Anksčiau švietimo įstaigų vadovai nuolat bėdojo dėl per mažo mokyklų finansavimo, o dabar, kaip paaiškėjo per Rietavo savivaldybės kolegijos posėdį, susiduriama su kitomis problemomis: Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos direktorei didžiausią nerimą kelia specialistų trūkumas, o Tverų gimnazijai – vaikų skaičiaus mažėjimas.
Siūlė į ugdymo rezultatus žvelgti plačiau
Rietavo savivaldybės kolegijos narius, posėdžiavusius birželio 12 dieną, su Lauryno Ivinskio gimnazijos 2023 m. metinių ataskaitų rinkiniu supažindino įstaigos vadovė Alma Lengvenienė.
„Jeigu didelėje gimnazijos bendruomenėje neįvyksta jokių kritinių nelaimių, tai tuos metus galima laikyti sėkmingais, kokie mums ir buvo 2023-ieji“, – optimistine gaida pradėjo pranešimą didžiausios mokymo įstaigos savivaldybėje vadovė.
Kaip sėkmingos veiklos požymį A. Lengvenienė įvardijo tai, kad stabilizavosi mokinių skaičius – gimnazijoje mokosi apie 650 mokinių ir dar 60 priešmokyklinukų.
„Turime daugiau nei šimtą vaikų su specialiaisiais ugdymosi poreikiais. Esame įtraukioji mokykla, įvairialypė bendruomenė, todėl ir į mokymosi rezultatus reikėtų žiūrėti plačiau. Deja, reitingų sudarytojai sėkmę matuoja šimtukų skaičiumi. Mūsų nuomone, vidurinio ugdymo rezultatai – neblogi: abiturientų valstybinių brandos egzaminų išlaikymo balai daugmaž prilygsta, o kai kuriais atvejais ir viršija šalies vidurkį. Silpnesni esame tik pagrindiniame ugdyme – mūsų vaikų lietuvių kalbos ir matematikos pasiekimų patikrinimų rezultatai nesiekia šalies vidurkio“, – kalbėjo A. Lengvenienė.
Skaudžiausia
problema –
mokytojų stygius
Mokytojų stygių direktorė įvardijo skaudžiausia problema, apsunkinančia ugdymo proceso užtikrinimą: „Sudėtinga, kai neatsiranda žmonių į paskelbtas laisvas vietas, todėl kartais priimame į darbą ir tuos mokytojus, kuriems sunkiai sekasi mokytojauti. Daug pedagogų dirba padidintais krūviais, nes neturime kito pasirinkimo.“
Kolegijos narys Albinas Maslauskas domėjosi, gal mokykla turi numačiusi strategiją, kaip spręsti pedagogų trūkumo problemą, kad ateityje situacija netaptų kritine. „Raginu vaikus rinktis pedagogo profesiją, kuri man atrodo pati geriausia šioje žemėje. Deja, mokiniams toks mano pasakymas kelia juoką… Bandome ieškoti ir įdarbinti dar studijuojančius rietaviškius, perkvalifikuoti į pedagogus kitų profesijų specialistus. Deja, ne visi gerai dalyką išmanantys žmonės gali dirbti mokytojais. Suvaldyti klasę sunku – vaikai ateina laisvesni, motyvuoti juos mokytis – tikras iššūkis. O mokytojų trūkumo problema, žinant Rietavo pedagogų amžiaus vidurkį, tikrai aštrės“, – atsakė į klausimą A. Lengvenienė.
Mero Antano Černeckio nuomone, švietimo likimas – jaunų žmonių rankose. Savivaldybės vadovas siūlė pagalvoti apie labiausiai reikalingų specialistų paruošimą su Savivaldybės parama stipendijai. Taip pat apsvarstyti nuotolinio mokymo galimybes: „Galima prieiti iki tokio lygio, kad atskiri dalykai bus dėstomi nuotoliu. Ir tai, esant gerų mokytojų trūkumui, gana įmanoma.“
Kitos problemos
Lauryno Ivinskio gimnazijai trūksta ne tik darbo jėgos – reikia keisti mokyklos pastato stogą, atnaujinti vamzdynus, perdažyti sienas. Taip pat įsigyti naujų mokymo priemonių – išmaniųjų lentų, planšečių ir t. t.
Su Savivaldybės kolegijos nariais aptartas ir vadovėlių trūkumo klausimas – piktintasi, kad ugdymo programos patvirtinamos anksčiau, nei išleidžiami vadovėliai, kad mokytojai ir mokiniai yra priversti ieškoti mokymo medžiagos kituose šaltiniuose.
105 mokiniai su specialiaisiais ugdymosi poreikiais
Kolegijos narys Alfredas Mockus domėjosi, kaip mokyklai sekasi teikti švietimo pagalbą vaikams, turintiems specialiųjų ugdymosi poreikių. Pasak A. Lengvenienės, šiemet gimnazijoje mokosi 105 tokie vaikai. Pagrindiniai pagalbos mokiniui etatai suformuoti – mokykloje dirba dvi socialinės pedagogės, trys specialieji pedagogai – logopedas, psichologė ir karjeros specialistė. Vis dėlto, kaip teigė vadovė, pagal mokinių skaičių reikėtų jau dviejų logopedų ir 1,6 etato psichologo. Mokytojų padėjėjomis dirba 14 moterų. Trys – visu etatu, o dauguma kitų – 0,6 etato.
Tverų gimnazijoje trūksta specialiųjų pedagogų ir mokinių
Tverų gimnazijos direktorė Gitana Kužmarskytė atostogauja, tad 2023 m. metinių ataskaitų rinkinį trumpai apžvelgė jos pavaduotoja ugdymui Elena Jurkuvienė. Pranešėja drąsiai teigė, kad mokykla gyvena labai gerai, nors esama problemų ir Tveruose.
Gimnazija mokytojų trūkumu nesiskundžia, bet specialiųjų pedagogų stygius jaučiamas, nes vaikų, kuriems reikalinga jų pagalba, daugėja.
Pasidžiaugta stipria mokymo baze: visos klasės aprūpintos išmaniosiomis lentomis, internetinėmis pratybomis, netrūksta ir vadovėlių.
„Praėjusiais metais įsirengėme antrą kompiuterinę klasę, todėl, kai informatikos kabinetas užimtas, kitų dalykų mokytojai su vaikais eina į kitą kabinetą ir naudojasi kompiuteriais. Pati didžiausia mūsų problema – trūksta mokinių“, – teigė E. Jurkuvienė.