
Vasario 27-ąją vykusiuose Savivaldybių tarybų rinkimuose savo valią išreiškė 13 950 Plungės rajono gyventojų. T. y. 42,1 procento nuo visų, turinčiųjų teisę balsuoti (bendras rinkėjų skaičius – 33 132. Suskaičiavus balsus, paaiškėjo, jog didžiausią rinkėjų palankumą pelnė Liberalų ir centro sąjunga (Nr. 16). Už juos balsavo 3 036 rinkėjai ir tai šiai partijai garantuoja 6 mandatus (iš 25) naujosios kadencijos taryboje.
Rietavo savivaldybės gyventojai rinkimuose buvo gerokai aktyvesni. Balsuoti atėjo 3 757 rinkėjai iš 7 812, t. y. 48,09 procento. Šioje savivaldybėje nuo pat 2000-ųjų, kai Rietavas atsiskyrė nuo Plungės, valdžios vairo iš rankų nepaleidžia liberalcentristai, meru visada skiriantys Antaną Černeckį. Liberalų ir centro sąjunga Rietave laimėjo ir šįkart – už juos balsavo 2 265 rinkėjai. Partija taryboje turės net 11 mandatų (iš 17)!
Aktyviausi – milašaitiškiai
Džiugu, kad šįkart buvome bent truputį aktyvesni nei prieš ketverius metus – 2007-aisiais balsuoti atėjo 41,29 proc. rinkėjų. Rietaviškiai, atvirkščiai, aktyvesni buvo per praėjusiuosius rinkimus – balsavo 49,71 proc. rinkėjų.
Tarp Plungės rajono apylinkių aktyviausi buvo milašaitiškiai (į rinkimus atėjo 52,87 proc.), Gintališkės gyventojai (50,35 proc.), aleksandraviškiai (49,06). Pasyviausi – karklėniškiai, kurių atėjo vos 28,78 proc. Rietavo savivaldybėje ypač aktyvūs buvo Rietavo miesto gyventojai (58,45 proc.), mažiausią suinteresuotumą rodė tveriškiai (34,35 proc.).
Kaip jau minėjome, rinkimuose dalyvavo 13 950 Plungės rajono gyventojų, negaliojančių biuletenių rasta 617. Apylinkėse balsavo 11 711 rinkėjų, paštu – 1 622. Rietavo savivaldybėje iš 3 757 biuletenių negaliojantys – 74. Apylinkėse balsavo 3 001 rinkėjas, paštu – 682.
Daugiausiai – už liberalcentristus
Plungės rajono savivaldybės taryboje 25 vietos pasiskirstė taip: Liberalų ir centro sąjunga (Nr. 16) – 6 mandatai (dabartinėje kadencijoje turi 4), Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (Nr. 94) – 3 (dabar turi 6), Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis (Nr. 143) – 3 (dabar turi 2), Lietuvos socialdemokratų partija (Nr. 70) – 3 (dabar turi 4), Darbo partija (Nr. 10) – 2 (šią kadenciją neturėjo), partija Tvarka ir teisingumas (Nr. 140) – 2 (dabar turi 3), Lietuvos socialdemokratų sąjunga (Nr. 117) – 2 (tiek turi ir dabar), koalicija „Vieninga Plungė“ (Nr. 7) – 2 (šią kadenciją neturėjo), Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjunga (Nr. 51) – 2 (tiek pat, kiek ir dabar). Savo jėgas rinkimuose bandžiusios naujos partijos – Lietuvos liaudies partija ir Krikščionių partija – balsų surinko mažai ir mandatų taryboje „neužsidirbo“.
Favoritas – A. Pečiulis
Išankstiniais duomenimis, kurie pirmadienį gauti ne iš visų 28, o iš 25 apylinkių, Plungės rajono rinkėjų favoritas – Algirdas Pečiulis (Liberalų ir centro sąjunga), už kurį atiduota 1 510 balsų. Toliau šios partijos sąraše: Jonas Varkalys – 1 455 balsai, Audrius Klišonis – 1 036, Aidas Kėsas – 731, iš 8-osios į 5-ąją poziciją šoktelėjęs Gintautas Vaitkevičius – 681, Gintaras Domarkas – 497. Jei G. Domarkas nenorės Plungės miesto seniūno posto keisti į tarybos nario mandatą, vieta taryboje atiteks kitam iš sąrašo. Kadangi po jo įrašyti Adomas Kripas ir Liudas Gricius, taip pat užimantys vadovų postus, tikėtina, jog mandatas atiteks Tomui Raudžiui.
Rinkėjai pakoregavo ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašą: Elvyra Valerija Lapukienė – 624 balsai, Judita Stankutė, aplenkusi 2-ojoje vietoje buvusį Darių Preibį, – 471 balsas, Adomas Zamulskis, iš 5-osios vietos šoktelėjęs į 3-iąją, – 451 balsas.
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio lyderis Stanislovas Ivanauskas surinko 625 balsus, Audrius Misiūnas – 615, Romas Remėza – 551. 2-ojoje vietoje buvęs Vytautas Jonutis nukrito į 4-ąją poziciją ir į tarybą nepakliuvo. Tačiau tik teoriškai – praktiškai jis, ko gero, gaus mandatą, nes S. Ivanauskas, mokyklos direktorius, dabartinio posto turbūt nekeis į tarybos nario vietą.
