Įvairiausi kraujotakos sutrikimai žmogaus organizme – dažnas reiškinys. Kojų venų varikozė vargina net dvidešimt procentų suaugusių žmonių, dažniau – moteris. Ką turime žinoti apie venų varikozę?
Kojų venų išsiplėtimas nėra tik estetinė problema
Jei esate vyresnė (-is) nei 50 metų, dirbate stovimąjį darbą, turite antsvorio, giminėje būdingas kojų venų išsiplėtimas, – rizika, kad išsivystys varikozė, yra didelė.
Dėl išsiplėtusių venų iš pradžių būna tik estetinės problemos, todėl dažnas dėl to nesuka sau galvos ir nesigydo. Klaidingai tikima, jog venų operuoti nebūtina. Laiku negydant ligos, išsivysto lėtinis venų nepakankamumas. Jei delsiama, gresia komplikacijos: kojų odos pokyčiai, opos, trombai.
Kaip gydoma kojų venų varikozė?
Svarbiausia – pašalinti priežastis, kurios sukelia veninio kraujo sąstovį kojose. Kartais tai galima pasiekti gydant vaistais ir kompresine terapija. Taip konservatyviai gydomos nėščios moterys ir senyvo amžiaus pacientai. Gydytojai skiria venų sienelių lygiuosius raumenis stimuliuojančių, kraujagysles stiprinančių, veninę kraujotaką gerinančių preparatų.
Rekomenduojama kompresinė terapija: specialios blauzdą spaudžiančios ir kraujui užsistovėti neleidžiančios elastingos pėdkelnės, elastiniai bintai, kt.
Jei poodiniai veniniai mazgai dar nėra dideli, bet matomas ryškus poodinis veninis tinklas, gali būti taikoma skleroterapija – suleidžiama vaistų į matomą pakitusią veną. Tai pats lengviausias ir gerų rezultatų duodantis gydymo metodas, taikomas ligai dar toli nepažengus.
Efektyviausias – chirurginis gydymas
Vis dėlto efektyviausias venų varikozės gydymo būdas – chirurginis. Kojų venų operacijos atliekamos tradiciniu chirurginiu būdu arba radiodažnuminiu peiliu (lazeriu).
Kojų venas gydant lazeriu, pacientas mažiau traumuojamas, pasiekiamas puikus estetinis efektas: minimalūs randai, kraujosruvos ir patinimai. Operacija lazeriu atliekama taikant vietinę nejautrą, ji neskausminga. Po operacijos užmaunama elastinė kojinė, o nuo operacinio stalo pacientas nulipa ir išeina pats.
Lazeriu atlikti venų operacijas galima iki 90 proc. pacientų.
Nėštumas ir venų varikozė
Jei jauna moteris turi bėdų dėl kojų venų, rūpintis jomis reikėtų iki nėštumo. Per nėštumą pradinių stadijų kraujagyslių ligos labai paūmėja, paaštrėja venų kraujotakos problemos. Nuomonė, kad venas reikia gydyti tik pagimdžius, nėra teisinga. Pažeistos vietos nustatomos echoskopu ir atliekama lazerinė operacija. Tokia metodika leidžia panaikinti tiksliai tuos kraujagyslių segmentus, kurie yra pažeisti.
Kaip išvengti venų varikozės
Galimybių visiškai užkirsti kelią venų varikozei nėra. Bet galima pagerinti kraujo apytaką, raumenų tonusą ir taip sumažinti riziką susirgti kojų venų varikoze.
Tenka keisti įpročius ir kontroliuoti elgseną: keliaujant, sėdint prie darbo stalo ar namie prie televizoriaus, patariama kojas laikyti truputį pakeltas, kad apatinėje kojų dalyje susikaupęs kraujas lengviau nutekėtų širdies link. Venkite ilgai be pertraukos sėdėti ar stovėti. Keiskite kūno pozą, pasistenkite pajudėti ne rečiau kaip kas pusvalandį, nesėdėkite sukryžiavę kojų. Tinkamas profilaktikos būdas – kontrastinės šilto ir šalto vandens vonelės.
Puikus būdas paskatinti kraujo cirkuliaciją kojose yra vaikščiojimas. Moterys turėtų vengti aukštakulnių. Žemakulnė avalynė labiau skatina dirbti kojų raumenis ir yra naudingesnė venoms. Turintiesiems antsvorio labai svarbu jį mažinti, nes per didelis kūno svoris slegia venas.
Kada kreiptis į specialistus
Koks gydymas tinka konkrečiam pacientui, nustatoma kraujagyslių chirurgo konsultacijos metu, išanalizavus paciento ligos istoriją, nustačius odos tipą, echoskopiniu tyrimu įvertinus giliųjų kojų venų ir jų vožtuvų būklę.
Jeigu jus vargina pirmieji venų varikozės simptomai (kojų nuovargis, tinimas, sunkumas, skausmas dienos pabaigoje, paryškėjęs venų tinklas kojose), reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju kraujagyslių chirurgu ir pasirūpinti jau minėtomis profilaktinėmis venų stiprinimo priemonėmis.
Išsiplėtusios venos, mazgai, pakitusi odos spalva, rudos dėmelės, pažeistų vietų niežulys, egzema ar juo labiau trofinės opos liudija apie pažengusį kojų kraujotakos sutrikimą, kai nedelsiant reikalinga specialisto konsultacija ir tinkamo gydymo metodo (chirurginio ar lazerinio) parinkimas.
Jei laiku nesikreipiama į gydytoją, prasideda komplikacijos – varikozinių venų tromboflebitas. Trombuotų varikozinių venų funkcijai dar labiau sutrikus ir išplitus į giliąsias kojų venas, trombozė gali sukelti labai pavojingą ir net mirtiną plaučių arterijos ligą – tromboemboliją.