
Tokios netvarkos, kokia šiemet yra su stambiagabaričių atliekų vežimu Plungės rajono savivaldybėje, niekas nesitikėjo. Savaičių savaitėmis pakeles „puošia“ gyventojams nebereikalingi daiktai, išvežimo grafiko nesilaikoma. Nepadeda net piniginės sankcijos, skiriamos atliekų vežėjui – uždarajai akcinei bendrovei „Valda“. „Per du mėnesius daugiau nei 1 000 eurų „Valda“ turėjo sumokėti. Prieš tris dienas vėl ėmėmės finansinių sankcijų – dar apie 600 eurų“, – praėjusią savaitę kalbintas teigė Telšių regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Vidimantas Domarkas, kurio vadovaujama bendrovė yra sudariusi sutartį su „Valda“ dėl atliekų išvežimo.
Apie šiukšlių problemą praėjusią savaitę per seniūnų sueigą užsiminė ir Plungės rajono savivaldybės ekologė Roberta Jakumienė, tačiau iš esmės nagrinėti šio klausimo Savivaldybės administracijos vadovai nebuvo pasiruošę – esą ne tos dienos tema buvo. Specialistė tąkart tik užsiminė, jog Savivaldybė jau du kartus raštu kreipėsi į Telšių regiono atliekų tvarkymo centrą (TRATC) dėl to, kad jis paaiškintų, kokių priemonių ėmėsi, kad padėtis mieste ir rajone pasitaisytų. „Kitais metais baigiasi sutarties galiojimas. Labai nesinorėtų, kad naujame konkurse vėl dalyvautų ir jį laimėtų tiekėjas, sulaukęs sankcijų. Gal yra kokia galimybė šią bendrovę įtraukti į nepatikimų tiekėjų sąrašą?“ – kėlė klausimą R. Jakumienė.
Kad problema aktuali, sutiko ir seniūnai. Žemaičių Kalvarijos seniūnijos vadovas Liudas Gricius pabrėžė, kad jo prižiūrimoje teritorijoje padėtis išvis tragiška: konteineriai visur perpildyti, stambiagabaritės atliekos apskritai pamirštos.
Vėliau pakalbinta R. Jakumienė patikslino, kad Savivaldybė dėl atliekų tvarkymo sutartį yra sudariusi su TRATC-u, dėl to pirmiausia iš jo ir reikalauja paaiškinimo. Ekologė dar kartą patvirtino, kad šios bendrovės teirautasi, kokių priemonių imtasi, kad situacija dėl šiukšlių išvežimo tiek mieste, tiek rajone gerėtų. „Į paskutinį raštą dar nesame gavę atsakymo, tačiau jame išreiškėme pretenziją, kad mūsų netenkina ne tik stambiagabaričių atliekų išvežimas, bet ir pakuočių konteinerių ištuštinimas, konteinerių aikštelių priežiūra ir kt. Reikalaujame, kad būtų užtikrinta paslaugos kokybė“, – dėstė R. Jakumienė.
Tačiau specialistė suabejojo, kad, atsižvelgus į paskirtas finansines sankcijas, „Valda“ galėtų būti įtraukta į nepatikimų tiekėjų sąrašą. „Tikriausiai tai dar nėra pakankama priežastis, dėl ko bendrovė negalėtų vėl dalyvauti konkurse“, – svarstė ekologė. Tiesa, R. Jakumienė sutiko, jog šiųmetinis fenomenas dėl stambiagabaričių atliekų išties stebinantis. „Vežėjas turbūt nebuvo numatęs tokių apimčių, tuo labiau kad prisidėjo pusiau požeminių aikštelių aptarnavimas – reikalinga didinti pajėgumus, mašinų skaičių. Galbūt su papildomais iššūkiais trukdo susidoroti ir įmonės vidinės problemos – teko girdėti tokių kalbų“, – priežastis, kodėl stringa atliekų tvarkymas Plungės rajono savivaldybėje, bandė įvardyti ekologė.
Stambiagabaričių atliekų išvežimo grafikas šį rudenį Plungės rajono savivaldybėje buvo niekinis. Dėl jo nesilaikymo, kaip minėta anksčiau, TRATC-as, vadovaudamasis su „Valda“ sudaryta sutartimi, skyrė ir finansines sankcijas, tačiau piniginės baudos padėties vis tiek nepagerino. Ir šiandien netrūksta vietų, kur atliekos pakelėse, gatvėse tebestūkso. Spalio mėnesį su „Valda“ buvo suderintas pakoreguotas šių atliekų išvežimo grafikas, kurį TRATC-as išplatino gyventojams, tačiau ir šis liko tik popieriuje. „Kam ir skelbiate tuos grafikus, jei jų nesilaikote?“ – pyksta gyventojai.
Pyksta ir TRATC-as. Tačiau nieko kito, tik taikyti finansines sankcijas „Valdai“, bendrovė padaryti negali. Vis garsiau pasigirsta pastabų, jog su tokiu tiekėju, kuris neužtikrina paslaugos kokybės, reiktų nutraukti sutartį. TRATC-o direktorius V. Domarkas abejoja, kad ši galimybė įmanoma. Esą nutraukus sutartį su esamu atliekų vežėju jau po savaitės visi gyventume ekstremaliomis sąlygomis, kadangi šiukšlės kauptųsi, o surasti kitą paslaugos tiekėją greitai nėra įmanoma. Ko gero, tektų vėl kurį laiką prašyti „Valdos“ pagalbos, mokėti pinigus. „Turėtume vykdyti viešąjį pirkimą kitam rangovui, tai užtruktų 3–4 mėnesius. Kas per tą laiką dėtųsi su atliekomis? Šiukšlių tvarkymas – baisiau už atominį karą“, – dėstė V. Domarkas.
Telšių regiono atliekų tvarkymo centro sutartis su „Valda“ dėl atliekų vežimo baigiasi kitų metų liepos mėnesį. Kaip pažymėjo V. Domarkas, dėl esamos situacijos „Valda“ galimybę pratęsti šią sutartį tikrai jau prarado.
Direktoriaus manymu, būsimos sutarties sąlygos dėl atliekų išvežimo turėtų būti koreguojamos – dėl to jis bandys diskutuoti su Plungės rajono savivaldybės administracija. Esminis dalykas, kad pirkti reikia konkrečius darbus, tada ir sukontroliuoti paslaugos kokybę bus kur kas paprasčiau. Dabar, kai stambiagabaričių atliekų gabenimo kaina yra įtraukta į pastoviąją rinkliavos dalį, nėra gerai. Be to, esą ir pats TRATC-as yra pajėgus įsitraukti į atliekų tvarkymą. To pavyzdys – žalienų konteinerių ištuštinimas. „Mes renkame žalienas Plungėje, Telšiuose. Mūsų sąnaudos netgi keturis kartus mažesnės, nei anksčiau mokėdavome paslaugos tiekėjui“, – pažymėjo V. Domarkas. Jis taip pat įsitikinęs, jog ir už stambiagabaričių atliekų išvežimą TRATC-as galėtų prisiimti atsakomybę – galimybių tam bendrovė turi.