Vietos bendruomenės narių dėka pradėtas valyti Alsėdžių miestelio centre esantis Vyskupų tvenkinys. Gyventojai, girdėję įvairiausių pasakojimų apie išgrįstą vandens telkinio dugną ir čia slypinčias vertybes, netrukus galės lengviau atsikvėpti: visos paslaptys bus atskleistos. Darbai atliekami stebint Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto archeologams.
Nuvažiavę į Alsėdžius prie Vyskupų tvenkinio išvydome Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto jaunesniąją mokslo darbuotoją Raimondą Nabažaitę. Ji mums parodė, ką pradėjus valymo darbus pavyko aptikti vandens telkinio dugne.
Per beveik dvi darbo dienas rastų daiktų kolekcija ne tokia jau ir menka. Daugiausia tai įvairių puodų, lėkščių, vazonų, glazūruotų rudai ir žaliai, šukės. Iškastas rankų darbo (gali būti XIX amžiaus) stiklinis buteliukas su juostele, aptikta amatininkų ar kalvių darbų liekanų.
„Dar sunku ką detalizuoti, bet atidžiau patyrinėjus šiuos daiktus galima daryti prielaidą, kad tvenkinys iškastas XIX amžiaus pradžioje. Šiandien ne visus radinius galiu ir įvardyti. Štai aptikome medinį daiktą, kuris galėjo būti lankas, sutvirtintas kaltinėmis vinimis, bet kas jis yra iš tiesų ir kam naudojamas, kol kas neaišku“, – kalbėjo archeologė.
R. Nabažaitė teigė girdėjusi, jog alsėdiškiai pasakojo, kad tvenkinio dugnas buvęs išgrįstas plytelėmis ar akmenimis. „Žmonių kalbos nebūna iš piršto laužtos. Nors dugno dar nepasiekėme, bet aptikome apie du metrus šlaito, grįsto akmenimis“, – dėstė mokslininkė.
Į šią veiklą R. Nabažaitę įtraukė jos doktorantūros darbo vadovas profesorius habilituotas daktaras Vladas Žulkus. Anot jo, kasinėjimo darbų stebėjimus turi atlikti jaunas žmogus.
Archeologė itin džiaugėsi vienu radiniu, kurio pritaikymo dar nėra išsiaiškinusi. Aptikta išskirtinio metalo, turinčio specialų žvilgesį, vonelė-dubenėlis. Tai galįs būti net krikšto apeigoms naudojamas indas. „Paprastiems alsėdiškiams tokio indo kažin ar reikėjo. Tikėtina, kad jis čia pateko iš vyskupų rezidencijos“, – teigė tyrinėtoja. Jos nuomone, būtų puiku, jeigu radinius būtų galima eksponuoti mokykloje – krašto praeitį ir dabartį sietų tiesioginis ryšys.
R. Nabažaitė pasakojo, kad prasidėjus darbams labai jaučiamas gyventojų susidomėjimas. Jie ateina, klausinėja, dalijasi prisiminimais. Na, o pagrindinis ir visus dominantis klausimas būna vienas: „Ar aukso radote?“
Vyskupų tvenkinio valymo darbus tikimasi baigti per savaitę. Informacija apie radinių amžių, medžiagas ir istorinę vertę alsėdiškius pasieks rudenį.