Ekstremalios orų sąlygos skaudžiai smogia žemdirbiams. Net stipriausi ūkiai neapsaugoti nuo gamtos stchjų ir gali patirti milžniškų praradmų. Nuostolius mnmalzuoti ar net jų išvengti padeda pasėlių ir augalų draudmas. Paraiškos draudmo įmokoms kompensuoti nuo rugsėjo pradžios iki gruodžio pabagos bus primamos pagal Lietuvos žemės ūkio ir kamo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Rzkos valdymas“ veiklos srtį „Pasėlių, gyvūnų ir augalų draudmo įmokos“.
Gauta kompensacja atstojo pasėlių draudmo išladas
Pasėlių ir augalų draudmo galmybėmis besnaudojantys žemdirbiai jau spėjo pajusti naudą.
Rokiškio rajone ūkninkaujantis Jonas Žematis, valdantis 450 ha augalninkystės ūkį, pasėlius draudžia penktą sezoną. Tai daryti jį paskatno asmennė patirtis ir nenuspėjamos gamtos sąlygos: „Patys esame nukentėję. Tada ir klo idėja drausti pasėlius. Matote, kokia dabar gamta. Prieš keletą dešimtmečių nepastakydavo tokių kataklizmų – audrų, krušos, kaip dabar. Po jų vsas įdėtas darbas gali nueti perniek.“ Per tuos penkerius metus ūkninkas jau įstkno pasėlių draudmo nauda. Po vienos iš žiemų buvo iššutę apie 20 ha kvietrugių. Kadangi jie buvo apdrausti prieš žiemą, tai, pasak rokiškėno, gauta kompensacja realiai atstojo draudmui skirtas išladas. Tai padėjo išvengti ddesnių fnansnių nuostolių.
Ūkninkas Jonas patkno, jog atetyje irgi naudosis draudmo paslaugomis, kadangi ddna pasėlių plotus.
Naujoms paraiškoms teikti – keturi mėnesiai
Naujas šių metų paraiškų tekmo etapas pasėlių ir augalų draudmo įmokoms kompensuoti skelbiamas nuo rugsėjo 2 d. iki gruodžio 31 d. pagal Lietuvos žemės ūkio ir kamo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Rzkos valdymas“ veiklos srtį „Pasėlių, gyvūnų ir augalų draudmo įmokos“. Šiemet tai jau antroji galmybė gauti kompensacją daliai sumokėtų pasėlių ir augalų draudmo įmokų – nuo kovo pradžios iki birželio pabagos parama buvo tekiama pagal Lietuvos žemės ūkio ir kamo plėtros 2023–2027 m. strategnio plano intervencnės priemonės „Pasėlių, augalų ir gyvūnų draudmas“ veiklą „Pasėlių ir augalų draudmo įmokos kompensacja“.
Priemonės „Rzkos valdymas“ tikslas – skatinti ūkninkus drausti pasėlius ir augalus, už kurių augnmą Tiesiognių išmokų tasyklėse nustatyta tvarka mokamos tiesiognės išmokos, kompensuojant dalį sumokėtų draudmo įmokų.
Draudžiamos kompensuojamos rzkos – stchnės sausros ir (arba) iššalmo stchniai meteorologniai reiškniai.
Kompensuojama iki 70 proc. sumokėtos draudmo įmokos sumos. Svarbu pamnėti, kad parama mokama neatsižvelgiant, ar draudžiamasis įvykis įvyko, ar ne.
Kas gali gauti paramą
Pareiškėjais gali tapti fzniai arba jurdniai asmenys, savo vardu įregistravę žemės ūkio valdą ir užsimantys pirmne žemės ūkio gamyba. Pareiškėjui negali būti iškelta byla dėl bankroto arba jo įmonė ar veikla nėra likvduojama.
Svarbus ir draudmo lakotarpis. Jis turi būti ne ilgesnis kaip vienas augalų, pasėlių vegetacjos lakotarpis. Tekiama viena paramos paraiška pagal vieną draudmo objektą (pasėlių, augalų plotą ir (arba) rzką) vienam augalų vegetacjos lakotarpiui.
Svarbu įsdėmėti, kad paraiškos kompensacjai gauti turi būti pateiktos prieš patriant draudmo įmokų išladas.
Parama mokama neatsižvelgiant į tai, ar draudžiamasis įvykis įvyko, ar ne.
Moka avansą
Paramos gavėjas, pagal pateiktą paramos paraišką apdraudęs augalus bei draudmo įmonei sumokėjęs vsą draudmo sutartyje nurodytą draudmo įmokų sumą, gali kreiptis dėl paramos avanso. Jis apskačiuojamas pagal augalų rūšis ir sudaro 70 proc. apskačiuotos paramos sumos.
Kur ir kokiais būdais primamos paraiškos
Paraiškos primamos savvaldybės, kurioje įregistruota žemės ūkio valda, admnistracjoje. Paraiškos tekiamos asmeniškai, per kurjerį, registruota pašto siunta, per įgaliotą asmenį arba elektronniu paštu. Turi būti patekiamas vienas orgnalus paramos paraiškos egzempliorius ir susjusių dokumentų orgnalai arba kopjos. Kiekvienas paramos paraiškos ir susjusių dokumentų lapas turi būti patvirtintas pareiškėjo parašu, siunčiant elektronniu paštu, – pasrašyti saugiu elektronniu parašu.
Užs. Nr. I-964