Plungės vyskupo Motiejaus Valančiaus pradinės mokyklos mokiniai kartu su mokytojomis jau ne kartą dalyvavo pilietinėse akcijose, kurias artėjant Gedulo ir vilties dienai kiekvienais metais inicijuoja tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti.
Šiemet mokyklos buvo pakviestos Gedulo ir vilties dieną paminėti pilietine akcija „Palikti namai…“ Jos pavadinimas, pasak organizatorių, kilo skaitant buvusių tremtinių, politinių kalinių atsiminimus, kuriuose aprašomi jausmai palikus gimtuosius namus. Vaikai buvo raginami skaityti, analizuoti buvusių tremtinių prisiminimus ir sukurti namų maketus, kurie primintų Lietuvos miestų, miestelių, kaimų vaizdus XX a. viduryje.
Renginį pedagogės pradėjo pokalbiu su mokiniais apie skaudžią mūsų tautos istoriją, tą jos tarpsnį, kai per vieną 1941-ųjų metų birželio savaitę iš Lietuvos buvo ištremta apie 17 500 žmonių. Baisiausia, kad tarp sovietinės valdžios priešų buvo ir daugybė vaikų. Beveik pusei to birželio tremtinių nebuvo ir šešiolikos.
Peržiūrėję dokumentinę medžiagą apie išvarymą iš namų, geležinkelio stotyse iš gyvulinių vagonų suformuotus ešelonus ir varginančią kelionę jais į visišką nežinią, apie gyvenimą amžinojo įšalo žemėje kenčiant badą, skurdą, pažeminimą, vaikai iš kartono kūrė paliktų namų maketus ir juos simboliškai pastatė pievelėje šalia Rūpintojėlio skulptūros.
Buvo prisiminti ir vėliau vykę trėmimai. Mokiniai nemažai sužinojo apie garbingąjį tremtinį ir politinį kalinį arkivyskupą Teofilių Matulionį, susipažino su svarbiausiais jo biografijos faktais.