Vyresni plungiškiai puikiai prisimena prieš du dešimtmečius virusias diskusijas, reikalinga ar ne katalikiškos krypties mokykla Plungėje. Vieniems tada atrodė, kad tokia ugdymo įstaiga – tik „mados reikalas“, nes prasidėjus Atgimimui katalikiškosios mokyklos buvo steigiamos visoje Lietuvoje, kiti nuoširdžiai tikėjo pačia tokios mokyklos idėja.
1995 metų lapkritį buvo priimtas Plungės rajono savivaldybės tarybos sprendimas įsteigti mieste katalikiškąją vidurinę mokyklą perimant nebenaudojamą buvusį „Linų audinių“ darželio pastatą, kuris turėjo būti iš esmės atnaujintas, be to, pastatytas dviejų aukštų priestatas. Tikintis, kad numatytos patalpos bus greitai rekonstruotos, 1996-ųjų rugsėjį Plungės parapijos namuose pradėjo veikti katalikiškosios pradinės mokyklos pirmoji klasė. Savo vaikus čia tuomet atvedė labiausiai patikėjusieji tokios ugdymo įstaigos idėja. 1998 metais, išsikėlus į naująjį pastatą Plungės meno mokyklai, katalikiškoji mokyklėlė perkelta į likusias tuščias šios įstaigos patalpas.
Trūkstant lėšų buvo apsispręsta atsisakyti didelių investicijų reikalaujančios vidurinės mokyklos ir steigti 176 vietų pradinę mokyklą, užbaigiant tik esamo korpuso statybą. Baigiant rekonstruoti ir pritaikyti mokymo įstaigai buvusį „Linų audinių“ fabriko lopšelio-darželio pastatą, 1999 m. gruodžio 23 d. Plungės rajono savivaldybės tarybos sprendimu mokykla reorganizuota į dviejų steigėjų – Plungės rajono savivaldybės tarybos ir Plungės Šv. Jono Krikštytojo parapijos – Plungės vyskupo Motiejaus Valančiaus katalikiškąją pradinę mokyklą. 2000 metų kovo 11-osios išvakarėse persikėlėme į ką tik pastatytą, dar dažais tebekvepiantį naująjį pastatą A. Vaišvilos gatvėje. Nedidelė tada buvo mokyklos bendruomenė – vos dvidešimt vienas mokinukas: aštuoni pirmokai, penki antrokai, keturi trečiokai ir keturi ketvirtokai.
Pirmąją dieną naujojoje mokykloje, 2000 metų kovo 10-ąją, paminėjome kukliu šventiniu renginiu. Ir iki pat rugsėjo 1-osios (oficialaus ugdymo įstaigos atidarymo dienos) gyvenome gražiu laukimu, nelengvais, bet maloniais įsikūrimo rūpesčiais. Po įtemptos vasaros atėję 2000–2001 mokslo metai prasidėjo labai gražiomis mokyklos atidarymo iškilmėmis, kuriose, be daugybės kitų svečių, dalyvavo Šventojo Tėvo apaštališkojo nuncijaus Lietuvoje sekretorius, pašventinęs rūpintojėlio skulptūrą mokyklos kieme.
Plungės rajono savivaldybės tarybos sprendimu išgryninant „Saulės“ gimnaziją nuo 2009 m. rugsėjo 1 d. prie Vyskupo Motiejaus Valančiaus pradinės mokyklos prijungtos šios mokyklos pradinės klasės – įsteigtas „Saulės“ pradinio ugdymo skyrius. Dėl to iš dalies pasikeitė ir įstaigos statusas: ji beturi tik vieną savininką – Plungės rajono savivaldybę; pakeistas ir pavadinimas – išimtas žodis „katalikiškoji“.
Per dvidešimt veiklos metų kūrėsi mokyklos tradicijos. Nuo pirmųjų mokslo metų leidžiamas proginis laikraštėlis „Spindulėlis“, į sveikųjų bendruomenę integruojami vaikai, turintys judėjimo ir kitų sutrikimų. Nuo pirmųjų mokslo metų čia vyksta rajoniniai 5–12 klasių mokinių meninio skaitymo konkursai, mokyklos iniciatyva organizuojamos ir rajono pradinukų meninio žodžio šventės. Ypač vaikų mėgstamas advento laikotarpis su prasmingais rytmetėliais prie advento vainiko ir tradicinėmis bendruomenės Kūčiomis, prieš išsiskirstant žiemos atostogų. Kita jau senas tradicijas turinti ir labai visų laukiama šventė – Šv. Pranciškaus diena, į kurią susirenkame su savo augintiniais.
2002–2003 mokslo metais pradėtas vykdyti tęstinis vertybinio ugdymo projektas. Jo idėja gimė pirmaisiais mokslo metais, suvokiant, kad šiandieninės mūsų vaikų galios ir vertybinės nuostatos atsispindės visuomenėje po 20–30 metų, todėl labai svarbu jau pradiniame etape ugdyti asmenis, atsakingus už tautos likimą, jos raidą, mūsų etnokultūrinio tapatumo išsaugojimą. Vykdant šį projektą kiekvienas mėnuo skiriamas vienai konkrečiai vertybei ugdyti.
2003 metų rugsėjį susikūrė mokyklos teatras, vadovaujamas režisierės Sigitos Matulienės. Jaunieji aktoriai su savo spektakliais dalyvauja tradicinėse vaikų ir jaunimo teatrų šventėse „Vaikiško teatro pavasaris“.
Mokyklos tradicijos palaipsniui papildomos naujomis. Nuo 2012–2013 mokslo metų pradėjome organizuoti rajonines pradinukų konferencijas. Tėvelių ir mokytojų padedami, vaikai geba joms puikiai pasirengti, įdomiai pristatyti savo pranešimus.
Mokykla jau išleido 17 ketvirtokų laidų – 750 mažųjų „abiturientų“, kurie, pasklidę po kitas Plungės mokyklas, puikiai jose adaptuojasi, gerai mokosi, yra aktyvūs jų bendruomenių nariai.
Visus, kurie per prabėgusius 20 metų mokėsi mokykloje (senojoje, naujojoje, „Saulės“ skyriuje), lapkričio 4-ąją nuoširdžiai kviečiame vėl susitikti Plungės kultūros centre. Šventinio jubiliejaus minėjimo-konferencijos pradžia – 10 val.