Šią savaitę Plungės rajone lankėsi „Ignitis renewables“ komanda, paruošusi vėjo elektrinių parko vystymo mūsų rajono teritorijoje projektą. Apie galimybę naudoti atsinaujinančius energijos šaltinius įgalinant vėjo energiją ir vėjo jėgainių statybas Plungės rajone kalbėta ne sykį, tačiau būtent šios bendrovės atstovai su savo pasiūlymu atvyko pirmą kartą. Į susitikimą jie pakvietė Žlibinų ir Šateikių seniūnijų žmones, nes šiose apylinkėse yra numatytos vėjo jėgainių parkų statybos. Pirmoji pažintis įvyko, klausimų gyventojams kol kas daugiau nei atsakymų, o ir patys bendrovės atstovai pabrėžė, kad daugiau aiškumo dėl vėjo elektrinių parkų statybų atsiras tik tada, kai bus atliktas projekto poveikio aplinkai vertinimas.
Žlibinų seniūnijoje – 20 jėgainių
Žlibinų seniūnijos gyventojai į susitikimą su „Ignitis renewables“ rinkosi vasario 7-osios vakarą Kantaučių daugiafunkciame centre. Apie vėjo energijos įgalinimą pasikalbėti buvo ypač kviečiami žmonės iš tų vietovių, kuriose numatoma vėjo elektrinių parko vieta: Kantaučių, Rimučių, Vilkaičių, Šašaičių, Zalepūgų, Gaižupių, Smilgių, Grąžčių, Medingėnų, Sendvarių, Keturakių, Žvirzdalių, Purvaičių ir Žlibinų.
„Ignitis renewables“ minėtojoje teritorijoje ketina pastatyti apie 20 jėgainių. Vėjo elektrinių parko galia numatoma iki 144 MW. Informuota, kad šio parko eksploatacijos laikas būtų daugiau nei 30 metų. Tai pirminė informacija, su kuria į susitikimą su vietiniais žmonėmis atvyko bendrovės komanda. Aišku, gyventojus turbūt labiausiai domino konkrečios teritorijos, kuriose turima planų statyti jėgaines, tačiau tai paaiškės tik po projekto poveikio aplinkai procedūrų.
Kaip pabrėžė bendrovės aplinkosaugos ir leidimų projektų vadovė Agnė Kniežaitė-Gofmanė, „Ignitis renewables“ svarbūs yra tvarumas ir aplinkosauga. „Vystydami atsinaujinančios energetikos projektus ir siekdami, kad jie atsipirktų ir būtų pelningi, mes planuojame, kad projektai nedarytų poveikio aplinkai. Norime, kad jie būtų naudingi bendruomenėms“, – pabrėžė viešnia. Ji informavo, jog poveikio aplinkai vertinimas bus pradėtas netrukus, o tai reiškia, kad visuomenė gali teikti pastabas, kelti klausimus – reaguoti, nes tai yra reikalinga siekiant užtikrinti visų interesus ir dėl to būtinas glaudus gyventojų bendravimas su projekto vystytojų komanda.
Žada paramą bendruomenėms
Koks grįžtamasis ryšys ir nauda vietos žmonėms, kurių kaimynystėje toks parkas turėtų atsirasti? Šis klausimas bene daugiausia domino to vakaro dalyvius. „Ignitis renewables“ bendruomenių koordinatorė Emilija Musteikytė akcentavo finansinę paramą vietos bendruomenėms.
„Mūsų bendrovė yra parengusi savanorišką modelį bendruomenėms remti. Turime pavyzdžių, kaip ta parama veikia Mažeikiuose, Kretingoje, Tauragėje. Norime tokį modelį taikyti ir įgyvendinant bendruomenių projektus Plungėje. Kokios jūsų svajonės ir vizijos, ką norite gražaus sukurti savo miesteliuose? Norime prisidėti prie tos svajonės įgyvendinimo. Gal tai naujas gatvės apšvietimas su saulės kolektoriais ar turizmo skatinimas – vizijoms ribų nėra. Norime, kad jūsų bendruomenės augtų ir stiprėtų“, – kalbėjo E. Musteikytė. Akcentuota, jog rengti projektus ir paramos iš bendrovės gali tikėtis tik bendruomenės ir organizacijos, turinčios paramos gavėjo statusą, seniūnijos ir savivaldybės nebus remiamos.
