Praėjęs savaitgalis dovanojo ne vieną galimybę pasisemti kultūrinio peno sielai – vyko renginiai, skirti poeto Vytauto Mačernio 100-osioms gimimo metinėms. 2021-uosius, kaip žinome, Seimas yra paskelbęs V. Mačernio metais. Įspūdingu atidarymu Šarnelėje penktadienį prasidėjęs šių metų minėjimas buvo tarsi įžanga į šeštadienio renginius, dedikuotus jauniausiam mūsų literatūros klasikui. V. Mačernio kūrybos gerbėjai rinkosi į Žemaičių Kalvarijoje surengtą mokslinę konferenciją, kiek vėliau – į knygos apie V. Mačernį pristatymą ir muzikinį spektaklį „Laiškai Mačerniui“ Plungės viešojoje bibliotekoje-laikrodinėje.
Mokslinė konferencija
Žemaičių Kalvarijos kultūros centras, Žemaičių Kalvarijos miestelio V. Mačernio biblioteka ir bendruomenė „Gardai“ bei Šarnelės kaimo bendruomenė birželio 5 dieną, kaip minėta, visus kvietė atvykti į mokslinę konferenciją „Vytautui Mačerniui – 100“ Žemaičių Kalvarijos kultūros centre. Renginio moderatorė – docentė Zita Kelmickaitė. Charizmatiškoji konferencijos vedėja, sveikindamasi su dalyviais, neatsistebėjo tuo, kaip Žemaičių Kalvarijos miestelis myli poetą V. Mačernį, kaip saugo jo atminimą. „Šiandien čia mokslininkai šnekės, o Mačernis klausysis, nes jis tikrai yra tarp mūsų ir su mumis. Tos dienos, skirtos Mačerniui čia, – šventos“, – pažymėjo Z. Kelmickaitė.
Į sceną pasveikinti konferencijos dalyvių lipo Seimo narys Jonas Varkalys. „O juk visa tai prasidėjo nuo paprastos iniciatyvos, nuo Šarnelės bendruomenės, ir štai šiandien visoje Lietuvoje vienokia ar kitokia forma skamba Mačernio kūryba“, –
priminė jis.
Pasinaudodamas proga J. Varkalys įteikė Šarnelės kaimo bendruomenės vadovei ir Žemaičių Kalvarijos kultūros centro direktorei Rimai Jokubauskienei kultūros ministro pasirašytą padėkos raštą už V. Mačernio kūrybos palikimo puoselėjimą, istorinio atminimo saugojimą, kapavietės priežiūrą.
Tuo, kaip prisimenamas jauniausias mūsų literatūros klasikas, džiaugėsi Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis. „Žmogaus nebėra ne tada, kai jis išeina amžinybėn, o tada, kai jo nebeprisimena, neaplanko kapo“, – pabrėžė meras, dėkodamas kalvariškiams ir šarneliškiams už tai, kad jų dėka minint 100-ąsias poeto gimimo metines galime grįžti prie „mūsų savasties, istorinės praeities šaknų ir visa tai turime išsaugot dėl savęs“.
Konferencijoje pranešimus skaitė ir savo įžvalgomis apie V. Mačernį, jo kūrybą dalijosi profesorė, humanitarinių mokslų daktarė, Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Lietuvų literatūros katedros vedėja Brigita Speičytė, docentas, humanitarinių mokslų daktaras Mindaugas Kvietkauskas, muziejininkė Danutė Mukienė, Maironio lietuvių literatūros muziejaus direktorė Deimantė Cibulskienė, literatūrologė profesorė Viktorija Daujotytė. Beje, pastaroji buvo pagerbta Žemaičių kultūros draugijos atstovų, kurie jai įteikė apdovanojimą už nuopelnus Žemaitijai.
„Šėndėin būtė žemaitio – dėdėlie garbie ir atsakuomībė“, – gimtąja žemaičių tarme į susirinkusiuosius prabilo V. Daujotytė.
