![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Pastarųjų mėnesių, savaičių viena pagrindinių aktualijų – prasidėjusi vakcinacija nuo COVID-19 viruso, kuris savo gniaužtuose mus laiko jau visus metus. Kaip žinome, Plungės rajono savivaldybę pirmieji skiepai, skirti medikams, pasiekė sausio pradžioje. Šiandien medicinos darbuotojų vakcinacija jau baigta, pirmąkart paskiepyti ikimokyklinio ir pradinio ugdymo įstaigų darbuotojai. „Vis dėlto vangiai vyksta skiepijimasis, nenoriai mūsų žmonės atsiliepia į kvietimą gauti vakciną“, – vertindama ligšiolinę situaciją pastebėjo Plungės ligoninės, kuri yra atsakinga už vakcinacijos organizavimą mūsų savivaldybėje, direktoriaus pavaduotoja Danguolė Luotienė.
2,66 proc. – gavę abi dozes
Praėjusios savaitės duomenimis, Plungės rajono savivaldybėje pirma vakcinos doze buvo paskiepyti 5,9 proc. gyventojų. Nuo sausio 8 dienos, kai į Plungės ligoninę buvo atgabentos pirmosios koronaviruso vakcinos dozės, iš viso mūsų savivaldybę jau pasiekė 2 900 dozių (vasario 27 d. duomenimis), sunaudota – 2 640.
Kaip pažymėjo Savivaldybės gydytoja Oresta Gerulskienė, atsirandantis skirtumas nereiškia, jog gautos dozės nebuvo panaudotos. „Visos iki vienos yra panaudotos pagal sveikatos apsaugos ministro patvirtintus nurodymus ir įsakymus. Kadangi daug mūsų žmonių gydosi didžiųjų miestų ligoninėse, ten ir gauna skiepą. Čia panašiai kaip su deklaruotų ir nedeklaruotų COVID-19 ligos atvejų statistika“, – sakė O. Gerulskienė ir pridūrė, jog kiek vakcinų yra skiriama konkrečioms savivaldybėms, sprendžia ne vietos valdžia, o Sveikatos apsaugos ministerija.
Kalbant apie vakcinaciją pirmąja doze, vasario 27 dienos duomenys rodo, jog paskiepytųjų procentas pasiskirsto taip: 80 metų ir vyresni – 22 proc.; 70–79 metų – 8,8 proc.; 60–69 metų – 8,6 proc.; 50–59 metų – 7,5 proc.; 40–49 metų – 5,4 proc.; 30–39 metų – 3,9 proc.; 20–29 metų – 2,8 proc. Iš viso paskiepyti 1 925 asmenys, iš kurių 556 – vyrai, 1 369 – moterys.
Antrosios dozės vakcinacijos rodikliai mažesni. Ją gavo 2,66 proc. savivaldybės gyventojų. Iš viso antruoju skiepu nuo koronaviruso buvo paskiepyti 869 asmenys (207 vyrai ir 662 moterys). 80 metų ir vyresnių paskiepytųjų skaičius sudaro 7,2 proc.; 70–79 metų – 2,4 proc.; 60–69 metų – 3,8 proc.; 50–59 metų – 3,8 proc.; 40–49 metų – 3 proc.; 30–39 metų – 2,4 proc.; 20–29 metų – 2,2 proc.
Atsisakančiųjų mažėja
Tai kaip vertinamas vakcinacijos procesas mūsų savivaldybėje, koks žmonių požiūris?
Plungės ligoninės direktoriaus pavaduotoja D. Luotienė optimizmu netrykšta. Jos nuomone, kelia nerimą tai, kad žmonės dar abejoja, kad nenori. „Mes, medikai, juk patys pasiskiepijome. Raginame ir kitus tai daryti. Tikrai pavargome nuo tos viruso sukeltos situacijos. Dažnai susiduriame su problema, kai kviečiami skiepytis žmonės vieną dieną sutinka, o kitą jau, žiūrėk, persigalvoja, nebeatvyksta“, – kalbėjo pavaduotoja. Plungės ligoninės medikų ir kitų darbuotojų vakcinacija, kaip skelbta kiek anksčiau, jau yra baigta.
Nemažai abejojančių dėl būtinybės skiepytis nuo koronaviruso buvo ir tarp švietimo įstaigų darbuotojų. Iš viso pirmumo teisę pasiskiepyti mūsų savivaldybėje turėjo 269 lopšelių-darželių, pradinių klasių ir specialiosios ugdymo įstaigos mokytojai ir darbuotojai, turintys kontaktų su vaikais.
Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Gintautas Rimeikis patvirtino, jog švietimo darbuotojų vakcinacijos „pirmasis užėjimas“ yra baigtas, t. y. paskiepyti visi to pageidavę asmenys. Vedėjas neslėpė, jog pirmumo sąraše liko apie 40 asmenų, kurie nesutiko skiepytis nei testuotis dėl koronaviruso. „Kol kas tikrai nėra jokio teisinio reglamentavimo, kuriuo remdamiesi negalėtume leisti dirbti su vaikais tiems mokytojams, kurie nesiskiepijo“, – pažymėjo G. Rimeikis. Tiesa, prieš keletą savaičių, kai pedagogai buvo įtraukti į pirmiausia skiepijamųjų eilę, sutinkančių tai daryti buvo tik 89 (iš 269), bet vėliau dauguma jų persigalvojo.
Procentas geresnis nei šalies
Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis informavo, jog vakcinacijos procesas mūsų savivaldybėje vyksta gana gerai – pasiektas procentas yra didesnis nei šalies vidurkis. „Bendromis jėgomis tai (skiepijimąsi – aut. past.) padarysime“, – įsitikinęs rajono vadovas. Meras akcentavo, jog žmonės neturėtų nuogąstauti dėl „Astra Zenecos“ vakcinos, esą informacija, kad ji tinkama tik iki 55 amžiaus žmonėms, nėra tiksli – Sveikatos apsaugos ministerija patvirtino, kad ji saugi visiems suaugusiesiems.
„Dėl žmonių skiepijimo bendraujame su visais mūsų pirminės sveikatos priežiūros centrais, slaugytojoms organizuojami nuotoliniai kursai dėl vakcinavimo, kad jos turėtų kuo daugiau žinių, kaip teisingai skiepyti ir šis procesas vyktų sklandžiai“, – pabrėžė meras.
Teigiamai vakcinaciją Plungės rajono savivaldybėje vertina ir Savivaldybės gydytoja O. Gerulskienė. „Kas yra sąmoningas ir protingas pilietis, tas supranta vakcinacijos naudą“, – mano ji. Skiepai, anot O. Gerulskienės, – vienintelis būdas suvaldyti pandemiją. „Nors mūsų savivaldybėje situacija dėl koronaviruso sąlyginai ir nebloga, tačiau, paėmus šalies mastu, dar to džiaugsmo nedaug. Jau per daug atsipalaidavome“, – kalbėjo gydytoja.
O. Gerulskienės nuomone, skiepų kiekiai, kurie pasiekė mūsų savivaldybę, tikrai nėra pakankami. Tačiau tai, kaip ir kokios rūšies vakciną skirti, – aukščiausios valdžios sprendimas. Plungės rajono savivaldybės gyventojai yra skiepijami dviejų rūšių – „Astra Zenecos“ ir „Pfizer“ – vakcinomis.
„Dabar pirmiausia skiepytis kviečiami 65 metų ir vyresni žmonės, pirmenybę suteikiant patiems vyriausiems“, – informavo Savivaldybės gydytoja.