
Išsyk po savivaldybių tarybų rinkimų, pirmadienį, daugiausiai rinkėjų balsų gavusios Liberalų ir centro sąjungos Plungės skyriaus pirmininkas Algirdas Pečiulis surengė spaudos konferenciją. Jos tikslas – visuomenei pranešti, kokios partijos jungiasi į valdančiąją koaliciją. Žodžiu, supažindinti, kokią vietos valdžią turėsime ateinančiuosius ketverius metus.
Praėjusiame „Plungės“ numeryje rašėme, jog vėlyvą rinkimų vakarą, važinėdami per partijų būstines ir žiūrėdami, kokiomis nuotaikomis gyvena politikai, pas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovus radome atvykusius oponuojančios Liberalų ir centro sąjungos lyderius: A. Pečiulį, Audrių Klišonį ir Joną Varkalį. Nors liberalcentristai ir tikino, kad su kitomis partijomis kol kas tik kalbasi, panašu, jog tąnakt vyko ne šiaip pokalbiai, o rimtos derybos, po kurių gimė valdančioji koalicija.
Spaudos konferencijoje, be A. Pečiulio, dalyvavo dar keturių partijų, susijungusių į valdančiąją koaliciją, lyderiai: Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pirmininkė, dabartinė merė Elvyra Valerija Lapukienė, koalicijos „Vieninga Plungė“ atstovas Robertas Endrikas, Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos Plungės skyriaus pirmininkas Andriejus Stančikas ir Darbo partijos Plungės skyriaus pirmininkas Mindaugas Jurčius.
Išeitų, kad į valdančiąją koaliciją jungiasi 15 iš 25 tarybos narių. Tai liberalcentristai A. Pečiulis, J. Varkalys, A. Klišonis, Aidas Kėsas, Gintautas Vaitkevičius, Tomas Raudys (beje, pastarasis užėmė tik 9-ąją vietą, tačiau jam savo pozicijas užleido vadovaujančius postus užimantys Gintaras Domarkas, Adomas Kripas ir Liudas Gricius); konservatoriai E. V. Lapukienė, Adomas Zamulskis, Judita Stankutė; „Vieningos Plungės“ atstovai R. Endrikas ir Raimondas Doviltis, valstiečiai liaudininkai A. Stančikas ir Marijus Kaktys bei „darbiečiai“ M. Jurčius ir Juozas Šlepetis.
Už borto liko (t. y. į valdančiąją koaliciją liberalcentristai nepakvietė) abejų socialdemokratų – nei Lietuvos socialdemokratų partijos (Juozo Šlepečio, Alberto Krauleidžio, Mykolo Pronckaus), nei Lietuvos socialdemokratų sąjungos (Visvaldo Nekrašo, Irenos Nekrašienės), partijos Tvarka ir teisingumas (Albino Klimo ir Janutės Stancelienės) bei Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio (Audriaus Misiūno, Stanislovo Ivanausko ir Romo Remėzos).
Paklaustas, kodėl į koalicijos partnerius rinkosi būtent šias keturias partijas, A. Pečiulis atsakė: „Rinkomės tas partijas, kuriomis, mūsų manymu, labiausiai pasitikėjo rinkėjai. Be to, žiūrėjome, kad sietų bendros idėjos“. E. V. Lapukienės teigimu, konservatoriams buvę svarbiausia, kad jungiasi dešiniosios pakraipos jėgos. Bet juk liberalcentristai ir konservatoriai iki šiol buvo oponuojančios, dažnai nesutariančios partijos? Pasak E. V. Lapukienės, partijų nesutarimų paaštrėjimas prieš rinkimus – normalus reiškinys. Taip esą ir turi būti. A. Pečiulio teigimu, nesantaikos tarp partijų nebuvo, tik kai kurias problemas vieni ir kiti matė skirtingai.
Ar valdančiąją koaliciją subūrusios partijos jau pasidalijo svarbiausius postus – kas bus meras, vicemeras, kas vadovaus administracijai ir taps mero patarėjais? Ir A. Pečiulio, ir E. V. Lapukienės teigimu, postų dalybos dar neįvykusios. „Jei paisytume rinkėjų valios, meras turėtų būti kažkuris iš liberalcentristų, nes mūsų partija pelnė didžiausią pasitikėjimą“, – sakė Liberalų ir centro sąjungos Plungės skyriaus vadas. O gal į mero kėdę sės pats A. Pečiulis, iki 2007-ųjų dirbęs meru ir per šiuos rinkimus gavęs daugiausiai – 1 673 – balsus (galutiniais duomenimis)? Anot politiko, kas taps meru, dar nenuspręsta ir kol kas įvykių skubinti nereikėtų. Valdžios pozicijomis esą bus dalijamasi vėliau.
R. Endriko teigimu, svarbiausia, kad koalicija lipdosi iš darbingų, padorių žmonių. „Tikiuosi, kad naujoji taryba dirbs sklandžiai ir linksmai, nesiginčydama ir negaišdama laiko“, – sakė „Vieningos Plungės“ atstovas.
Taigi turim naują vietos valdžią – Savivaldybės tarybą. Tiesa, nauja ji tik sąlyginai – juk dauguma tarybos narių lieka tie patys, senieji politikos vilkai. Naujokų – tik devyni: tarp liberalcentristų – Plungės teritorinės darbo biržos Bendrųjų reikalų skyriaus vedėjo pavaduotojas G. Vaitkevičius ir UAB „Valda“ direktorius T. Raudys; tarp konservatorių – UAB „Mėtos vaistinė“ vaistininkas, UAB „Sunworld Baltija“ direktorius A. Zamulskis; tarp Liberalų sąjūdžio atstovų – UAB „Verslo stimulas“ direktorius R. Remėza (gal dar ir „Ryto“ pagrindinės mokyklos direktorius S. Ivanauskas); tarp „tvarkiečių“ – VšĮ Plungės greitosios medicinos pagalbos direktoriaus pavaduotoja J. Stancelienė; tarp „Vieningos Plungės“ atstovų – Plungės rajono savivaldybės ligoninės neurologijos skyriaus vedėjas R. Doviltis; tarp valstiečių liaudininkų – ūkininkas, žemės ūkio kooperatyvo „Agrolanka“ valdybos pirmininkas M. Kaktys bei du „darbiečiai“ – Seimo nario Vytauto Gapšio padėjėjas-sekretorius M. Jurčius ir bedarbis J. Šlepetis.