
Žemaičių Kalvarijos kultūros centro Alsėdžių padalinio darbuotojai karantino laikotarpiu tikrai nesėdėjo rankų sudėję. Visą tą laiką jie kūrė planus, kaip paįvairinti kultūrinį vasaros sezoną Alsėdžiuose, kad tai duotų naudos tiek miestelio ir seniūnijos gyventojams, tiek meno kolektyvus lankantiems žmonėms.
Birželio viduryje Alsėdžiuose prasidėjusi „Vasaros kultūros akademija“ parodė, kad šiai vasarai turima ambicingų planų – pirmąsias profesionalaus akademinio dainavimo pamokas Alsėdžių ir Žemaičių Kalvarijos choristams vedė Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) direktorius Jonas Sakalauskas.
Mokė meistriškumo paslapčių
Tai, kad regionų mėgėjų meno kolektyvų nariai nori ir turi nuolat tobulėti, įsitikinęs ir Alsėdžių kultūros centrui vadovaujantis Žydrūnas Purauskis. Subūręs kolegas, jis šią vasarą alsėdiškius žada nustebinti ne vienu įsimintinu susitikimu ar renginiu.
Pirmosios meistriškumo pamokos buvo skirtos chorinio dainavimo entuziastams, atskleidžiant įvairias vokalo meistriškumo paslaptis, kvėpavimo, dainavimo, laikysenos subtilybes. Viso to išmokti alsėdiškiams padėjo kompozitorius, projektų vadovas, dainininkas, LNOBT direktorius J. Sakalauskas.
Geresnio ir profesionalesnio užsiėmimų vadovo alsėdiškiai net negalėjo tikėtis. Mat J. Sakalauskas yra įgijęs choro dirigavimo aukštesnįjį ir operinio dainavimo aukštąjį išsilavinimą, 2010 m. baigęs operinio dainavimo magistro studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (prof. Virgilijaus Noreikos dainavimo klasė), tobulinęsis žymių solistų meistriškumo kursuose Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje ir Vokietijoje. Jo iniciatyva kasmet rengiamas trumpametražių operų festivalis – naujosios operos akcija NOA.
Alsėdžiuose – daug talentų
Svečias neslepia, kad jam labai svarbu, jog Lietuvoje turėtume labai stiprių ir gyvybingų regionų, kurie turi didelį kultūrinį potencialą. „Pabuvęs čia ir sutikęs tiek daug talentingų žmonių, supratau, kad Alsėdžiai – labai stiprus ir gyvas kampelis. Labai džiaugiuosi, kad mažesni miesteliai domisi profesionaliuoju menu. Man būnant čia vis kyla klausimas – kaip jūs čia vieni kitus atrandate ir suburiate?“ – susižavėjimo alsėdiškiais neslėpė J. Sakalauskas.
Didžiulė patirtis
Teatro vadovas atviravo, kad labai nori prisidėti prie regionų lyderystę skatinančių iniciatyvų. O tam patirties bagažas didžiulis – būtent J. Sakalauskas 2012 m. įsteigė viešąją įstaigą Baltijos kamerinį operos teatrą, prodiusavo jo spektaklius ir koncertus, inicijavo ir rengė ilgalaikę mokymo programą jauniesiems operos solistams „Vilniaus operos studija“, organizavo baroko operos kursus Kražiuose. Iš gausios kompozitoriaus kūrybos didžiausio pripažinimo sulaukė monospektaklis-opera „Izadora“ (libreto autorius D. Gintalas, režisierius A. Jankevičius), 2009 m. pelniusi Auksinį scenos kryžių debiuto kategorijoje. Populiariosios klasikos mėgėjai J. Sakalauską atsimena kaip muzikos grupės „El Fuego“ atlikėją.
Ambicingi alsėdiškių planai
Susipažinęs su dainuojančiais alsėdiškiais, užsiėmimams vadovavęs svečias iš Vilniaus sužinojo ir apie kitus ambicingus jų planus. Vienas tokių – noras kitais metais tapti Lietuvos mažąja kultūros sostine. „Stebint jūsų visų norą ir susiklausymą, tai tikrai ne ambicingas, o visai realus siekis“, – kalbėjo LNOBT direktorius. Jis pritarė ir kitai idėjai, kad visi profesionalūs atlikėjai žemaičiai galėtų susivienyti su vietos atlikėjais ir sukurti analogų šalyje neturintį dalyką – operą žemaitiškai. Tam jau pradėta ruoštis ir, jeigu viskas gerai, kitą vasarą alsėdiškiai gali vėl nustebinti ne tik Žemaitiją, bet ir Lietuvą.
Pasibaigus pirmiesiems užsiėmimams, tiek juos inicijavęs Ž. Purauskis, tiek choro vadovė Kristina Kondratavičienė, tiek kultūros centro darbuotojai Linas Senkus ir Vaida Silkauskienė įsitikinę, kad gautos pamokos pranoko visus lūkesčius.
Itin smagu, jog viso šio darbo rezultatą galės pamatyti visi, kurie pirmąjį rugpjūčio savaitgalį atvyks į tradicinę Alsėdžių miestelio šventę „Al Siedu 2021“. Būtent tada dainuojantys alsėdiškiai choristai Žvėrinyčios piliakalnio papėdėje uždainuos kartu su pačiu J. Sakalausku. O pastarasis atviravo, kad jį labai motyvuoja žmonės, turintys idėjų, tikslų, siekių. Būtent tokią komandą jis rado Alsėdžiuose.
„Bet jei turi idėją…“
„Mums sakoma: turi turėti tikslus, siekius… Aš manau, kad tu neprivalai taip elgtis. Gali gyventi šia diena ir tiesiog džiaugtis kiekviena akimirka. Ir tai nėra blogai. Tačiau gyvenimo tikslas, prasmė, tikėjimas ar idėja, kuria tu tikėtum daugiau nei savo laime ar skausmu, – labai gražus ir geras dalykas. Tikintys žmonės pajaučia tą laimę. Ją turi mokslininkai, atsidavę savo sričiai, vienuoliai ar medikai, tarnaujantys kitiems. Tai žmonės, kurie nugali savo ego dėl tarnystės kitiems. Ir ta idėja su viršplaniu, vedanti per gyvenimą, naudinga pačiam žmogui. Reziumė: gyvenimo prasmės ar misijos nebūtina atrasti, bet jei turi idėją, kuria tiki visa širdimi, tai palengvina tau gyvenimą, duoda energijos ir jėgų įveikti negandas, padeda neįsijausti į laimingas gyvenimo akimirkas bei neišgyventi dėl nesėkmių. Mes gimstame ir mirštame, o gyvenimo misijos turėjimas padeda nugalėti mirties baimę“, – kalbėjo į Alsėdžius dar ne kartą žadantis sugrįžti J. Sakalauskas.
„Vasaros kultūros akademijos“ užsiėmimai bus organizuojami ir kitiems meno mylėtojams. Paskutinį birželio šeštadienį vyks kūrybinės dirbtuvės teatro meno mėgėjams, liepos pradžioje čia rinksis liaudies muzikos kapelų muzikantai. Alsėdžių kultūros centro vadovas Ž. Purauskis įsitikinęs, kad tokie susitikimai mėgėjų meno kolektyvų nariams ne tik padeda siekti profesionalumo, bet ir dar labiau suvienija bendruomenę, siekiančią to paties tikslo. Smagu, kad alsėdiškių tikslai ambicingi, ir tikėtina, kad jie bus pasiekti.