Kas nepavyksta iš pirmo karto, tas sėkmingai prastumiama bandant antrą ar trečią sykį. Tokios praktikos neretai laikosi Plungės rajono savivaldybės tarybos valdantieji spręsdami vieną ar kitą svarbų klausimą. Taip įvyko ir prastumiant sumanymą uždaryti Plungėje veikiantį „Varpo“ knygyną. Pirmąjį kartą šis reikalas užstrigo, antrąjį – praėjo.
„Varpo“ knygyno uždarymo klausimas buvo nagrinėjamas birželio pabaigoje vykusio Savivaldybės tarybos posėdžio metu. Tuomet sprendimas pakibo ore. Mat paskelbus balsavimą opozicija, prieštaraudama knygyno likvidavimui, pakilo iš savo vietų ir išėjo iš salės. Nelikus posėdžiautojų kvorumo, sprendimas liko nepriimtas. Bet jau tada buvo aišku, kad taip paprastai viskas nesibaigs ir knygynui nebus leista gyvuoti.
Kaip atrodė, taip ir buvo – klausimas dėl „Varpo“ uždarymo puikavosi ir Savivaldybės tarybos liepos mėnesio posėdžio darbotvarkėje. Tiesa, nė vienas iš komitetų jo nebenagrinėjo.
Šio posėdžio metu akcentuota, kad knygyno padėtis kasdien vis blogesnė, tad laikyti jo nesą prasmės. Be to, kelerius pastaruosius metus jo pelnas tik simbolinis, o tai reiškia, kad biudžetui – jokios naudos. Svarbu esą ir tai, kad valstybė Savivaldybei nėra užkrovusi funkcijos turėti tokią įstaigą kaip knygynas, tad nėra jokios prievolės jį būtinai laikyti. Taigi požiūris toks: Savivaldybė neprivalo, o kad žmonėms įstaiga reikalinga, tai niekam neįdomu.
„Suprantu, kad šiandien jau valdančiųjų buldozeris pravažiuos ir knygynas bus likviduotas. O kas tuo užsiims?“ – klausė opozicijos atstovas Robertas Endrikas. Į šį klausimą atsakė Savivaldybės administracijos Juridinio ir personalo administravimo skyriaus vedėjas Vytautas Tumas: „Pagal įstatymą Savivaldybės tarybai priėmus sprendimą likviduoti jos žinioje esančią įmonę, procedūrą vykdyti pavedama Savivaldybės administracijos direktoriui. Jokio atskiro likvidatoriaus tokiu atveju nereikia.“
Šiuo klausimu pasisakė taip pat opozicijai atstovaujanti Asta Beierle Eigirdienė: „Jau akivaizdu, kad „Varpas“ bus uždarytas, bet, mano nuomone, plungiškių be knygyno palikti negalime. Siūlyčiau šalia parengtojo sprendimo įrašyti, kad uždarius šį knygyną patalpos būtų nuomojamos tik tokiai įmonei, kuri įsipareigos vykdyti analogišką veiklą. Suprantu, kad nuomininkų skaičių apribosime, bet knygynas reikalingas. Taigi nuoma turėtų būti tikslinė.“
Atėjus laikui balsuoti paaiškėjo, kad iš 23 posėdyje dalyvaujančių politikų 12 – už tai, kad knygyno „Varpas“ neliktų. Kitoje barikadų pusėje liko 11: šeši susilaikiusieji ir penki šio sumanymo priešininkai. Taigi knygynas uždaromas. Ir nieko nelaukiant – posėdis vyko liepos 28-ąją, spyna įkabinama rugpjūčio 1-ąją. Tiesa, posėdžio protokole yra įrašas, kad patalpos bus nuomojamos įmonei, kuri vykdys būtent knygyno veiklą. Ar tas įrašas realus, ar tik dėl akių – bus matyti.
Pažiūrėjau, kas balsavo už knygyno uždarymą. Tai LIBERALAI IR SOCDEMAI. Jie mano, kad plungiškiams nei šviesos, nei tiesos nereikia.
O kada bus uždaroma Plungės savivaldybė?
Gaila,kad Plungės žmonių savivertė menka…..
Kaip galima palikti zmoniu be knygu.As kai atvaziuoju iPlunge pirmoj eilei einu i knygyna.Kitais metais busiu Plungeje o knygyno nebebus.