
Sutiktuvių maršu pasitikti visi atkeliavusieji į Kaziuko mugę, kovo 6-ąją surengtą Tverų kultūros namuose. „Prašuom ant paūliavuonės: tancius tanciavuoti, štukas štukavuoti“, – drąsino užsukusius į šventę gyventojus „gaspadorius“ Kazimieras.
O „štukavuoti“ ir „kaštavuoti“ tikrai buvo verta. Seilės tįso pamačius vietos šeimininkių keptą naminę duoną ar sūriais nukrautus stalus. Šių pieno produktų čia įvairiausių būta. Moterys pasakojo, kad vienus sūrius iš saldaus, kitus iš rūgusio pieno darė, o kai kuriuos dėl skonio net apkepė ar parūkė ir kmynais pagardino.
Pasirūpino tveriškės ir smaližių poreikiais. Daiva Dapkuvienė siūlė medumi įmirkusių skruzdėlynų, pagal seną receptą keptų grybukų ar namiškių pamėgto skonio meduolių. Saldumynų ne pirmą kartą mugei prikepė Tverų bendruomenės pirmininko žmona Evelina Puidokienė. Smaližių akis, kaip ir eurus iš piniginių, viliojo ir ant kitų prekystalių išrikiuoti kepiniai: tortai, keksiukai, pyragai.
Prie pat įėjimo įsikūręs medžio drožėjas Kazys Jocys į Tverus atvyko iš Klaipėdos. Atsivežė pačių smulkiausių darbelių: šaukštelių, sagų, kaukių. Pro atidesnių mugės lankytojų akis nepraslydo, kad vienas šaukštelis padarytas su skyle. „Jis specialiai
uošvei maitinti skirtas“, – kantriai smalsuoliams aiškino tautodailininkas. O kantrybės jam netrūko, nes, kaip pats sakė, yra žemaitis, gimęs ir augęs Tveruose.
Užgavėnių kaukių drožėjas Arvydas Jarmalis iš Kretingos pasakojo Tverų mugėje dalyvaujantis antrą kartą. „Atvažiuojame palaikyti tveriškių ir savo darbų parodyti“, – jam antrino žmona. Ne tik Užgavėnių kaukės puikavosi ant kretingiškių stalų – pirkėjai čia galėjo įsigyti artėjančių Velykų simbolių: iš šieno padarytų kiškučių, paukščių lizdų ir, žinoma, margučių.
Margučių, šilko siūlais apnertų, siūlė ir Danutė iš Šilalės rajono. Siuvėja Ilona iš Klaipėdos prekiavo savo kurtais papuošalais. „Man gražu, gal ir tveriškiams mano darbai patiks“, – vylėsi moteris.
Koks Kaziukas be verbų? Jas visai nebrangiai – nuo 2 eurų už mažesnę iki 10 eurų už didžiausią – pirkėjams siūlė rietaviškė Birutė Petrošienė. Moteris sakė verbas daranti jau treti metai, bet tik Rietave jas pardavinėjanti, į Tverus susiruošė pirmą kartą. Mugėje matėsi ir daugiau rietaviškių: vieni jų savos gamybos aliejais prekiavo, kiti – mezginiais, nėriniais.
Arbatžolių, surinktų aplinkinėse pievose, ir meno dirbinių mugės dalyviams siūlė Lopaičiuose gyvenantis dailininkas Virgilijus Bizauskas. Lėkščių, šaukštų, dubenėlių ir padėklų – medžio drožėjas Darius iš Vaištarų.
Kaip verpti vilnas, smalsuoliams rodė ratelį čia pat minanti tveriškė Eugenija Šimkevičienė, na, o siuvimo pradžiamokslio buvo galima pasimokyti prisėdus prie Janinos Virkšienės darbo stalo.
Kol mugė šurmuliavo, scenoje netilo muzika. Susirinkusiuosius linksmino „Medingos“ ansamblis iš Medingėnų ir vietiniai – Tverų kultūros namų folkloro ansamblis ir mažieji dainininkai.
Šventės vedėjas Kazimieras „barankų karoliais“ padabino Tverų seniūną Antaną Zalepūgą ir bendruomenės pirmininką Aurimą Puidoką.
Originaliomis puokštėmis pagerbti ir visi mugėje buvę Kazimierai ar Kaziai.
Tad šurmulio tądien būta tikrai neeilinio.
Kai piniginės aptuštėjo, o krepšiai jau buvo pilni, padėkota visiems, dalyvavusiems Kaziuko mugėje, kuri, kaip ir dera, Tveruose, Lietuvos mažojoje kultūros sostinėje, buvo nė kiek ne prastesnė nei didžiojoje sostinėje Vilniuje.