Tačiau tokia galimybė kaimų bendruomenių atstovų labai nedžiugino, priešingai, vertė susimąstyti, ar tikrai teisinga, kad bendruomenės, užuot buvusios garantuotos dėl savo projektų finansavimo, turės dėl lėšų konkuruoti su kitų bendruomenių projektais, nes paramos lėšos juk bus bendrame katile – „Ignitis renewables“ atsinaujinančios energijos projektus įgyvendina visoje Lietuvoje, keletą – ir už jos ribų.
Nuskambėjo ir klausimas, ar bendruomenė, kurios teritorijoje bus statomos vėjo jėgainės, gali tikėtis gauti nors kažkokią dalį elektros kompensacijos – juk jėgainių parkas bus galingas. „Elektros pasiūlyti nemokamai negalėsime“, – paaiškino projekto vykdytojai.
Meras – už investicijas
Į susitikimą su galimais investuotojais atvyko Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis. Jis atkreipė gyventojų dėmesį į keletą dalykų.
„Kokia nauda iš tokio parko pačiai savivaldybei? Bendrovė visų pirma turės mokėti nekilnojamojo turto mokestį, ir ta suma būtų gana ženkli – per 600 tūkst. eurų – antra tiek, kiek jūs visi dabar sumokate. Tie pinigai bus naudojami viso rajono poreikiams. Kokią naudą turėsite jūs? Jei esate tie, kurie nuomojate savo sklypą, tai mažiausiai 25 metus būsite garantuoti dėl pajamų, tik būtina pasirašyti normalią sutartį. Kitas dalykas – nuo kiekvienos pagamintos kilovatvalandės 0,0013 cento atitenka kaupiamajam fondui, kurio pinigais gali pasinaudoti bendruomenės. Bendra suma, kurią per metus sugeneruotų vėjo jėgainės mūsų rajone, siektų apie 940 tūkst. eurų. Pinigai nemaži, fantazijos, manau, turėtumėte, kur juos protingai panaudoti“, – kalbėjo meras.
Jo nuomone, atsinaujinančių energijos šaltinių Lietuvai reikia, todėl svarstyti dėl galimybės vėjo jėgainių parką statyti mūsų savivaldybėje būtina: „Jei kitą sykį bendrovės atstovus sutiksite su šakėmis, gali būti taip, kad Plungė bus ta sala, kurioje nebus atsinaujinančių energetikos šaltinių. Ir atsitiks taip: „jeigu esi biednas, esi kvailas, jeigu esi kvailas, esi biednas“.“
Direktorius – už naudą gyventojams
Vėjo jėgainių parko klausimas domino ir Plungės rajono savivaldybės administracijos direktorių Mindaugą Kauną. Kaip ir meras, jis taip pat palietė kelių būklės priežiūros ir tvarkymo klausimą. „Šią dieną Žlibinų seniūnijos keliai nėra pačios geriausios būklės. Kai pradės važiuoti sunkioji technika, jie dar labiau suprastės. Ar iš tikrųjų investuotojai kelius sutvarkys taip, kad gyventojai 20 metų ir ilgiau galės jais naudotis?“ – klausė direktorius.
Bendrovės atstovų teigimu, kelių būklė jiems yra labai svarbi ir aktuali, nes jais bus gabenami labai brangūs jėgainių įrenginiai. „Prieš organizuodami vežimą mes visada įvertiname kelių būklę, kur reikia, sutvirtiname, išasfaltuojame. Mūsų rūpestis – ir privažiavimo prie įrenginių kelių priežiūra. Visų kelių neišasfaltuosime, bet reikalingą priežiūrą eksploatacijos metu garantuojame“, – akcentavo A. Kniežaitė-Gofmanė.
