
Dar gegužės mėnesį Plungės rajono savivaldybės administracija Centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje paskelbė konkursą projektui „Babrungo upės slėnio estrados teritorijos ir jos prieigų bei jungčių su Plungės miesto centrine dalimi sutvarkymas“ įgyvendinti. Praėjo trys mėnesiai, tačiau projektas, kurio vertė – 4 123 500 eurų, kažkur užstrigęs, jokio judesio nei Babrungo slėnyje, nei jo prieigose nematyti. Kodėl?
Apie šį viešąjį pirkimą „Plungė“ rašė gegužės 16 dienos numeryje, straipsnyje „Keturių milijonų eurų vertės projektui – vos aštuonios dienos. Kuo toks terminas kvepia?“ Tuomet įtarimų sukėlė Savivaldybės administracijos skirtas terminas, per kurį tiekėjai turėjo pateikti pasiūlymus daugiau nei keturių milijonų eurų vertės projektui įgyvendinti. Viešojo pirkimo paskelbimo data – gegužės 10-oji, o vokų atplėšimas buvo numatytas jau gegužės 23-iąją. Išmetus savaitgalius pasiūlymui paruošti buvo suteiktos vos aštuonios darbo dienos.
Laikraščiui „Plungė“ paviešinus žinią apie įtartinai trumpą terminą, vokų atplėšimo data buvo nukelta į birželio 2-ąją. Paskui terminas koreguotas dar tris kartus, kol „nukeliavo“ į liepos 7-ąją. Tądien, kaip ir planuota, vokai su pasiūlymais buvo atplėšti.
Nuo vokų atplėšimo dienos praėjo daugiau negu mėnuo, tačiau kol kas – visiškas štilis. Kodėl? Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis atsakė: „Taip, šio viešojo pirkimo procedūra kol kas nebaigta, ji užtruko. Vokai su pasiūlymais jau atplėšti, bet jiems įvertinti įprastos komisijos nepakanka. Savivaldybės vyriausiojo architekto Tomo Jocio siūlymu, sudaryta speciali trijų su Savivaldybe nesusijusių architektų komisija, kuri vertins tiekėjų siūlomas architektūrines koncepcijas. Architektai – ne plungiškiai, tad su jais reikia suderinti laiką, kad visi kartu galėtų atvykti į Plungę.“
Kas tie trys architektai, meras neatskleidė. Nutylėjo ir tai, kokios įmonės pateikė pasiūlymus.
„Plungės“ kalbinta Viešųjų pirkimų tarnybos direktorė Diana Vilytė sakė, kad šis pirkimas vykdomas supaprastintų skelbiamų derybų būdu, tad viešinti tiekėjų nevalia – kad šie nepradėtų tartis tarpusavyje ir nepakeltų kainos. D. Vilytė pritarė ir tam, kad neskelbiamos architektūrines koncepcijas vertinsiančių ekspertų pavardės – kad tiekėjai neturėtų galimybės daryti jiems įtaką. Taigi visuomenė viską sužinoti galės tik tada, kai speciali komisija įvertins pasiūlymus, o Savivaldybės susiderės su tiekėjais ir nuspręs, kuris tinkamesnis.
Priminsime, kad konkurso sąlygose numatytų darbų apimtys nemažos: reikia paruošti techninį projektą, paskui sutvarkyti Babrungo upės slėnio estrados teritoriją, įrengti lauko estradą su 600 žiūrovų vietų, sutvarkyti Laisvės alėjos teritoriją, estrados prieigas ir gatvių dalis, atnaujinti ir išplėsti teritorijos inžinerines sistemas, rekonstruoti pėsčiųjų ir dviračių takus, sumontuoti apšvietimą, vaizdo kameras, įruošti automobilių stovėjimo aikšteles ir kt.
Šįkart, kaip ir daugeliu kitų atvejų, Savivaldybės administracija tiekėją rinksis ne pagal mažiausią kainą, o pagal ne kartą sukritikuotą ekonominio naudingumo kriterijų. Vertinant 70 procentų lems kaina, o likusius 30 – teritorijos sutvarkymo architektūrinės koncepcijos projektiniai pasiūlymai: teritorijos kontekstualumas, jos pritaikymo daugiafunkciškumas ir sprendinių meninė vertė.
Be to, kiekvienas tiekėjas bus kviečiamas į derybas, kurių metu ir bus susitarta dėl galutinės sumos. O kas gali garantuoti, kad kainų paslaptis bus išsaugota ir kad paskutinysis pakviestas į derybas nežinos, ką siūlė pirmieji?
Gegužės 16-ąją spausdintame straipsnyje minėjome, kad vienas iš tiekėjams keliamų reikalavimų – pateikti teritorijos sutvarkymo architektūrinės koncepcijos projektinius pasiūlymus. Ir svarstėme, ar tai nesidubliuoja su pripažinto architekto, profesoriaus, Nacionalinės premijos laureato, iš Plungės kilusio Algirdo Žebrausko prieš porą metų parengtu dokumentu – Plungės miesto tikslinės teritorijos vystymo kompleksine savitumo architektūrine vizualizacija. Mat dokumente, kurį A. Žebrauskas paruošė Savivaldybės administracijos užsakymu, – profesionalūs ir racionalūs architektūriniai pasiūlymai, kuriuos 2015-ųjų pavasarį kaip nepriekaištingus „palaimino“ pati Savivaldybės taryba. Tad keista, kad dabar iš kiekvieno tiekėjo vėl reikalauta pateikti savo architektūrinę koncepciją.
Matyt, norima visus popierizmus sutvarkyti taip, kad vėl neužkliūtų Plungės krašto išgelbėtojui bei vaikščiojančiai „Plungės sąžinei” Robertui E.
norima visus popierizmus sutvarkyti taip, kad vėl laimėtų ta pati firma su 50 % atkatu Plungės „carui”…
Dideli pinigai, daug ir kišenių.
O kada bus viešas projekto svarstymas ir pristatymas visuomenei?