Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro ir Dailės mokytojų asociacijos surengto tarptautinio meninės kūrybos konkurso „Kalėdinis atvirukas“ laureate tapo Viekšnių Vinco Deniušio meno mokyklos mokinė Ugnė Lukoševičiūtė.
Ugnės ir kitos šios mokyklos mokinės Guodos Erlickaitės darbai gruodį buvo eksponuojami Seime surengtoje piešinių parodoje.
Abi mokines konkursui ruošė dailės mokytoja Aleksandra Norbutienė.
Išskirti dviejų mokinių darbai
Tarptautiniam konkursui „Kalėdinis atvirukas 2022“ buvo atsiųsti 1 069 dailės darbai.
Įvairiomis technikomis juos kūrė moksleiviai iš įvairių Lietuvos mokyklų, o taip pat iš Airijos, Švedijos, Norvegijos, Lenkijos, Jungtinių Amerikos Valstijų.
Dalyvių darbai buvo vertinami trijose amžiaus kategorijose. Iš pirmos amžiaus grupės (7–10 metų) moksleivių buvo gautas 371 atvirukas, iš antros (11–14 m.) – 478 atvirukai, iš trečios (15–18 m.) – 220.
Viekšnių Vinco Deniušio meno mokyklos mokinių U. Lukoševičiūtės ir G. Erlickaitės piešiniai buvo vertinami tarp pirmosios amžiaus grupės autorių darbų.
Moksleivių piešinius vertino kompetentinga komisija: grafikė Miglė Datkūnaitė, tekstilininkė Austė Jurgelionytė-Varnė, keramikė Ona Grigaitė, Dailės mokytojų asociacijos vadovas Rimantas Kisielius, jai pirmininkavo Vilniaus dailės akademijos Piešimo katedros dėstytojas doc. Gediminas Žuklys.
Vertintojai atrinko 15 geriausių darbų, kiekvienoje amžiaus grupėje buvo išrinkta po 5 laureatus.
- Lukoševičiūtės nupieštas atvirukas „Kiškių Kalėdos“ pateko tarp 15 geriausių konkurso darbų. Šis jos piešinys, o taip pat G. Erlickaitės atvirukas „Sniego Karalienė“ iki Naujųjų metų buvo eksponuojami Seime surengtoje parodoje.
Pagerbė laureatus ir mokytojus
Seimo Pirmininko pavaduotojos Radvilės Morkūnaitės-Mikulėnienės inicijuotai parodai konkurso vertinimo komisija atrinko 112 darbų.
Parlamente buvo surengta ir laureatų bei jų mokytojų apdovanojimo šventė, kurioje U. Lukoševičiūtei ir dailės mokytojai A. Norbutienei įteikti LR Seimo padėkos raštai bei dovanos.
Pristatydamas konkurso rezultatus, G. Žuklys pasidžiaugė dalyvių gausa.
„Konkursas – labai reikalingas ir naudingas, skatinantis mokinių kūrybiškumą, tampantis mokinių švente. Gaila, kad mažai prizinių vietų, nes trūksta finansavimo“, – kalbėjo komisijos pirmininkas.
- Jurgelionytė-Varnė trumpai apibūdino konkursantų darbų ypatumus: „Jauniausioji grupė – labai linksmi, bet matyti, kad yra veikiami mokytojų stilistikos. Vidurinioji grupė – labiau galvojantys, ką nori pasakyti, moka pakrapštyti darbelius, komponuoti – patinka, kad jie daro tai skirtingai. Įdomiausia žiūrėti paauglių kūrybą, nes tai – jie patys, nepripažįstantys mokytojų įtakos, labai mažai jų klausantys ir norintys papasakoti tai, kas jiems skauda, rūpi. Ir atsiranda liūdesys, žiūrėjimas į ateitį, perspektyva, galvojimas apie savo būsimą profesiją.“
Atvirukų konkursas – rimtas išbandymas
Viekšnių Vinco Deniušio meno mokyklos dailės mokytoja A. Norbutienė „Santarvei“ sakė, kad pasiruošti konkursui nebuvo lengva. Pirmas išmėginimas – tai, kad atvirukas dabar lyg ir nepopuliarus, sveikinimai ir linkėjimai žmones pasiekia kitokiais būdais, formomis. Antra problema – piešiant proginį atviruką, labai lengva patekti į jau susiformavusių šventinių stereotipų pinkles.
„Stengėmės atsiriboti nuo tradicinių vaizdų: eglučių, Kalėdų senelio, žiemos… Sukome galvas, kas tada tame atviruke galėtų būti. O kai gimė idėja piešti kiškių Kalėdas – linksmas, spalvingas, patikėkite, tikrai neprisiminėme, kokie bus kiti metai pagal kinų horoskopą. Viskas tarsi savaime susiklostė“, – šypsojosi mokytoja.
Dar vienas išbandymas jauniesiems dailininkams – tai, kad buvo apibrėžtas atviruko dydis, būtent 10×15 cm – ir ne kitaip.
„Labai nedidelė erdvė, iš tiesų sudėtinga susitelkti ir viską, ką nori, pavaizduoti ant tokio mažo popieriaus gabaliuko.
Komisijos pirmininkas Seime kalbėjo, kad vertintojams svarbūs buvo trys dalykai: piešinio idėja, kompozicija ir spalvos. Džiaugiuosi, kad mūsų mergaitėms pavyko patekti tarp geriausių darbų autorių: Ugnei – tapti laureate, Guodai – savo piešinį pamatyti solidžioje parodoje“, – „Santarvei“ sakė pedagogė.
Primename, kad U. Lukoševičiūtė laureatės vardą pelno nebe pirmą kartą – prieš ketverius metus dar būdama Viekšnių lopšelio-darželio „Liepaitė“ auklėtine ji tapo Čekijoje vykusio tarptautinio vaikų piešinių konkurso nugalėtoja.
Nuotr. iš mazeikiai.lt