Vasario 15-ąją Plungės kultūros centre atidaryta kandidatų į Lietuvos tautodailininkų sąjungos narius kūrybos paroda. Joje savo darbus eksponuoja ne tik plungiškiai kūrėjai, bet ir du telšiškiai bei vienas mažeikiškis. Taigi užsukusieji į kultūros centro parodų salę vienu ypu gali susipažinti net su šešių autorių kūryba. Ir darbų asortimentas įvairus – nuo margintų velykinių kiaušinių iki akmens skulptūrų.
Tautodailės gerbėjai žino, kad kandidatų į Lietuvos tautodailininkų sąjungos narius kūrybos paroda organizuojama kasmet. Po jos kūrėjai tampa jau oficialiais tautodailininkais, jiems įteikiami pažymėjimai. Šiemet į sąjungą bus priimti septyni Telšių apskrities menininkai, šešių iš jų darbai eksponuoti Plungės kultūros centre, septintojo – Vido Vagnoriaus – Stalgėnų kaime, kuriame autorius gyvena ir yra įsteigęs studiją „Menai sau“.
Plungės kultūros centro tautodailės kuratorė Zafira Leilionienė į parodos atidarymą susirinkusiems žiūrovams pristatė ne tik autorius, bet ir renginio svečius – Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių skyriaus pirmininkę Sigitą Dacienę, Plungės rajono savivaldybės vicemerą Mindaugą Jurčių, kultūros centro direktorių Romą Matulį.
Na, o autorių pristatymas pradėtas nuo plungiškių. Pirmoji – Šiaulių rajone gimusi, bet Plungėje gyvenanti Aušra Daubarienė. Ji – ne vieno amato meistrė. Moka puikiai austi, megzti ir dar įvairias velykinių kiaušinių marginimo technikas išmano. Aušra – Plungės kultūros centro Audėjų klubo narė, dalyvauja įvairiuose audimo projektuose, liaudies meno parodose, na, o prieš Velykas ji visus norinčiuosius pamokina, kaip marginti kiaušinius. Ir šioje parodoje eksponuoti A. Daubarienės audiniai, mezginiai bei margučiai, iš kurių didžiausias – stručio kiaušinis.
Oficialiu tautodailininku nuo šių metų taps ir plungiškis medžio meistras Vytautas Krikščiukas. Staliaus amatą jis valdo jau apie 20 metų, tačiau parodose dalyvauti pradėjo nuo 2009-ųjų. Plungiškis Vytautas jau 26-erius metus mokytojauja, 10 metų savo mokinius moko medžio apdirbimo, dirba Plungės technologijų ir verslo mokykloje.
Trečiasis iš Plungės rajono – Plateliuose gyvenantis ir kuriantis medžio meistras Dainius Vaitkus. Kurti sako pradėjęs prieš gerą dešimtmetį. Iš pradžių ėmėsi senų baldų restauravimo, paskui jau pats kūrė taikomuosius medžio dirbinius.
Parodos lankytojai ypač žavėjosi telšiškio akmentašio Sigito Leščiauskio darbais. Kaip sakė Z. Leilionienė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Telšių skyrius vienija net 160 menininkų, tačiau Sigitas bus tik antrasis akmentašys tarp jų. Taigi išmanančiųjų meninį akmens apipavidalinimą nėra daug. O S. Leščiauskis savo amatą išties įvaldęs – juk iš akmens sukurti lengvą drugelį ne kiekvienas sugebėtų.
Anot tautodailės kuratorės Z. Leilionienės, dėmesio verti ir Mažeikių rajone gyvenančio medžio drožėjo Alfonso Bendiko darbai. Šis menininkas skulptūras ir kaukes drožia tik dvejus metus, tačiau darbai – originalūs, meniški, profesionalūs, lyg seno meistro sukurti.
Na, o pats jauniausias iš kandidatų į tautodailininkus – 21-erių metų medžio drožėjas Aurimas Sakalauskas iš Telšių rajono Tryškių kaimo. Vaikinas savo drožinius į parodas veža nuo 2010-ųjų, tik šios parodos atidaryme pats dalyvauti negalėjo – mat tuo metu jam paskaitos kolegijoje.
Kandidatų į tautodailininkus kūryba Plungės kultūros centro parodų salėje bus eksponuojama iki kovo 5 dienos.