Beje, tą šeštadienį vyko ne tik konferencija. Žemaičių Kalvarijos kultūros centro prieigas papuošė fotografijų paroda „Kelias į 100-metį“, kurioje užfiksuotos akimirkos iš V. Mačerniui Žemaičių Kalvarijoje skirtų renginių. Visi norintieji, lydimi gido, vėliau galėjo aplankyti ir poeto kapą bei „Akmenines vizijas“ Šarnelėje.
Konkurso nugalėtojai
Vakare veiksmas persikėlė į minėtąją Šarnelę. Čia prie vietos bendruomenės namų vyko V. Mačernio garbei kasmet rengiamo poezijos ir prozos konkurso „Sapnuojančio medžio pavėsy“ laimėtojų paskelbimas ir apdovanojimas.
Šiemet vertinti buvo pateikta 17 darbų. Konkurse dalyvavo kūrėjai iš Trakų, Palangos, Sedos, Ukmergės, Kauno, Utenos, Rietavo, Vilniaus ir kitų miestų ir rajonų. Laimėtojams pinigines premijas įsteigė Vidmanto Jonikos labdaros fondas.
Poezijos grupėje pirmoji vieta skirta Adrianai Dominykai Šulcaitei iš Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos, antroji vieta – Gyčiui Kaminskui iš Utenos kolegijos, trečioji vieta – Urtei Banevičiūtei, Vilniaus Mykolo Biržiškos gimnazijos moksleivei.
Prozos grupėje nugalėtojais tapo: pirmoji vieta – Mykolas Mažukna, mokosi Kauno Vytauto Didžiojo universitete (beje, Mykolas – plungiškis); antroji vieta – Kamilė Bliūdžiūtė, mokosi Lietuvos sveikatos mokslų universitete; trečioji vieta – Augustė Joneikytė, mokosi Sedos Vytauto Mačernio gimnazijoje.
Antrosios vietos prizu apdovanota ir jauniausia konkurso dalyvė 11 metų Gabriela Klebeko, Senųjų Trakų Andžėjaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos moksleivė.
Plungėje – spektaklis, knygos pristatymas
V. Mačernis tą šeštadienį prisimintas ir Plungėje. Viešoji biblioteka-laikrodinė vėlgi laukė visų poeto gerbėjų, o ir tų, kurie pasiilgo kultūringo laisvalaikio leidimo. Bibliotekoje buvo galima susitikti su mūsų minėtąja profesore V. Daujotyte – vyko jos knygos „Žemės keleiviai. Mačernis“ pristatymas. Popietę moderavo ir viešnią kalbino B. Speičytė. Gausus būrys klausytojų ne tik turėjo unikalią progą pasiklausyti V. Daujotytės įžvalgų apie mūsų literatūros klasiką, bet ir galėjo įsigyti pristatomą knygą. Norintieji gavo ir autorės autografą.
Vakare Plungės parke skambėjo muzika, kuri vėlgi atliepė V. Mačerniui skirtų renginių ciklą: pristatytas muzikinis spektaklis-performansas „Laiškai Mačerniui“. Jo kūrėjai – Lietuvos muzikos ir teatro akademijos antrojo kurso vaidybos studentai. Spektaklio režisierius – Valentinas Masalskis, kompozitorė – Nijolė Sinkevičiūtė.
Spektaklis nepaliko abejingų, buvo įdomus. Kitoks požiūris į V. Mačernio eiles leido išvysti ir išgirsti šį kūrėją kitokiu amplua. Savo studentų darbu džiaugėsi ir pats režisierius. „Visa tai kurta ne dėl „paukščiuko“. Čia įdėta daug širdies, tai, kaip jauni aktoriai suprato Mačernį, parodė savo požiūrį į šį poetą. Džiaugiuosi tuo, kaip jie viską atliko“, – kalbėjo V. Masalskis.
Su režisieriumi sutiko ir publika, negailėdama ovacijų nuskambėjus paskutiniams spektaklio akordams.