
Praėjusią savaitę Savivaldybės tarybos Vietos ūkio ir ekologijos komitetas nagrinėjo Palankės gatvės gyventojų prašymą skirti lėšų vandentiekio ir kanalizacijos tinklams įrengti. Kadangi Europos Sąjungos lėšų Palankės gatvei nenubyrėjo, gyventojai tikisi, kad pinigų atsiras Savivaldybės kišenėje. O reikia nemažai – 82 tūkst. litų.
Vietos ūkio ir ekologijos komiteto posėdyje dalyvavę Palankės gatvės gyventojai piktinosi: „Gyvename miesto centre, bet jokių patogumų neturime. Kad matytumėte, kokį „brudiną“ vandenį iš savo šulinių geriame. O dar ir srutų neturime kur nuleisti. Jau daug metų laukiame, kad tinklai bus pakloti, bet vis nesulaukiame.“
Šį klausimą komitetui pristačiusi Savivaldybės administracijos Vietos ūkio ir turto skyriaus vedėja Živilė Bieliauskienė sakė, kad dėl vandentiekio ir kanalizacijos tinklų paklojimo į Savivaldybę kreipėsi penkių Palankės gatvės namų gyventojai (8 savininkai). Analogišką prašymą jie teikė ir 2011-aisiais, tačiau tuomet dėl lėšų stygiaus jis atmestas.
Posėdyje dalyvavęs Plungės rajono savivaldybės meras Albinas Klimas buvo kategoriškas – šiam reikalui pinigų žūtbūt reikia surasti. Jo teigimu, neturėdami galimybės jungtis prie centralizuotų tinklų, gyventojai jungiasi prie lietaus kanalizacijos ir teršia aplinką, šiuo atveju – ką tik išvalytą Palankės gatvėje esantį tvenkinį. „Turime imtis priemonių ir tą taršą kažkaip stabdyti. Jei ne, Europos Sąjunga pareikalaus grąžinti pinigus. Aš manau, kad netrukus lėšų atsiras Savivaldybės privatizavimo fonde – gal pavyks kažką parduoti iš privatizuojamųjų objektų“, – kalbėjo meras.
Vietos ūkio ir ekologijos komiteto pirmininkas Robertas Endrikas pasidomėjo, kas sudarė darbų sąmatą. Paaiškėjo, kad UAB „Plungės vandenys“. „Na, jei „Plungės vandenys“ tokią sąmatą sudarė, tegu jie patys iš savo kišenės ir moka. Juolab kad tie gyventojai taps naujais jų abonentais. Man ta sąmata nepatinka“, – sakė R. Endrikas. Politikas akcentavo vieną skaičių – sąmatoje nurodyta, kad nutiesti metrą vamzdžio betranšėjiniu būdu kainuoja 429 Lt, o jis žinąs, kad ši paslauga atsieina tik 160 Lt plius 50 Lt už metrą vamzdžio. „Taigi rado skylę ir galvoja, kad gali iš jos semti, dvigubas sumas už paslaugas imdami“, – piktinosi R. Endrikas.
Meras A. Klimas R. Endriką ramino – esą sąmata tik preliminari, ji dar būtų tikslinama, tad sureikšminti nereikėtų. Komiteto pirmininkas neatlyžo: „Aš pritariu, kad gyventojams pagelbėti reikia, tinklus pakloti būtina, bet ne iš Savivaldybės, o iš „Plungės vandenų“ kišenės. Juk vartotojų daugėja, bendrovė pinigų prilaiko, tai tegu ir pasirūpina būsimais abonentais“.
Ir meras A. Klimas, ir skyriaus vedėja Ž. Bieliauskienė tikino, kad su „Plungės vandenų“ direktoriumi šiuo klausimu jau kalbėta. Atsakymas buvęs toks: šiuo metu bendrovės finansinė padėtis kritinė, investuoti neturi iš ko. „Bendrovė „Plungės vandenys“ ir taip nemažai investavusi. Klojant tinklus Paprūdžio, Liepų gatvėse, Kaušėnų kaime ir kitur, jiems teko prisidėti 1,24 milijono litų. Dar 150 tūkstančių litų išleis, kad sėkmingai baigtų projektus Alsėdžiuose ir Šateikiuose“, – kalbėjo Ž. Bieliauskienė.
„Sakot, „Plungės vandenys“ neturi galimybės, o kokios jūsų, mere, galimybės skirti 82 tūkstančius litų, kai biudžetas ne tik tuščias, bet dar ir skolos velkasi?“ – klausė R. Endrikas. Ir komiteto pirmininkas, ir kiti nariai pritarė, kad problemą spręsti reikia, bet šiemet to padaryti nebeįmanoma. Siūlymas toks – kad „Plungės vandenys“ šį reikalą įtrauktų į savo 2014 metų investicijų planą. Neatmetama, kad galbūt ir Savivaldybė kitąmet rastų lėšų kažkiek prisidėti.
Komiteto narys Romas Remėza sakė nesuprantąs, kodėl Savivaldybė nejudina prisijungimo prie centralizuotų tinklų problemos. Juk projektai įvykdyti, galimybės gyventojams turėti patogumus suteiktos, o prisijungė tik 50 procentų. „O kur kiti, kodėl Savivaldybė nesiima jokių priemonių. Tegu savivaldybės ekologė vieną kartą apsiauna guminius ir pereina miestą. Žmones reikia judinti, kad jie kažką darytų. Juk kai prisijungia prie tinklų, žmogus ir nebeteršia, ir nauju vartotoju tampa“, – kalbėjo R. Remėza.
Posėdyje dalyvavę gyventojai, išgirdę, kad jų problema nukeliama į 2014-uosius, ir piktinosi, ir guodėsi. Esą jie tiek metų laukia, tad belieka tikėtis, kad bent jau 2014 metais vandentiekį ir kanalizaciją turės. Taigi, kaip sakoma, ilgai laukę, dar palauks.