Tik antrąkart balsuodami Rietavo savivaldybės tarybos nariai patvirtino Savivaldybės švietimo įstaigų tinklo pertvarkos 2022–2026 metų bendrąjį planą. Daugiausia emocijų kilo kalbant apie Žadvainių pagrindinės mokyklos uždarymą.
Savivaldybės švietimo įstaigų tinklo pertvarkos planą, atsižvelgiant į visus Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos reikalavimus, parengė Švietimo, kultūros ir sporto skyrius, pristatė vedėja Lidija Rėkašienė.
Pagrindiniai jame numatyti žingsniai – Žadvainių pagrindinės mokyklos uždarymas ir tai, kad Tverų gimnazijos Medingėnų skyriuje nuo rugsėjo mokysis tik pradinukai.
Trūksta mokinių
Vyriausioji Savivaldybės „švietimietė“ L. Rėkašienė kalbėjo, kad Žadvainių pagrindinę siūloma uždaryti, nes joje yra tik 58 mokiniai, o tam, kad mokykla galėtų toliau veikti ir gauti finansavimą, būtina turėti bent 60 vaikų.
Situacijos negerina ir tai, kad dalis vaikų į Žadvainius yra atvežami iš kitų gyvenviečių ar net kitų rajonų.
Medingėnų skyriaus likimą nulėmė draudimas formuoti jungtines pagrindinio ugdymo klases. Tai šioje mokykloje buvo daroma jau ne vienerius metus, tačiau, pasak L. Rėkašienės, dėl to gerokai nukentėdavo mokinių ugdymo kokybė.
Pagal švietimo įstaigų tinklo pertvarkos planą lieka tik dvi bendrojo lavinimo mokyklos – Lauryno Ivinskio gimnazija ir Tverų gimnazija su pradinio ugdymo skyriumi Medingėnuose. Tiesa, 2025 m. numatyta dar vienas pertvarkos žingsnis – Medingėnų skyrių panaikinti, o Tverų gimnaziją reorganizuoti į pagrindinę mokyklą.
„Mokinių nedaugėja, jų kasmet vis mažiau ir mažiau. Nėra vaikų, nėra ir mokyklos“, – tokiais žodžiais savo nuomonę apie Savivaldybės švietimo tinklo pertvarką išsakė L. Rėkašienė.
„…tačiau atėjo laikas permainoms“
Tarybos nariai turėjo ne vieną klausimą. Tiems, kuriuos neramino Žadvainių mokyklos pastatų likimas, paaiškinta, kad objektas būtų ruošiamas privatizacijai.
Tiems, kam rūpėjo mokytojų ir darbuotojų ateitis, A. Černeckis paaiškino: „Jeigu galutinį sprendimą dėl mokyklos likimo priimsime dabar, mokytojai žinos, kad jiems jau reikia ieškotis darbo kitur. Jeigu atidėsime rudeniui – jie liks nežinioje. Be to, jau turime pateikti prašymą dėl lėšų darbuotojų išeitinėms išmokėti. Suprantu, kad Žadvainių mokykla padėjo ne vienam vaikui, tačiau atėjo laikas permainoms. Esame šią situaciją aptarę su mokytojų ir tėvų bendruomene. Nuotaikos gal ir nekokios, bet norime ar nenorime sprendimą privalome priimti.“
Žodis direktoriui
Suteiktas žodis ir Žadvainių pagrindinės mokyklos direktoriui Sigitui Kažukauskui. Pasisakymas buvo emocingas. Direktorius kalbėjo skaičiais: iš 58 mokykloje besimokančių vaikų – 38 iš socialinės rizikos šeimų. Net 14 – turintys didelių specialiųjų ugdymo poreikių, 3 – vidutinių specialiųjų ugdymo poreikių.
„Tokia mokykla turi išlikti, nes mokiniai joje jaučiasi gerai, tėvai mokykla patenkinti. Daugelis tarybos narių net nesate joje buvę, nežinote, kokiomis sąlygomis mes dirbame, kaip ugdome vaikus, bet vis tiek galite priimti sprendimą uždaryti įstaigą. Primenu, kad sprendžiate vaikų likimų klausimą. Ir tai – daug sudėtingiau nei nurašyti nereikalingą plakatą.
Jeigu mokyklą uždarysite, 25 mokytojai išeis į gatvę, nes darbo Rietavo savivaldybės mokyklose jiems nėra. Išvažiuos žmonės į kitus rajonus ir gyventojų pajamų mokestį mokės kitoms savivaldybėms. Suprantu, kad ministerija mūsų nesupranta, bet kas, jei ne jūs, turėtumėte žinoti, kas mums, esantiems čia, svarbu…“ – kalbėjo S. Kažukauskas.
Savo pasisakymą direktorius užbaigė retoriniu klausimu: „Jeigu turėtumėte vaiką, turintį didelių specialiųjų mokymosi poreikių, kaip šiandien balsuotumėte – pagal partiją, ministerijos nurodymą ar sąžinę?“
Po tokios kalbos vietos politikams buvo sunku priimti sprendimą. Todėl net devyni iš balsavusiųjų susilaikė, mygtuką „už“ paspaudė vos penki tarybos nariai, trys nuo sprendimo priėmimo nusišalino.
Prireikė antro balsavimo
Tada žodžio paprašė Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos direktorė Alma Lengvenienė. Ji vietos politikus paragino apsispręsti dabar, nepaliekant nepagrįstos vilties nei mokiniams, nei darbuotojų kolektyvui. „Turite gerbti žadvainiškius ir nestumti jų į nežinią. Nieko nėra blogiau, nei suteikti nepagrįstą viltį. Kai politikas balsuodamas susilaiko, parodo, kad jis šito klausimo neišmano. Jeigu išmanote, turėkite nuomonę ir išsakykite ją“, – ragino buvusi Savivaldybės tarybos narė A. Lengvenienė.
Jai antrino ir J. E. Bačinskas: „Sprendimo atidėjimas lyg žaizdos draskymas. Vaikų nėra, tad mokyklą vis tiek teks uždaryti.“
Po pertraukos, atšaukę savo ankstesnio balsavimo rezultatus, politikai grįžo prie to paties klausimo. Prieš jiems balsuojant, paskutinį kozirį metė L. Rėkašienė. Švietimo vadovė pagarsino informaciją, kokios konkrečiai klasės galėtų būti formuojamos Žadvainiuose, jeigu įstaiga nebūtų uždaryta. Paaiškėjo, kad pakankamai yra tik antrokų, trečiokų, penktokų, aštuntokų ir devintokų. Šeštokų visai nėra, o kitose klasėse mokinių skaičius nepakankamas (pagal įstatymą klasėje turi būti 8 vaikai), todėl šių klasių mokinius tektų vežti mokytis į Lauryno Ivinskio gimnaziją. Taigi nebeliktų ir tų 58.
Po tokios informacijos, vietos politikai apsisprendė: dviem balsuojant prieš, dvylikai – už, Savivaldybės švietimo įstaigų tinklo pertvarkos 2022–2026 metų bendrasis planas patvirtintas.