Turbūt daugelis plungiškių prisimena vieną vasaros dieną, kai nevažiavo šiukšliavežės, o prie konteinerių pradėjo augti krūvos atliekų. Tada dėl sunkios finansinės padėties savo darbą sustabdė šiukšlių vežėjas – uždaroji akcinė bendrovė „Valda“. Pirmadienį situacija pasikartojo. Tiesa, šį kartą atliekų surinkimas sustojo ne tik Plungėje, bet ir Telšiuose, Rietave, Mažeikiuose. Sustreikavo… Ne šiukšlių vežėjai, o UAB „Veistas“, ryte pranešusi, kad nuo tos pačios dienos nebegali priimti mišrių komunalinių atliekų. Vartai į mechaninio ir biologinio atliekų apdorojimo (MBA) gamyklą buvo uždaryti. Tai reiškė viena – miestuose nevaldomai augs šiukšlių kaupai.
Dėl susiklosčiusios situacijos antradienį skubiai sušauktas Plungės rajono savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdis.
„Veisto“ direktorius Deividas Miškinis paaiškino: Telšių regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC) iš jų nepriima techninio komposto, kuris gaunamas perdirbant mišrias komunalines atliekas; kadangi komposto jau turima tiek, kad nebėra kur krauti, tai nuspręsta perdirbimui nebepriimti atliekų. Be to, vadovo teigimu, priimdama papildomas atliekas bendrovė pažeistų aplinkos apsaugos reikalavimus, o tai gresia didžiulėmis baudomis.
Uždarosios akcinės bendrovės Telšių regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Vidimantas Domarkas tvirtino, jog pagal sutartį „Veistas“ neturi teisės stabdyti paslaugų teikimo, o šios įmonės reikalavimas priimti netinkamą techninį kompostą neatitinka sutartyje numatytų reikalavimų.
Savivaldybės mero pavaduotoja Asta Beierle Eigirdienė ir administracijos direktorius, Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas Mindaugas Kaunas ragino D. Miškinį rasti problemos sprendimą su TRATC-u ir į santykių aiškinimąsi neįtraukti keturių savivaldybių gyventojų.
„Tarp jūsų ir Telšių regiono atliekų tvarkymo centro vyksta teisiniai ginčai, tačiau jūs žaidžiate žmonių interesais: sugalvojate – priimate atliekas, sugalvojate – nepriimate. Taip negalima“, – kalbėjo M. Kaunas.
Ekstremalių situacijų komisijos posėdyje dalyvavo Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos aplinkos kokybės kontrolės skyriaus vedėjas Egidijus Kvasauskas ir Plungės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Mykolas Pronckus. Anot jų, komisija turėtų įpareigoti abi bendroves: vieną – priimti atliekas, kitą – kompostą.
Penkiems Ekstremalių situacijų komisijos nariams pritarus, dviem susilaikius priimtas sprendimas, kuriuo UAB „Veistas“ įpareigotas iki antradienio vidurdienio atnaujinti iš Plungės rajono savivaldybės atvežtų mišrių komunalinių atliekų priėmimą ir apdorojimą. Beje, kaip sakė M. Kaunas, ekstremalių situacijų komisijos posėdžius planavo rengti ir kitos savivaldybės.
Visi posėdžio dalyviai sutiko, jog ekologine katastrofa galinti virsti situacija susiklostė dėl dviejų bendrovių tarpusavio nesutarimų, atitinka techninis kompostas jam keliamus reikalavimus ar ne. Beje, M. Kauno įsitikinimu, kaip matė atsiųstoje nuotraukoje, tokiu kompostu perdengti sąvartyno kaupo negalima, nes ten apstu įvairių degių medžiagų.
D. Miškinis buvo įsitikinęs, jog TRATC-as ir kai kurie akcininkai daro viską, kad „Veistas“ kuo greičiau dingtų. „Bet mes taip lengvai nepasiduosime“, – tvirtino bendrovės direktorius.
Po posėdžio „Plungė“ teiravosi TRATC-o vadovo, kodėl nepriimamas techninis kompostas. „Kai prieš dvi savaites atvežė, jų teigimu, techninį kompostą, aš sakiau, kad tai ne kompostas, o tik kompostu užterštos neorganinės kilmės atliekos. Išsiunčiau į laboratoriją ir gavau atsakymą, kad jį sudaro 65 proc. neorganinės kilmės priemaišų ir 35 proc. organinės kilmės atliekų. Jei tokiu kompostu perdengsiu kaupą, negaliu garantuoti, kad sąvartyne ir vėl nekils gaisras. Jei aš į maišą pridėsiu obuolių, o ant viršaus kelias bulves, juk negalėsiu sakyti, kad tai maišas bulvių. Jeigu nieko nedarau, esu labai geras. Jeigu keliu reikalavimus, esu grėsmė visuomenei“, – dėstė V. Domarkas.
Antradienį apie pietus paaiškėjo, kad savivaldybių reakcija į „Veisto“ akibrokštą davė rezultatą – vartai į „Veisto“ eksploatuojamą atliekų mechaninio ir biologinio apdorojimo gamyklą buvo atidaryti, šiukšliavežės jau galėjo į ją patekti. Ar tai paskutinis dviejų bendrovių „susirėmimas“? Sunku patikėti, nes, kaip minėjo TRATC-o direktorius, niekaip nepavyksta pasirašyti taikos susitarimo.
Kaip tokie kaip E,K gali durbti valstybes rarnyboje nesupranrana, ribu nera, nes tik pinigais galima uzkisti,…