M. Kaunas taip pat ragino ypatingą dėmesį skirti sutarčių sudarymui su gyventojais, kurie įgyvendinant projektą turi gauti didžiausią naudą. „Jiems reikės su tomis vėjo jėgainėmis gyventi. Kad nebūtų taip, jog paskui dėl kylančių problemų žmonės ateis skųstis į Savivaldybę“, – pažymėjo administracijos direktorius ir pridūrė, jog galimas investicijas, svarstant finansinę naudą iš vėjo jėgainių parko statybų mūsų rajone, reikėtų vertinti pamatuotai ir kol kas „neraikyti pyrago, kurio dar nėra“. Tuo labiau kad minėtasis 0,0013 ct mokestis į bendrą kaupiamąjį fondą dar taip pat kelia klausimų, kadangi kol kas nėra patvirtintos tvarkos, kaip šie pinigai turėtų būti skirstomi.
Susitikimas Aleksandrave
Vasario 8-osios vakarą susitikimas su „Ignitis renewables“ komanda surengtas ir Aleksandravo kultūros namuose, nes bendrovė yra numačiusi vystyti atsinaujinančios energijos parką Šateikių seniūnijoje – Mamių, Baltmiškių, Aleksandravo, Pakutuvėnų kaimuose.
Aleksandravo kultūros namuose susirinkę žmonės išgirdo ne tik apie bendrovės planus, bet ir apie iškilusius sunkumus. Vienas iš jų – dalis teritorijos, kuri buvo numatyta vėjo elektrinėms statyti, nebepatenka į suplanuoto parko arealą. Kitaip tariant, dėl mūsų rajono unikalumo ir turimų saugomų teritorijų, rengiant naują rajono bendrąjį planą, yra nustatytos tik dvi teritorijos, kuriose būtų galima įrengti vėjo ir saulės energijos parkus. Aleksandravo areale atsirado dar viena problema – Kretingos rajonas reikalauja 1 km atstumo nuo Plungės rajono ribos, todėl kelios suplanuotos statyti vėjo jėgainės nebepatenka į arealą. Kaip sakė „Ignitis renewables“ atstovai, dėl to tenka ieškoti sprendimų dėl bendrojo plano koregavimo.
Sunkumų kyla ir dėl tinklo galios rezervavimo. Pasak bendrovės atstovų, šią dieną galios rezervuoti linijoje Telšiai–Klaipėda, kuri numatyta tinklo plėtimui, galimybių nėra. Valstybinė energetikos tarnyba su operatoriumi bei Energetikos ministerija ieško sprendimų. „Tačiau tokia situacija yra visoje Lietuvoje, ne tik šioje linijoje. Taip, neapibrėžtumas yra, bet jis atsirado dar prieš patvirtinant proveržio paketą ir tai ne mūsų rankose. Negalime pasakyti gyventojams, kada pradėsime statybas, kada gyventojai pradės gauti tiesioginę naudą, bet mes prisiimame visas rizikas ir savo kaštais projektą vystome iki tos stadijos, kada galėsime rezervuoti galią“, – kalbėjo svečiai.
Kol nėra aiškūs taškai, kur bus statomos vėjo jėgainės, negalima atlikti ir poveikio aplinkai vertinimo procedūrų, tad į daugelį aleksandraviškių klausimų šia tema atvykusieji atsakyti negalėjo. Tiesa, paklausus apie atitarnavusių vėjo jėgainių utilizavimą, bendrovės atstovai buvo įsitikinę, jog tuo metu, kai bus įgyvendinamas projektas, rinkoje jau bus vėjo jėgainių, kurių sudedamosios dalys bus perdirbamos.
Gyventojų reikalavimai
Išklausius informaciją Aleksandravo kaimo bendruomenės asociacijos „Vizijos“ atstovė Irena Stražinskaitė-Glinskienė svečiams įteikė 116 gyventojų pasirašytą raštą su reikalavimais. Raštas adresuotas Plungės rajono savivaldybės merui, administracijos direktoriui, „Ignitis renewables“ ir Energetikos ministerijai. Kaip pažymėjo I. Stražinskaitė-Glinskienė, bendruomenė ne prieš vėjo jėgaines, bet kai kurie aspektai kelia klausimų ir abejonių.