Lietuvos socialdemokratų partijos sąraše – dideli pakeitimai. Dabartinis vicemeras Juozas Šlepetis, sąraše buvęs 4-uoju numeriu, gavęs 508 balsus, šoktelėjo į 1-ąją. Albertas Krauleidis – 497 balsai, Mykolas Pronckus, iš 5-osios vietos šoktelėjęs į 3-iąją, – 431. Dabartinėje taryboje dirbantys Romutis Mažrimas ir Marė Valaitienė mandatų, ko gero, neteks.
Pirmąkart į Savivaldybės tarybą išrinkti Darbo partijos atstovai: partijos lyderis Mindaugas Jurčius – 489 balsai ir Juozas Šlepetis – 282 balsai. Įdomu tai, kad naujojoje taryboje bus… du Juozai Šlepečiai. Partija Tvarka ir teisingumas į tarybą deleguos Albiną Klimą (381 balsas) ir Janutę Stancelienę (255). Lietuvos socialdemokratų sąjungai atstovaus Visvaldo ir Irenos Nekrašų šeimyninis tandemas (surinko 488 ir 396 balsus). Beje, I. Nekrašienė 33 balsais aplenkė 2-ojoje vietoje buvusią Vidą Tamkevičienę. Iš savarankiškųjų kandidatų koalicijos „Vieninga Plungė“ mandatus gavo Robertas Endrikas (490 balsų) ir Raimondas Doviltis (467). Iš Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos – Andriejus Stančikas (379 balsai) ir Marijus Kaktys (288).
Liberalcentristai neužleidžia pozicijų
Į Rietavo savivaldybės tarybą, preliminariais duomenimis, patenka: Liberalų ir centro sąjungos atstovai Antanas Černeckis (gavęs daugiausiai balsų – 1 445), Jonas Eugenijus Bačinskas, Albinas Maslauskas, Birutė Kerpienė, Vytautas Dičiūnas, Janina Drevinskienė, Vytautas Kažukauskas, Lidija Rėkašienė, Jonas Rekašius, Saulius Jonušas, Alma Lengvenienė; Darbo partijos – Artūras Kungys ir Valdemaras Gedminas; Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų – Vytas Rutkauskas ir Povilas Batavičius; Lietuvos socialdemokratų partijos – Vytautas Blažaitis ir Virginija Jakavičienė.
Kokios nuotaikos?
Rinkimų dieną, kai balsavimas jau buvo baigtas, „Plungės“ laikraštis pasidomėjo, kokiomis nuotaikomis gyvena rinkimų rezultatų laukiančios partijos. 21.15 valandą UAB „Palska“ patalpose susibūrę liberalcentristai buvo itin džiugūs. Nors turėjo tik kelių apylinkių rezultatus, jau džiaugėsi pirmosiomis pergalėmis. „Jau dabar turime du mandatus, o jų skaičius dar gerokai išaugs“, – kalbėjo partiečiai.
Picerijoje „Verona“ susirinkę Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio kandidatai taip pat džiūgavo – pagal gautų balsų skaičių jie buvo antrojoje vietoje. „Mūsų nuotaika tikrai pakili, laukiam naujienų savo naudai“, – sakė S. Ivanauskas.
22 valandą savo būstinėje Telšių gatvėje aplankyti socialdemokratų partijos atstovai buvo kiek santūresni. Anot jų, rezultatai – tik iš kelių apylinkių, todėl ką nors prognozuoti dar per anksti. „Manau, kad mažiau mandatų, nei turim dabar, tikrai nebus“, – optimistiškai kalbėjo A. Krauleidis. Kitas partietis pridūrė: „Kas bus, kas nebus, socialdemokratai nepražus“.
Ramiomis nuotaikomis gyveno ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatai, susirinkę kavinėje „Skalvija“. Konservatoriai jau turėjo rezultatus iš 23 apylinkių, o jie nebuvo tokie geri, kaip per praėjusiuosius rinkimus.
Įdomu tai, kad pas konservatorius radome ir liberalcentristų „grietinėlę“: merė E. V. Lapukienė ir tarybos narys Rimas Ščupokas atokiame kampe kalbėjosi su liberalcentristų vadu A. Pečiuliu, A. Klišoniu ir J. Varkaliu. Paklausti, ar šiuo metu gimsta valdančioji koalicija, politikai nuo konkretaus atsakymo išsisukinėjo. „Važinėjame pas kitų partijų kandidatus, kalbamės. Kalbėjimasis visada išeina į naudą, iš jo gali kažkas gimti. Pagyvensim – pamatysim“, – sakė A. Klišonis.
Pagal gautų mandatų skaičių panašu, jog valdžią iš konservatorių vėl perims liberalcentristai (jie vadovavo iki 2007-ųjų). Žinoma, viskas priklausys nuo to, ar iš laimėtojų valdžios vairo nepaverš į koaliciją susijungusios kitos partijos. Juolab kad Plungėje taip jau yra buvę.