„Biudžetas subalansuotas taip, kad, atrodo, nuskriaustų nėra. Reikia tik pasveikinti finansininkus, kad projektas „pralindo“ pro komitetą, o kolegas – su tuo, kad mums pasisekė taip detaliai viską išanalizuoti“, – išsekus Rietavo savivaldybės tarybos Finansų ir ekonomikos komiteto darbotvarkei, džiaugėsi vicemeras ir komiteto pirmininkas Jonas Eugenijus Bačinskas.
Dalis kompensacijai skirtų lėšų nepanaudojama
Pirmasis darbotvarkės klausimas – sprendimo projektas dėl Rietavo savivaldybės komunalinių atliekų surinkimo ir tvarkymo 2022 metų sąmatos patvirtinimo – diskusijų nesukėlė. Sąmatos pajamos – 193 tūkst. eurų, tiek pat planuojama ir išlaidų.
Rietavo savivaldybės ekologė Vesta Andrijauskienė paaiškino posėdžiautojams, kad vietinės rinkliavos tikimasi surinkti 190 tūkst. eurų, o 3 tūkst. eurų dotacijoms iš savo biudžeto skirs Savivaldybė. Nors, pasak V. Andrijauskienės, dalis šios sumos, skirtos kompensuoti 20 proc. šiukšlių mokesčio vienišiems gyventojams, taip ir lieka nepanaudota.
Ims paskolą iš kredito įstaigų
Rietavo savivaldybė įgyvendinamiems projektams planuoja penkerių metų laikotarpiui imti 376,6 tūkst. eurų paskolą.
Didžiausia šios paskolos dalis – 287 tūkst. eurų – būtų panaudota Rietavo miesto viešosioms erdvėms kompleksiškai sutvarkyti. Prisidėti prie Tverų gaisrinės pastato rekonstrukcijos reikia 85 tūkst. eurų. 3 800 eurų Savivaldybė turi prisidėti prie Telšių regiono savivaldybes jungiančių turizmo trasų infrastruktūros plėtros.
Pasak mero Antano Černeckio, pinigai reikalingi laikinai lėšoms padengti, kol bus atkurtas finansavimas: „Didžioji dalis jų šių metų pabaigoje, o gal kitų pradžioje sugrįš.“
Savivaldybės kontrolierės išvadoje teigiama, kad administracija gali imti iš kredito įstaigų ilgalaikę paskolą iki 377 tūkst. eurų, tad šiam sprendimo projektui neprieštaravo ir vietos finansų ir ekonomikos „ministerija“.
Biudžete pinigų numatyta ir naujovėms
Rietavo savivaldybės biudžeto projektą – 12 mln. 444 tūkst. 844 eurai pajamų ir tiek pat išlaidų – komitetui pristatė Finansų skyriaus vedėja Kristina Pužauskienė.
Didžiąją dalį lėšų (6 mln. 391 tūkst. eurų) ketinama surinkti iš įstatymu patvirtintų pajamų: gyventojų pajamų mokesčio, pajamų iš turto,
biudžetinių įstaigų pajamų ir t. t. 2 mln. 808 tūkst. eurų numatoma gauti ugdymo reikmėms finansuoti, 1 mln. 153 tūkst. eurų – valstybinėms funkcijoms vykdyti ir t. t.
Planuojamos biudžeto pajamos yra 15,6 proc. didesnės, nei buvo tvirtinant 2021 m. Rietavo savivaldybės biudžetą.
Kalbant apie šio „pyrago“ dalybas, storiausią riekę žadama atriekti darbo užmokesčiui (7 mln. 189 tūkst. eurų), antrą pagal storumą (3 mln. 458 tūkst. eurų) – prekėms ir paslaugoms. Kitos riekelės bus daug plonesnės.
Kalbėdama apie Savivaldybės planuojamus įgyvendinti projektus ir jiems numatomas lėšas, vyriausioji finansininkė minėjo, kad 20 tūkst. eurų numatyta individualių buitinių nuotekų valymo įrenginių įsigijimo dalinėms dotacijoms. Savivaldybė taip pat skatins automobilių stovėjimo aikštelių įrengimą daugiabučių kiemuose – tam bus skirta 4 tūkst. eurų.
Biudžeto finansavimo naujovės: vienu tūkstančiu daugiau nei praėjusiais metais žadama skirti smulkiajam ir vidutiniam verslui remti. Panašiai dviem tūkstančiais eurų padidintas finansavimas nevyriausybinėms organizacijoms remti, o Užimtumo programai numatoma maždaug 1,5 tūkst. eurų skirti daugiau nei 2021 m.
Naujovė ir tai, kad 15 tūkst. eurų numatyta kapinėms skaitmenizuoti, kiek daugiau nei 25 tūkst. eurų – pedagogų kelionių į darbą išlaidoms iš dalies kompensuoti. Nuo šių metų Rietavo savivaldybės gyventojai vietinio susisiekimo maršrutais važiuos nemokamai. Tam biudžete suplanuota 6 tūkst. eurų. Išpildytas ir tveriškių prašymas – prie knygos apie Tverus išleidimo siūloma prisidėti 5 tūkst. eurų, dar 10 tūkst. Eur skirti miestelio bažnyčiai remti.
Išklausę biudžeto projekto pristatymą Finansų ir ekonomikos komiteto nariai klausimų jo sudarytojai neturėjo. Tik J. E. Bačinskas pasidomėjo: „Kas Finansų skyriaus vedėjai kelia didžiausią rūpestį?“ „Didžiausias rūpestis, ar pavyks surinkti suplanuotas pajamas“, – atsakė į klausimą K. Pužauskienė.