Vasario 24 dieną Vilniuje prie Žemės ūkio ministerijos rinkosi šalies ūkininkai. Vyko Lietuvos ūkininkų sąjungos inicijuota protesto akcija, kurios tikslas buvo dar sykį atkreipti dėmesį į mūsų šalies pienininkystės ūkius ištikusią krizę. Dalyvavo ir apie 50 ūkininkų iš Plungės rajono.
Kaip „Plungei“ sakė Lietuvos ūkininkų sąjungos Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys, penktadienį vykusi protesto akcija sostinėje buvo pasekmė pastarųjų savaičių įvykių, kai šalies ūkininkai, tarp jų ir Plungės rajono, ėmėsi priemonių – pieno dalijimo akcijų ar tiesiog jo išpylimo, siekdami atkreipti dėmesį į itin mažas jo supirkimo kainas. „Buvo kalbėtasi su ministerija, tačiau nieko konkretaus nepasiekta“, – priežastis, kodėl ūkininkai vėl rinkosi į protestą vasario 24 dieną, aiškino M. Kaktys.
Taigi esminis dalykas, dėl kurio šalies ūkininkai rinkosi į protestą, buvo tokia akcija palaikyti ir padrąsinti žemdirbių deleguotus atstovus derantis su pieno perdirbėjų, prekybininkų ir valdžios institucijų atstovais dėl sąžiningos ir teisingos kainos žemdirbiams už parduodamą žaliavinį pieną.
M. Kaktys minėjo, jog jis buvo pakviestas dalyvauti derybinės grupės susirinkimuose. „Iš tikro visi tie pokalbiai nuvylė. Ypač prekybininkų pozicija. Jie apskritai nesikalba, yra apsistatę advokatais. Perdirbėjai žiūri lanksčiau į situaciją ir aiškina, kad jie esantys vienoje valtyje su ūkininkais, bet juk jie greičiau rodo kryptį, o tą valtį irkluoja ūkininkai…“ – pasakojo plungiškių ūkininkų vadovas.
Skyriaus pirmininkas teigė, jog ūkininkams, pamačius, kad derybos su prekybininkais yra vargiai įmanomos, liko vienintelė galimybė dėl pienininkystės ūkių gelbėjimo tartis su Vyriausybe. Diskusijose užsiminta, jog pienininkystės ūkiams būtina skirti 40 mln. eurų, kas leistų padidinti pieno supirkimo kainą 5–6 centais. „Tokia suma leistų pusę metų ūkininkams bent jau dirbti neinant į nuostolį“, – pažymėjo pašnekovas.
M. Kaktys, kaip ir jo kolegos, skeptiškai vertina ūkininkams keliamą sąlygą, kad šie turėtų tokiu atveju įsipareigoti dalyvauti projektuose, didinti karvių skaičių ūkiuose, steigti kooperatyvus. „Mums sprendimų reikia greitai, ūkiai šiandien turi išgyventi, o ne sutikti su įpareigojimais, kurie labiau orientuoti į ateitį“, – kodėl nutrūko derybos, dėstė rajono ūkininkų vadovas.
Protestuojantys ūkininkai įteikė rezoliuciją, kurioje išdėstė savo poziciją ir galimus sprendimus, galinčius padėti spręsti situaciją pienininkystės ūkiuose. Vėlgi tikimasi, jog derybos bus pratęstos. Tačiau, jei nebus tinkamų pokyčių, M. Kaktys pabrėžė, jog ūkininkai nusiteikę imtis jau drastiškų priemonių: bus organizuojami masiniai protestai, blokuojami keliai…
Plungės rajono ūkininkų vadovas atkreipė dėmesį, jog tokiu atveju iškils ir socialinė problema, kadangi nebeišgyvenantys ūkiai, ypač smulkieji, nebegalės išlaikyti savo darbuotojų, taigi daliai žmonių gresia nedarbas.
o kuo kalti paprasti zmones, kad blokuos kelius mums? blokuokit pienines 🙂