
Ketvirtadienio pavakare istorijos ir kolekcijų mėgėjai skubėjo į Plungės viešosios bibliotekos filialą J. Tumo-Vaižganto gatvėje. Čia surengta plungiškių Bronislovo Pociaus ir Rimanto Bendoriaus ženkliukų paroda „Lietuvos miestai, sportas, aviacija, kosmosas ir automobilizmas“, skirta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti.
B. Pocius plungiškiams puikiai pažįstamas ne iš vienos parodos. Gimė 1946 metais Plungėje. Mokėsi jaunimo vakarinėje mokykloje. 1971-aisiais baigė Vilniaus pedagoginį institutą, įgijo istorijos ir fizinio lavinimo mokytojo specialybę. Nuo 1980 metų domisi numizmatika, kraštotyra, sendaikčiais, senovinėmis nuotraukomis, medaliais, ženkliukais. 2002-aisiais išleido knygą „Plungė amžių sandūroje“. Vietinėje spaudoje paskelbė nemažai straipsnių apie Plungės ir Žemaitijos istoriją, taip pat keletą straipsnių pedagogikos tema. Yra surengęs trylika parodų Lietuvos nacionaliniame dramos teatre, Plungės viešojoje bibliotekoje, mokyklose.
Susirinkusiesiems B. Pocius pasakojo, kad kartu su bičiuliu R. Bendoriumi plungiškiams įvertinti paruošė net 20 rėmelių su įvairias temas atspindinčiais ženkliukais. Iš viso parodos lankytojai gali išvysti 1 200 ženkliukų. „Tai tik 20 procentų to, ką mudu su Rimantu esame sukaupę“, – atviravo istorikas.
Trumpai apžvelgdamas parodą, pedagogas paminėjo, jog pirmasis rėmelis skirtas Plungei. Čia sudėti ženkliukai, vienaip ar kitaip įamžinantys mūsų miestą (Vytauto Mačernio, Žemaitės, 1-ojo Platelių festivalio ir pan.). Toliau – kitų Lietuvos miestų, sporto, aviacijos, kosmoso įvykius žymintys ženkliukai.
„Neišmeskite ženkliukų, knygų, atvirukų. Visos tos smulkmenos yra mūsų tautos istorija“, – ragino lankytojus vienas iš parodos autorių.
R. Bendorius iš Marijampolės gyventi į Plungę atsikėlė 1961 metais. Lankė 1-ąją vidurinę mokyklą (dabar – Akademiko Adolfo Jucio pagrindinė mokykla). Baigė Plungės statybos technikumą ir Lietuvos žemės ūkio akademiją. Nuo 1970-ųjų domisi filatelija, numizmatika, bibliofilija, daile, senoviniais laikrodžiais, ženkliukais ir sportu. Yra surengęs penkias parodas Vilniuje, Telšiuose, Plungėje.
„Gal prieš mėnesį sutikau Bronislovą. Jis prasitarė apie planus surengti tokią parodą. Pasveikinau už tai, o tada jis ir man pasiūlė prisijungti“, – prisiminė R. Bendorius. Jis, kaip ir B. Pocius, akcentavo, jog daug ženkliukų, atvirukų ir kitų istorija tapusių smulkmenų iškeliauja į šiukšlyną. „Neišmeskite jų, jei jie nebekelia emocinio jaudulio, nebeturi emocinės vertės. Atiduokite tiems, kurie juos renka. Jeigu nieko neišsaugosime, kai mūsų nebeliks, jaunoji karta nesužinos, kokia stipri buvo Plungė“, – kalbėjo R. Bendorius.
Lankytojai domėjosi, kada parodos autorius pradėjo rinkti ženkliukus. „Pirmieji buvo nupirkti 1968 metais už pinigus, gautus pardavus butelius. Taip po truputį be tikslo ką nors sukaupti kolekcija ir atsirado. Kai kurie ženkliukai dienos šviesą išvydę net po dvidešimties metų“, – pasakojo R. Bendorius. Beje, jis užsiminė, kad rajonas turi ir daugiau kolekcininkų, tačiau parodų jie neorganizuoja.
„Didžiausias malonumas, kad gali džiaugtis ne tik pats, bet ir kitus pradžiuginti“, – užbaigė R. Bendorius.
Tiesa, kaip teigė B. Pocius, visai netrukus turėtų pasirodyti 1918–2018 metų lietuviškų pinigų kalendorius.
Na, o visą mėnesį bibliotekoje veiksiančioje parodoje plungiškiai gali išvysti nuo 1924-ųjų iki 2014-ųjų pagamintų ženkliukų.