
Spalio 25 dieną į Tverų bendruomenės salę susirinko nemažas būrys tveriškių, norinčių išgirsti žurnalistės, populiarių knygų autorės Laimos Lavaste mintis apie žurnalistinį darbą, apie skaitytojų pamėgtas knygas.
L. Lavaste buvo dienraščio „Lietuvos rytas“ korespondentė Suomijoje, rašė straipsnius leidiniui „Ekstra“. Dabar yra „Lietuvos ryto“ specialioji korespondentė, garsėjanti aštriais pasisakymais televizijos laidose, sudėtingus žmonių likimus nagrinėjančiais straipsniais.
Ši žurnalistė ir rašytoja galėtų pasigirti per savo karjerą pakalbinusi garsiausius ir įtakingiausius Lietuvos žmones bei užsienio įžymybes.
L. Lavaste neslėpė niekada nesigailėjusi dėl pasirinkto žurnalistės kelio. Pasakojo, kad jos tėvai buvo mokytojai. Jei paauglystėje tėvai nebūtų atsivežę iš Telšių rajono į Vilnių, gal ir ji būtų buvusi kur nors gimtosios kalbos mokytoja. „Dievinu savo, žurnalistės, profesiją. Niekada nesu pagalvojusi, kad galėčiau būti kas nors kitas“, – tvirtino viešnia.
Jos karjerą lydi ne tik pripažinimas, bet ir daugybė nematomų akimirkų. Gąsdinimai ir perspėjimai – taip pat.
Parašė knygas „Linksma knyga apie suomius ir Suomiją“, „Skersgatvis dviem“, „Mes. Lietuviai. Vadovėlis, kaip suprasti lietuvius ir jais naudotis“, „Kalės istorija“, „Rytojaus niekada nebus“, „Kunigas Ričardas“. Knygos, kaip ir straipsniai, pasižymi nuoširdžiu atvirumu ir aštrumu.
Pirmąsias knygas autorė pristatė trumpai perbėgdama jų turiniu, paskaitydama vieną kitą ištrauką.
Gerokai išsamiau L. Lavaste kalbėjo apie per Lietuvą nuskambėjusią Garliavos istoriją, kurią publikavo knygoje „Kalės istorija“. Čia pateikiami neskelbti istorijos veikėjų pokalbiai, cituojami tyrimų ir apklausų protokolai, išskirtinis Laimutės Stankūnaitės pasakojimas apie vaikystę, tėvų auklėjimą, romantiškus jausmus. Žurnalistė pasakojo, kad už šią knygą ir straipsnius yra tekę ne kartą išgirsti įžeidimų, net grasinimų. Vis dėlto užsispyrimas ir troškimas atskleisti tiesą neleido nuleisti rankų, skatino eiti iki galo.
Knyga „Rytojaus niekada nebus“ parašyta pagal vieną skaudų įvykį Lietuvoje, kai buvo nužudyti du vaikai. Rašyti kriminalinėmis temomis jai teko daug, bet tiesiog toks žurnalistės darbas. „Aš pastebėjau, kad vis dėlto yra labai įdomu atsiriboti nuo žudymo fakto, bet nagrinėti, kodėl taip atsitiko, – kalbėjo autorė. – Tai yra tik tos istorijos atspindys, aš sukūriau šitą knygą. Tikrai noriu pasakyti, kad tai nėra ta tikroji, mums žinoma istorija. Tai yra visiškai atskiras romanas su savarankiškais herojais, savarankiška meilės istorija, savarankiškais gyvenimais. Tiesiog yra labai įdomu, kai tu turėdamas kažkokį faktą iš to sukuri išgalvotą romaną.“
Į knygą „Kunigas Ričardas“ sudėti jos pokalbiai su kunigu Ričardu Doveika. „Dvasininkas, kurio klausosi tūkstančiai, manė, kad nekuklu pasakoti savo istoriją. Pagaliau sutiko ištaręs – tebūnie tai Dievo kelionė per Jo žmogaus gyvenimą. Ir gimė Knyga“, – sakė L. Lavaste.
Norintieji galėjo įsigyti knygų, gauti viešnios autografą.