Šią savaitę uždaroji akcinė bendrovė „Plungės vandenys“ pranešė: nuo kitų metų pradžios keisis jų teikiamų paslaugų įkainiai. Didės ar mažės? Kažkas brangs, kažkas pigs; vartosi mažiau, mokėsi brangiau, o jei daugiau – išeis pigiau. Painu… Bet galiausiai paaiškėjo, kad geriamojo vandens kubinis metras vis dėlto bus pigesnis, nei yra dabar.
Įkainiai, kuriuos „Plungės vandenys“ taikys nuo 2020 metų sausio, pristatyti Plungės rajono savivaldybės tarybos Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų ir Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetų posėdžiuose.
Kaip sakė Savivaldybės administracijos laikinasis Ūkio skyriaus vedėjas Arvydas Liutika, „Plungės vandenys“ Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai prieš metus pateikė visą medžiagą dėl paslaugų kainų korekcijų. Dabar gautas atsakymas ir leidimas nuo sausio taikyti kitus įkainius.
Tad kokie jie? Pasak A. Liutikos, vanduo ir nuotekų tvarkymas atpigo, o apskaitos prietaisų priežiūros ir vartotojų aptarnavimo paslaugos kaina (kurią paprastai vadiname abonementiniu mokesčiu) išaugo. Bet viską susumavus išeina, kad paslauga vis dėlto pinga.
Konkretesnių skaičių paprašyta bendrovės direktoriaus Antano Borumo ir jo pavaduotojos finansams Renatos Šlekonienės. Pastaroji kalbėjo: „Daugiabutyje gyvenantis ir tik vieną kubinį metrą vandens suvartojantis žmogus mokės brangiau, jam kaina didės dėl išaugusio prietaisų priežiūros mokesčio. Tačiau jau nuo antro kubinio metro paslauga pigs.“
Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto nariai vis dėlto neatlyžo – kiek kas tiksliai kainuos? Galų gale paaiškinta: gyvenantiesiems daugiabutyje vanduo (1 kub. m) nuo 2,07 euro (kainos be PVM) atpigs iki 1,53 euro. Individualių namų gyventojams nuo 1,87 euro pigs iki 1,50 euro. Beje, į įkainį įskaičiuotas ir vandens tiekimas, ir nuotekų tvarkymas.
Kainos su 21 proc. PVM būtų: daugiabučiuose – 1,85 euro už kub. m. (vietoj 2,51 euro), individualiuose – 1,82 euro (vietoj 2,26 euro).
Taigi kubinis metras vandens gerokai pinga. Tačiau apskaitos prietaisų priežiūros ir vartotojų aptarnavimo paslaugos mokestis, kurį kas mėnesį mokame nepaisant to, kiek vandens išleidžiame, – didėja. Daugiabučiuose nuo 0,94 euro kaina kyla iki 1,62 euro (su PVM), individualiuose namuose – iki 1,11 euro (vietoj 0,73).
Kai vanduo naudojamas ne individualiems, o komerciniams poreikiams, taikomi kitokie mokesčiai.
Kad būtų aiškiau, kaip pavyzdį paimkime daugiabučio namo gyventoją, kuris suvartoja tik 1 kubinį metrą vandens. Jam paslauga kainuos 3,47 euro (1,85 + 1,62). Dabar kainuoja 3,45 euro (2,51 + 0,94). Taigi už kubinį metrą vandens gyventojas mokės 2 centais daugiau. Tačiau jei suvartos du kubinius metrus, mokės 5,32 euro (3,7 + 1,62) vietoj dabar mokamų 5,96 euro (5,02 + 0,94). Vadinasi, suvartojant bent du kubinius metrus vandens, paslauga pinga.