
Ketvirtadienį į pirmąjį iškilmingą posėdį rinkosi naujosios kadencijos Plungės rajono savivaldybės tarybos nariai. Po priesaikos ir tarybos nario pažymėjimų įteikimo politikų laukė bene atsakingiausias darbas – išrinkti naują merą. Dar iki pirmojo posėdžio kalbėta, jog svarbiausiasis postas atiteks Liberalų ir centro sąjungos atstovui, tiksliau – daugiausiai rinkėjų balsų pelniusiam, anksčiau mero pareigas jau ėjusiam Algirdui Pečiuliui. Tačiau viskas klostėsi kitaip. Tai, kas vyko, būtų galima pavadinti daug kam netikėtu valdžios perversmu.
Posėdyje, be naujųjų tarybos narių, dalyvavo ir daug svečių: Plungės miesto Garbės pilietis Stasys Domarkas, dekanas klebonas Julius Meškauskas, Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje Algimantas Čepys, įstaigų ir įmonių vadovų.
Kiek pavėlavę, jau vykstant vardiniam balsavimui dėl mero posto, į posėdį atvyko ir Seimo nariai Jonas Jagminas bei Jurgis Razma, prieš tai stebėję pirmąjį Rietavo savivaldybės tarybos posėdį. Beje, jo metu mero pareigos, kaip ir tikėtasi, atiteko Antanui Černeckiui.
Posėdžio pradžioje žodis suteiktas Plungės rajono savivaldybės rinkimų apygardos komisijos pirmininkei Lijai Tolpeginai.
Pirmą kartą 25 naujosios Plungės savivaldybės tarybos nariai priesaikos žodžius ištarė, padėję ranką ant Konstitucijos. Dauguma iš jų – politikos senbuviai, taryboje dirbę net ne po vieną kadenciją. Po priesaikos Vyriausybės atstovas Telšių apskrityje Algimantas Čepys priminė, kad dabar priesaika dar labiau įpareigoja tarybos narius aktyviai dirbti Savivaldos labui.
Tarybos nario pažymėjimai įteikti 9 politikos naujokams: Gintautui Vaitkevičiui, Tomui Raudžiui, Adomui Zamulskiui, Romui Remėzai, Mindaugui Jurčiui, Juozui Šlepečiui, Janutei Stancelienei, Raimondui Dovilčiui, Marijui Kakčiui. Kiti – senbuviai: A. Pečiulis, Jonas Varkalys, Audrius Klišonis, Aidas Kėsas, Elvyra Valerija Lapukienė, Judita Stankutė, Audrius Misiūnas, Vytautas Jonutis, Juozas Šlepetis, Albertas Krauleidis, Mykolas Pronckus, Albinas Klimas, Visvaldas Nekrašas, Irena Nekrašienė, Robertas Endrikas, Andriejus Stančikas.
Priminsime, jog per vasario 27-ąją vykusius Savivaldybių tarybų rinkimus Plungės rajono gyventojai didžiausią pasitikėjimą išreiškė Liberalų ir centro sąjungos atstovams. Ši partija gavo 6 mandatus. Išsyk po rinkimų imta formuoti valdančioji dauguma: iš 6 liberalcentristų, 3 konservatorių, 2 koalicijos „Vieninga Plungė“ atstovų, 2 „darbiečių“ ir 2 valstiečių liaudininkų. Tiesa, pirmoji koalicija buvo nesėkminga ir netvari – jau po savaitės ji subyrėjo. Jos vieton suburta nauja. Išliko 6 liberalcentristai, 2 „darbiečiai“, prisijungė 3 socialdemokratai, 3 Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio atstovai ir 2 „tvarkiečiai“. Už borto tąkart liko, t. y. į valdančiąją daugumą nepateko: Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (3 mandatai), koalicija „Vieninga Plungė“ (2), Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga (2), Lietuvos socialdemokratų sąjunga (2).
Maždaug prieš savaitę rajono spaudoje mirgėjo informacija, jog ir antroji valdančioji koalicija žlugo. Tačiau tai buvo tik… balandžio 1-osios pokštas. Iš tikrųjų ji sveika ir gyva sulaukė tik balandžio 6-osios.
Mero rinkimų procedūra prasidėjo staigmena. Iš pradžių įvykiai klostėsi lyg ir pagal scenarijų. J. Varkalys į mero postą pasiūlė A. Pečiulį, apibūdindamas jį kaip nuosaikų, santūrų žemaitį, daug nuveikusį Plungės labui, turintį didžiulės administracinio darbo patirties.
Netikėtai, siūlant kandidatus, V. Nekrašas atsistojęs pasiteiravo, ar galima siūlyti… save? Išgirdęs, kad tai nedraudžiama, į mero postą pasiūlė… valdančiųjų koalicijos atstovą „tvarkietį“ A. Klimą! V. Nekrašo teigimu, esą iš vieno kandidato rinkti merą būtų nedemokratiška ir nekorektiška. Daugeliui salėje dėl tokio pasiūlymo kilo minčių, kad gali būti, jog valdančiųjų koalicijos pamatai – ne tokie jau ir tvirti. Ar tik nebus subyrėjusi antroji ir gimusi nauja – trečioji – valdančioji koalicija?
Abu kandidatai pristatė trumpas programas, atsakė į vieną kitą klausimą, tačiau aštrių diskusijų nekilo. Prasidėjo slaptas vardinis balsavimas.
Vardinio balsavimo rezultatai patvirtino, kad reikalai pasisuko visai kitokia nei visi tikėjosi linkme. Už A. Klimo kandidatūrą balsavo 16 naujosios tarybos narių, o už A. Pečiulį – tik 9. Taigi nebeliko abejonių, kad suformuota nauja valdančioji koalicija. Paradoksalu, bet mero postas atiteko tik du mandatus per rinkimus laimėjusiai partijai Tvarka ir teisingumas, tuo tarpu 6 vietas gavę liberalcentristai liko už borto. Beje, panaši situacija buvo susiklosčiusi ir 2003-iaisiais.
Nepatvirtintais duomenimis, antroji koalicija žlugo tarybos posėdžio išvakarėse, kai valdantiesiems trečiadienio vakare po ilgų ir aistringų ginčų taip ir nepasisekė pasidalinti administracijos direktoriaus posto.
Panašu, kad derybų baigtimi nepatenkintieji sugebėjo per trumpą laiką suburti naują koaliciją, į kurią nebepateko liberalcentristai (6 mandatai) ir socdemai (3).
Paskelbus balsavimo rezultatus, liko tik pasveikinti naująjį merą A. Klimą. Sveikinimo žodžius tarė Seimo nariai J. Jagminas ir J. Razma, idealizmo ir patriotizmo linkėjo dekanas klebonas J. Meškauskas. Posėdyje dalyvavęs Garbės pilietis S. Domarkas suteikto sveikinimo žodžio atsisakė.
Naujasis meras A. Klimas į administracijos direktoriaus postą pasiūlė konservatorių atstovę Astą Beierle Eigirdienę, o vicemeru – Darbo partijos Mindaugą Jurčių.
Tarybos dauguma jų kandidatūroms pritarė.