
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) kovo 29-osios posėdyje nusprendė, kad valstybės įmonės Rietavo miškų urėdijos vyriausiasis inžinierius Stasys Eitutis nesilaikė Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo draudimo valstybinėje tarnyboje dirbantiems asmenims priimti dovanas ar paslaugas, jei tai gali sukelti interesų konfliktą, ir pažeidė šio įstatymo reikalavimą vengti interesų konflikto, o šiam kilus – nusišalinti.
Tyrimo duomenys rodo, jog S. Eitutis naudojosi miško ruošos darbus urėdijoje atliekančiai UAB „Medeiva“ priklausančiu automobiliu, nors prieš tai tvirtino ir pasirašė su šia bendrove susijusias PVM sąskaitas faktūras ir darbų priėmimo aktų suvestines. Tokius dokumentus jis pasirašinėjo ir vėliau.
Vyriausiojo inžinieriaus teigimu, šia mašina jis naudojosi žodiniu leidimu fizinio asmens, kuris ją išsinuomojo iš minėtosios bendrovės.
Moralinė skola dėl galimybės naudotis transporto priemone yra asmeninio suinteresuotumo sąvokos elementai ir privataus intereso šaltinis. Taigi, VTEK manymu, S. Eitučio nešališkumas negalimas ir minėtieji veiksmai rodo jį veikus esant interesų konflikto situacijai.
Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymas draudžia valstybinėje tarnyboje dirbančiam asmeniui dalyvauti rengiant, svarstant ar priimant sprendimus arba kitaip paveikti sprendimus, kurie sukelia interesų konfliktą. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas yra pasisakęs, kad iškilus realaus ar menamo interesų konflikto situacijai visų pirma svarbus asmens elgesys – vadovo ar kitų asmenų informavimas apie galimą interesų konfliktą. O nusišalinimas yra kiekvieno valstybinėje tarnyboje dirbančio asmens asmeninė pareiga, kuri turi būti išreikšta aktyviais ir aiškiais veiksmais.
Valstybinėje tarnyboje dirbantys asmenys, pripažinti pažeidusiais Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo reikalavimus, vienerius metus nuo pažeidimo paaiškėjimo dienos negali būti skatinami, priimami, skiriami ar renkami į aukštesnes pareigas. Už šio įstatymo pažeidimą iš pareigų atleisti asmenys trejus metus negali būti priimami, skiriami ar renkami į pareigas valstybinėje tarnyboje. Jeigu asmuo per vienerius metus nuo tos dienos, kurią buvo pripažintas pažeidęs minėto įstatymo reikalavimus, nėra pripažįstamas dar kartą pažeidęs šį įstatymą, laikoma, kad jis šio įstatymo nėra pažeidęs.