaičių menininkų kūryba. Tai išeivijoje ir Lietuvoje kūrusių dailininkų Vytauto Igno, Telesforo Valiaus, Alfonso Dargio, Algimanto Švažo, Alfonso Čepausko įkvepiantys, liaudies meno tradicija sekantys, gilią istoriją pasakojantys grafikos lakštai. Ekspozicijoje sodriai „išplaukia“ Igno Budrio akvarelė su įstabiu Žemaitijos kraštovaizdžiu – kalnų kalneliais, varpinėmis ar spalvingais Užgavėnių personažais, o jai atliepia ir rimties suteikia Vlado Lisaičio triptikas „Mindaugas – valstybės pamatai. Vytautas – valstybės galybė“.
Latvijoje surengtos parodos lankytojus ypač sužavėjo medžio meistrų skulptūros – visus užbūrė talentingų drožėjų Vytauto Ulevičiaus, Justino Jonušo ir Antano Vaškio išmoninga medžio karalija.
Įvairialypę parodą sujungė bendra tema – tai baltiškos pasaulėjautos atspindžiai ir liaudies meno tradicijų tąsa mene.
Parodą atidarė Tukumo muziejaus direktorė Agrita Ozola. Nuskambėjus Baltijos kelio himnui „Bunda jau Baltija“, lankytojai buvo pakviesti susikibti rankomis ir prisiminti tą kelią, kuriuo atėjome į laisvę, ir kartu džiaugtis galimybe dabar gyventi turint šią esminę tautos vertybę.
Padėkos ir sveikinimo žodį tarė Žemaičių dailės muziejaus direktoriaus pavaduotoja Jolanta Skurdauskienė. Ekspoziciją pristatė muziejaus vyriausioji fondų saugotoja Danutė Einikienė.
Paroda Tukume – tai dviejų Baltijos valstybių – Lietuvos ir Latvijos – sutelkto bendradarbiavimo vaisius. Tikėtina, kad Žemaičių dailės muziejaus erdvėse lankytojai greitai galės grožėtis latvių menininkų darbais.