
Tokia pastaba iš Rietavo savivaldybės vadovo Antano Černeckio lūpų nuskambėjo uždarosios akcinės bendrovės „Ekonominė nauda“ direktorei-auditorei Laimai Adamonienei. Meras neslėpė, kad už solidžią sumą iš auditorių tikėjosi aiškių, tikslių atsakymų apie Telšių regiono atliekų tvarkymo centre (TRATC) atliktą veiklos auditą.
Kam auditas ir kodėl 2017-ieji?
Skaitytojams priminsime, kad dėl veiklos audito TRATC-e sutarė visos akcininkės – Telšių, Mažeikių, Plungės rajonų ir Rietavo savivaldybės. Audito paslaugos pirkimą organizavo plungiškiai, o apmokėjimas – kiekvienai savivaldybei pagal turimą akcijų skaičių (36 000 Eur – bendra kaina už paslaugą – aut. past.).
„Informacija ir analizė šiuo metu galbūt nėra aktualu, nes kalbama apie 2017 metus. Turint omenyje, kad jau baigiasi 2019-ieji, tai, kas buvo svarbu 2017-ųjų metų pabaigoje, nėra labai aktualu šią dieną“, – kalbėjo rietaviškiams politikams L. Adamonienė. Todėl, pasak jos, net ir atliekant auditą, teikiant pasiūlymus dažnai teko išgirsti atsakymus, kad tai jau daroma, einama ta kryptimi ir pan. Ji neslėpė, jog neaišku, kodėl buvo inicijuotas auditas ir kodėl būtent 2017-ųjų metų.
„Pasakysiu tai, ko mes nerašome. Pasistatėte Jėrubaičių sąvartyną. Tai yra didžiulės investicijos ir didžiuliai pinigai. Šiandien matome, kad pajėgumai nėra išnaudojami. Galima perdirbti 50 000 tonų atliekų per metus, o faktiškai perdirbama 30 000 tonų. Įsivaizduokime, kad turime 45 vietų autobusą, kuriame važiuoja 25 žmonės. Priežiūra, eksploatacija – didžiulės sąnaudos“, – dėstė auditorė.
Rietave – mažiausiai problemų
L. Adamonienės teigimu, auditoriams pateikta techninė užduotis buvo labai abstrakti, darbą reikėjo atlikti etapais. Audito išvados visų pirma buvo pateiktos TRATC-o valdybai, po to jos derintos su savivaldybių tarybomis, kurios galėjo pateikti papildomų klausimų. Iš Rietavo savivaldybės jų nesulaukta.
Kalbėdama apie Rietavo savivaldybę, auditorė paminėjo, jog iš kitų ji išsiskiria savo atliekų tvarkymo kultūra. „Jūs labai mažai turite problemų“, – sakė ji. Tačiau, anot jos, didžiulė problema – stebėsena, kurios TRATC-as neužtikrina. „Kituose rajonuose turime apie 400 pranešimų, o Rietave – 12. Stebėsena, mano galva, yra nulinio lygio. Važiuoji per miestą, matai šiukšles, o žurnale pažymėta, kad tik du kartus atlikti tikrinimai. Aktyvūs gyventojai fotografuoja konteinerius, bet to nedaro žmonės, kuriems pagal pareigas priklauso tą daryti. Reaguojama, nebent kažkas pasiskundė“, – priekaištų negailėjo L. Adamonienė.
Didelė pastebėjimų kaina
Kalbėta ir apie rinkliavos mokesčio proporcijas. Auditorės manymu, pasirinktas modelis – 70 proc. pastovioji ir 30 proc. kintamoji dalys – nelabai efektyvus. Į šią pastabą sureagavo meras A. Černeckis. „O jei padarytume atvirkščiai – 30 ir 70 proc., kur tada atsidurtų šiukšlės? Žmonės vežtų ten, kur ir seniau – visos pakelės, pamiškės būtų pilnos. Vien dėl to stengiamės išlaikyti didesnį pastoviosios kainos dalies procentą – kad gyventojai nebūtų suinteresuoti savo atliekų vežti į kokį valdišką konteinerį ar dar kažkur. Plungė pasidarė 50 ir 50 proc. ir kai kurių problemų turi“, – aiškino Savivaldybės vadovas.
A. Černeckis taip pat akcentavo, jog dėl TRATC-o audito Rietavo savivaldybė laikėsi neutraliai. „Matėme, kad pasiekta atliekų tvarkymo pažanga. Žinoma, trūkumų yra, bet jie neesminiai. Sutikome, jog nepriklausomi auditoriai patikrintų visą veiklą – kad galėtume daryti išvadas dėl vadovo atsakomybės. Laukėme šios ataskaitos, bet už 36 000 eurų aš tikėjausi daugiau. Per didelė kaina už pastebėjimus. Skaičiau išvadas. Pabaigoje parašyta, kad nedarėte ir atseit negalėjote padaryti tam tikrų veiksmų. Pagrindiniai klausimai buvo dėl kaupo, dėl dujų nepanaudojimo, dėl tokių dalykų, kurie buvo keliami viešai. Norėjome, kad tai būtų objektyviai, tiksliai ir aiškiai pasakyta“, – tiesiai šviesiai kalbėjo meras.
Norą išsiaiškinti pavadino saviplaka
Pasak L. Adamonienės, regionas turėtų pasidžiaugti, kad TRATC-as tvarkosi visai neblogai, kad bendrovėje teisės pažeidimų nepastebėta, puikiai veikia valdymo struktūra, tačiau kažkodėl norima užsiimti saviplaka. „Pavyzdžiui, sąvartynas – didžiulė suma, bet ji negulė ant vartotojų, nes buvo kompensuota. Taip, turite nepamatuotai didelę MBA gamyklą, ir tendencijos, kad bus išnaudoti pajėgumai, tikrai nėra. Kaip efektyviai ją eksploatuoti? Tai jau kiti skaičiavimai“, – akcentavo auditorė.
Pabaigoje viešnia užsiminė, kad „Ekonominė nauda“ su aplinkos projektais dirba apie aštuoniolika metų. Teko atlikti ir kitų atliekų tvarkymo centrų veiklos auditus. „Gilinamės į šią sritį, labai vertiname viešinimą, kultūros ugdymą“, – tvirtino auditorė.
Kaip žinoma, Rimantas Adomaitis nuo spalio pradžios TRATC-ui nebevadovauja. Paskelbtas konkursas direktoriaus pareigoms eiti.
„Tikėkimės, kad reikalai nepablogės“, – lakoniškai auditorės ataskaitos pristatymą užbaigė meras A. Černeckis.