Ketvirtadienį posėdžiavo Savivaldybės tarybos Ekonomikos, finansų ir biudžeto komiteto nariai. Vienas iš pagrindinių darbotvarkės klausimų buvo paskutinįkart prieš patvirtinimą aptarti Savivaldybės 2010 metų biudžeto projektą. Prieš imantis šio klausimo, išsakęs pasipiktinimą, iš salės išėjo komiteto narys, partijos Tvarka ir teisingumas atstovas Algirdas Kurcikevičius. Jis teigė tokio biudžeto, kuriame iš eilutės į eilutę stumdomi nuliai, aptarime dalyvauti nenorįs.
Liepė traukti iš stalčiaus skaičius
Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo skyriaus vyr. specialistė Jovita Šumskienė ir Vietos ūkio skyriaus šilumos ūkio specialistas Kazys Milierius komiteto nariams turėjo pateikti informaciją apie tai, kaip 2002-2010 metais sekėsi taupyti energiją, kokios naudos davė pastatų renovacijos, rekonstrukcijos, modernizavimai.
Komiteto pirmininkas Mykolas Pronckus Savivaldybės administracijos specialistams priekaištavo: „Iš pateiktos medžiagos niekas neaišku. Tai tik abstrakčios tezės, o kur objektai, kilovatvalandės, litai?“
Pasak K. Milieriaus, atnaujinta daug šilumos trasų, modernizuotas ne vienas šilumos mazgas, renovuota mokyklų, daugiabučių, lopšelių-darželių ir t. t. Ir teigiamų skaičių yra – pavyzdžiui, Senamiesčio vidurinė mokykla iki renovacijos per metus sunaudodavo 453 MWh šilumos energijos, po renovacijos – 366 MWh, „Babrungo“ pagrindinė mokykla iki renovacijos – 189 MWh, renovavus – 144 MWh.
Pasak M. Pronckaus, akivaizdu, kad efektyvumas yra, tačiau kodėl tie skaičiai laikomi stalčiuose, kodėl nepateikiami komitetui ir visuomenei.
„Šiandien siūlau šio klausimo daugiau nebenagrinėti. Atidėkim kitam posėdžiui, o tada išsitraukit iš stalčiaus skaičius ir pateikit mums išsamią informaciją“, – pasiūlė komiteto pirmininkas. Kiti jam pritarė.
Kadangi kalbėta apie šildymą, komiteto nariams iškilo klausimas – ar UAB Plungės šilumos tinklai jau nupirko bankrutavusios AB „Minija“ katilinę? Posėdyje dalyvavęs bendrovės generalinis direktorius Petras Piekus atsakė: „Taip, nupirkom. Sumokėjom 1,76 milijono litų. Milijoną skolinomės iš banko, likusi dalis – mūsų lėšos. Iki rudens už Europos Sąjungos pinigus iš miesto iki „Minijos“ katilinės nutiesime trasą ir naująjį sezoną jau pradėsime šildyti iš ten“.
Biudžeto projektas – be ginčų
Komitetui teko paskutinįkart prieš patvirtinimą apsvarstyti Plungės rajono savivaldybės 2010 metų biudžeto projektą. Jį jau šią savaitę turi patvirtinti Savivaldybės taryba.
Kaip jau minėjome, prieš pradedant gvildenti biudžeto temą, posėdį paliko „tvarkietis“ A. Kurcikevičius. Jis piktinosi, kad dėl valdžios kaltės vėjais paleisti kone du milijonai litų, už kuriuos nupirktas esą visai nereikalingas pirkinys – „Minijos“ katilinė. „Jei tie pinigai būtų patekę į biudžetą, nereikėtų nulių iš eilutės į eilutę stumdyti. Lėšų visiems užtektų“, – išsakęs savo pasipiktinimą, politikas paliko posėdžių salę.
Priminsime, jog Savivaldybės biudžetas šiemet išties skurdus – vos 80 mln. Lt vietoj pernai planuotųjų 103 milijonų. Ypač keblu bus vykdyti savarankiškąsias Savivaldybės funkcijas. Joms numatyti tik 36,8 mln. Lt, o tai yra 15 procentų mažesni atlyginimai visų biudžetinių įstaigų darbuotojams ir 50 proc. ūkinei veiklai reikalingų lėšų, t. y. susimokėti už šildymą, elektros energiją, vandenį ir t. t. Kadangi bus tik pusė reikiamų lėšų, vadinasi, įstaigos turės labai labai susiveržti diržus arba nuo pusės metų gyventi skolon.
Išėjus A. Kurcikevičiui, komitetas apie biudžeto projektą nebediskutavo. Pasak M. Pronckaus, reikėtų, kad prie tokio skurdaus biudžeto projekto būtų pridedamas ir taupymo planas – ką Savivaldybės administracija ir įmonės ruošiasi daryti, kad išgyventų.
Skolinsis 7 milijonus litų
Kaip viename iš posėdžių sakė Savivaldybės administracijos Finansų ir biudžeto skyriaus vedėja Daiva Mažeikienė, šiuo metų Savivaldybė iš bankų yra pasiskolinusi 14,8 mln. litų. Šiemet sumą ketinama dar paauginti – ruošiamasi imti 7 147 500 Lt paskolą. Mat reikia prisidėti prie investicinių projektų, o savų lėšų Savivaldybė stokoja.
Didžiausia paskolos dalis – apie 2,5 mln. Lt – bus skirta prisidėti prie vandentvarkos plėtros projekto. Po milijoną – Alsėdžių vidurinės mokyklos ir Platelių gimnazijos pastatams rekonstruoti. Kitiems objektams (kurių iš viso sąraše – 22) numatytos mažesnės sumos.
Komitetas pritarė, kad paskola būtų imama – investicinius projektus reikia vykdyti. Juk su jais į rajoną ir Europos Sąjungos pinigai ateina, ir darbo vietų įmonės turi.