Na, o reikalavimai paprasti. Visų pirma bendruomenė prašo tarpininkauti sudarant tiesiogines energijos gamybos įmokos, išmokos arba paramos sutartį tarp investuotojo arba paskirtojo administratoriaus ir asociacijos „Vizijos“. Kitas reikalavimas – apskaičiuotų elektros gamybos išmokos vertę gauti kasmet pagal vėjo jėgainių skaičių 5 km atstumu nuo bendruomenės centro. Bendruomenė savo ruožtu sutinka kasmet teikti ataskaitas apie panaudotas lėšas.
Bendruomenė prašo maksimalaus pasitikėjimo ir minimalių reikalavimų būsimiems projektams. „Nei Vyriausybė, nei Energetikos ministerija, nei tarpinė institucija – elektros gamybos administratorius – neturi teisės kištis, daryti įtakos ar kitaip nurodinėti, kokiu būdu Aleksandravo kaimo bendruomenė teiks naudą bendruomenės nariams, gerins ekonominį, socialinį, visuomeninį bendruomenės gyvenimą, projektuos patrauklią gyvenamąją aplinką kaip atsvarą vizualinei taršai“, – raštą citavo I. Stražinskaitė-Glinskienė.
Ketvirtas reikalavimas – tarpininkauti su atsakingais elektros tiekėjais, kad Aleksandravo gyvenvietės, Baltmiškių, Mamių ir Pakutuvėnų kaimų gyventojams, ūkininkams, esamoms ir būsimoms įmonėms bei įstaigoms elektros energija būtų tiekiama tarifu iki 10 centų už kilovatvalandę. Anot aleksandraviškės, tai būtų logiška kompensacija už patiriamus nepatogumus gyvenant ir dirbant šalia galingų vėjo jėgainių.
Taip pat reikalaujama, jog kaimų gatvės, kuriomis vėjo jėgainių gamybai į paskirties vietą bus gabenamos statybos metu reikalingos konstrukcijos ir medžiagos, būtų tinkamai atnaujintos ir sutvarkytos.
„Reikalaujame maksimalios pagarbos bendruomenei, kuri tampa labiausiai pažeidžiama investicinio projekto dalimi. Nepradėti vėjo jėgainių statybos tol, kol nebus parengti poįstatyminiai aktai bei visas ir aiškus Lietuvos Respublikos atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymas, su visais straipsniais, pakeitimais ir papildymais, kol nebus paruoštas tvarkos aprašas“, – citavo „Vizijų“ atstovė.
„Ignitis renewables“ valdo atsinaujinančiosios energijos projektus Baltijos šalyse ir Lenkijoje ir yra atsakinga už efektyvų veikiančių vėjo jėgainių darbą, statomų parkų priežiūrą ir naujų kūrimą. Vykdydama naujus energijos gamybos iš vėjo ir saulės projektus, bendrovė įgyvendina strateginį „Ignitis grupės“ siekį didinti žaliosios gamybos portfelį.
„Vėjas – neišsenkantis išteklius, leidžiantis gaminti švarią energiją, kuri padeda mažinti oro taršą ir lėtinti klimato kaitą. Vėjo jėgainių parkai taip pat padeda užtikrinti šalies energetinį saugumą ir mažinti iškastinio kuro importą. Nacionalinę energetinės nepriklausomybės strategiją įgyvendinanti Lietuva turi ambicingą tikslą – iš atsinaujinančiųjų šaltinių gaminti 100 proc. šaliai reikalingos elektros energijos. Tad vėjo energetikos vaidmuo vis stiprėja, o ilgainiui vėjo jėgainės turėtų pagaminti daugiau nei 50 proc. Lietuvai reikalingos elektros energijos“, – sakė „Ignitis renewables“ komunikacijos partneris Paulius Kalmantas.
Užs. Nr. I-473