Rietavas turi nuosavą gandrą, kuris miesto centre jaučiasi lyg šeimininkas.
Raudonkojis Rietave pasirodė pavasarį. Apsigyveno jis Laisvės aikštėje. Drąsus, žmonių nebijantis paukštis elgėsi kaip sumanydamas. Ne vieno vairuotojo, sugrįžusio prie centre palikto automobilio, laukė siurprizas – ant stogo įsitaisęs ilgasnapis keleivis. „Jei nori, važiuok su gandru ant kėbulo – nenulipa jis nei gražiuoju prašomas, nei piktuoju varomas“, – stebėjosi kartą vyriškis, aptikęs „okupuotą“ savo opelį.
Dienoms bėgant paukštis Rietave vis savesnis darėsi. Greitai surado kelią į centre įsikūrusių parduotuvių ir įstaigų darbuotojų širdis. Netruko išsiaiškinti, kuriose parduotuvėse mėsa prekiaujama – juk miesto pažiba neis su eiliniais gandrais varliauti!
Vaikščioja jis drąsiai iš vienos gatvės pusės į kitą: kartais kaip visai sąmoningas ir visateisis eismo dalyvis per pėsčiųjų perėją, kartais kaip įnoringa žvaigždė viduriu gatvės. Signalizuoja pro šalį važiuojantys automobiliai, bet visi vairuotojai ant stabdžių pedalo mina – nenutrenksi juk mitinio, vaikus nešančio paukščio.
Greitai viešojoje erdvėje pasipylė žmonių nuomonės apie neįprastą miesto gyventoją. Kai kurie pyksta ant gamtosaugininkų, kad jie nepasirūpina paukščiu, kiti gandrą teroristu vadina. Ir ne visai be pagrindo – ilgakojis, nužirgliavęs į turgelį, iš prekeivių nesibodi šviežios bulvės ar salotos lapo nugvelbti, na, o jei daržovių nėra, tai ir gėlyno gėlėmis pasivaišina. Pačiai teko matyti, kaip gudruolis, mėsos užsimanęs, į vienos parduotuvės duris snapu barbena – supraskit, laikas mane maitinti! Jei norimo skanėsto negauna, laukia pro duris išeinančio pirkėjo ir griežtai reikalauja dalytis maišelio turiniu.
Greitai paukštis įgijo ne vieną pravardę. Vieni jį „vietiniu“, kiti „meru“ vadina (labai jau šeimininkiškai elgiasi).
Turgelyje dirbančios moterys sakė jau pripratusios prie šio pono ir visai neblogai su juo sutariančios, kol jis nepradeda snapu žnaibytis ir kasdienės duoklės reikalauti.
Rietavo savivaldybės ekologė Vesta Andrijauskienė kalbėjo, kad su miesto seniūnu bandė paukštį išvežti iš Rietavo, bet jis jau kitą dieną grįžo atgal. Sveiko gandro neima ir Gyvūnų globėjų asociacija. Specialistų manymu, šis ilgakojis greičiausiai per žiemą augo pas žmones. Tokie paukščiai vadinami vienišiais – neturi poros ir net nebendrauja su savo gentainiais.
Pasak V. Andrijauskienės, gandras, matyt, nusprendė vasarą praleisti Rietavo mieste. Žiemą juo pasirūpinti pažadėjo gyvūnų globėjai.