Maisto ir gėrimų aparatai švietimo įstaigose vertinami prieštaringai. Aišku, vaikams jie greičiausiai netgi labai patinka, o tėvams – tai diskusijų objektas. Kokia situacija su tokiais aparatais yra Plungės rajono savivaldybės švietimo įstaigose, domėjosi Švietimo, kultūros ir sporto komitetas paskutiniame praėjusių metų posėdyje. Atlikta apklausa rodo, kad ne itin sveikų produktų prikišti aparatai stovi kone visose mūsų mokyklose. Kas prižiūri jų turinį, ar būtini tokie dalykai mokyklose, kas lėmė jų atsiradimą – klausimai, kurie domino politikus.
Atliko apklausą
Pristatydamas informaciją apie maisto ir gėrimų aparatus rajono švietimo įstaigose Savivaldybės administracijos Švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis pateikė apklausos, atliktos praėjusių metų lapkričio 29–gruodžio 3 dienomis, rezultatus. Siekta išsiaiškinti, kokiose įstaigose yra minėtieji aparatai, bei aplinkybes, kaip jie ten atsirado. Apklausoje dalyvavo 11 rajono bendrojo ugdymo mokyklų.
54,5 proc. apklaustų mokyklų nurodė, jog jų patalpose yra veikiantys maisto ir gėrimų aparatai, skirti moksleiviams. Įsigyti įvairių užkandžių ir gėrimų iš aparato galima Plungės „Ryto“ pagrindinėje, Senamiesčio mokyklose, „Saulės“ gimnazijoje, Liepijų mokykloje, Plungės technologijų ir verslo mokykloje, Akademiko Adolfo Jucio progimnazijoje. Tiesa, pastarojoje įstaigoje aparatai veikė iki praėjusių metų gruodžio 7 dienos. Šiuo metu ši paslauga čia nebeteikiama.
Atliekant apklausą, kaip minėta, siekta ir išsiaiškinti, kokiomis aplinkybėmis aparatai švietimo įstaigose atsirado. Paslaugą mokykloms teikia UAB „Euroautomatai“. Daugumos paaiškinimu, gėrimų ir maisto aparatų mokyklose pageidavo tėvai ir mokiniai – esą kad būtų kur įsigyti užkandžių po pamokų lankantiems būrelius arba aparatai patogūs vaikams, laukiantiems autobuso, vežančio po pamokų į namus. Tarp motyvų – ir aiškinimas, jog to norėjo tėvai, sakydami, kad tokį aparatą kitos mokyklos turi.
Pasigedo kontrolės
Tik viena mokykla – „Ryto“ pagrindinė – nurodė, jog dėl maisto ir gėrimų aparatų naudojimo kas kiek laiko atliekamos tėvų apklausos. Kitose švietimo įstaigose to nėra daroma. „Negali taip būti, kad tik prieš pastatant aparatą reikėjo atlikti apklausą. Nes dabar turime pavyzdžių, kai tėvų nuomonė išgirsta… 2014 metais“, – pabrėžė komiteto pirmininkė Vida Bondauskienė ir pridūrė, jog apklausa turėtų būti rengiama kiekvienais metais.
Atkreiptas dėmesys ir į tai, kad maisto ir gėrimų aparatų produktų sąrašas turėtų būti skelbiamas mokyklų interneto svetainėse. Tai leistų tėvams matyti, kuo gali per dieną užkandžiauti jų atžalos. Vis dėlto visiems suprantama, jog ten esantys produktai menkai susiję su nauda žmogaus organizmui, ypač vaiko. Aušra Grikštaitė, Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė, informavo, jog jų specialistai peržiūri aparatuose esantį asortimentą. Rekomenduojamas normas užkandžiai esą atitinka, tik „cukraus ir druskos kiekiai juose yra maksimalūs, kokie yra leistini“.
Diskusijos metu apskritai iškilo klausimas, kas atlieka šiuose aparatuose esančių maisto ir gėrimų produktų kontrolę. Kaip minėta, kai kur tai daro Visuomenės sveikatos biuro specialistės. Tarp mokyklų apklausos metu paminėtų variantų – kontrolę vykdo įmonė, teikianti šią paslaugą, mokyklos socialinė pedagogė.
Pačios mokyklų bendruomenės skirtingai vertina maisto ir gėrimų aparatų buvimą jų įstaigose. Štai Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazija jų yra atsisakiusi, nes „jie nepasiteisino ir mokyklos iniciatyva paslauga buvo nutraukta“. Akademiko Adolfo Jucio progimnazijoje, kaip minėta, nuo praėjusių metų gruodžio pradžios jų vėlgi atsisakyta. Įstaigos administracija aiškina, kad aparatas jiems nereikalingas, nes dažnai strigdavo, o ir ten esantis maistas ne iš sveikųjų. „Ryto“ pagrindinė mokykla teigia iki šiol negavusi nusiskundimų dėl to, kad aparatas mokykloje stovi. Plungės technologijų ir verslo mokykla motyvuoja, jog visi aparatuose esantys užkandžiai atitinka Sveikatos apsaugos ministerijos numatytas normas.
„Mėgsta mūsų mokiniai atsigerti kavos, pasiimti kokį užkandį iš tų aparatų“, – kalbėjo pastarajai mokyklai vadovaujantis Švietimo, kultūros ir sporto komiteto narys Audrius Misiūnas. Jo manymu, mokyklų administracijų ir vadovų nereikėtų… užsipulti dėl griežtos tvarkos ir kontrolės nesilaikymo naudojant tuos aparatus mokyklose.
Sulaukta pastabos, jog beveik suaugusių profesinės mokyklos mokinių nereikėtų lyginti su pradinukais. Pastarųjų sprendimai negali būti labai atsakingi, todėl tėvai turi teisę žinoti, kokiais užkandžiais mokykloje prekiaujama.
Sukritikavo, bet neuždraudė
Jolanta Skurdauskienė buvo griežta. „Mokykla – ugdymo įstaiga, o ne vieta verslui organizuoti. Valstybė pastaruoju metu stengiasi mokyklose įgyvendinti įvairias sveiko maisto skatinimo programas, o šie aparatai su sveika mityba niekaip nesusiję. Nemanau, kad mokyklose tokiems aparatams vieta. Mokyklose turi ugdyti aukštesnį suvokimą apie sveiką maistą“, – dėstė politikė.
Jonas Mockūnas kvietė atkreipti dėmesį, jog reikėtų labiau ugdyti pačių vaikų atsakomybę priimti savo sveikatai palankesnius sprendimus. Judita Stankutė manė, kad burtis prie aparatų mokiniams kur kas geriau, nei per pertrauką eiti parūkyti už mokyklos kampo. „Gražiai ten prie tų aparatų susitikę vaikai bendrauja“, – sakė ji.
G. Rimeikis, stebėdamas kilusią diskusiją, pabrėžė, jog jei tik komitetas vieningai nutaria, tai galima priimti protokolinį sprendimą dėl maisto ir gėrimų aparatų draudimo švietimo įstaigose – apie tai bus informuoti visi mokyklų direktoriai.
Tačiau tokiam žingsniui komitetas nesiryžo, tik pastabų pateikė: mokyklų administracijos turėtų prisiimti didesnę atsakomybę ir kreipti didesnį dėmesį į reikalavimus dažniau atlikti tėvų apklausas, informuoti apie užkandžių turinį, o ir Visuomenės sveikatos biuro specialistai dažniau galėtų tikrinti, kuo mūsų vaikai užkandžiauja mokyklose.