
Kiekvieniems tėvams ar globėjams rūpi tai, kad namuose ir aplink juos būtų pakankamai pramogų atžaloms. Tačiau žvelgiant į viską realistiškai, reikia paminėti, kad vaikiškos žaidimų pramogos gali kainuoti ganėtinai brangiai. Visa laimė, kad nebūtina visų pramogų pirkti. Kai ką galima pasigaminti patiems ir gauti niekuo neprastesnį ar net geresnį rezultatą. Jeigu turite laiko ar noro, šis straipsnis apžvelgs, kaip pagaminti paprastas žaidimų aikšteles, smėlio dėžes ir sūpynes patiems.
Smėlio dėžės gamyba
Tai – vienas paprasčiausių projektų, bet galutinis rezultatas gali džiuginti vaikus vos nuo 3 iki 10-12 metų amžiaus. Smėlio dėžė – metafora, kurią naudojame ir kalbėdami apie erdvę laisvai kūrybai. Čia žaisdamas vaikas lavina vaizduotę ir gali susikurti tokią žaidimų aplinką, kokia jam(-ai) patinka ir pramogauti. Jeigu turite medienos, pjūklus, plaktuką tvirtinimo detalėms ir laisvą plotą, galite imtis darbo.
- Išpjaukite medieną. Tarkime, jeigu norite, kad smėlio dėžė būtų 2,69m2 ploto, atpjaukite 1,3m ilgio lentas, prie jų pridėdami kokius 8cm persidengimui. Tad, jeigu norite minėto ploto žaidimų erdvei, reikėtų ~1,38m ilgio lentų.
- Išklokite lentas perimetrui ir patikrinkite ar viskas atitinka. Dabar pasiimkite kastuvą ir pažymėkite smėlio dėžės išorines sieneles. Vertikaliai įkaskite smulkias duobeles, tiek ties išorine, tiek ties vidine perimetro dalimi.
- Dabar pats laikas kasti. Pradėkite nuo centro ir iškaskite maždaug 15-18cm gylio duobę palei vidinį perimetrą. Dabar ten įberkite 10-12 cm pločio, 2,5cm gylio smėlio kiekį.
- Pirmąjį smėlio dėžės sienelės aukštą paklokite ant smėlio. Įspauskite juos į kampą ir suglauskite taip, kad forma būtų tobulas kvadratas. Sutvirtinkite dailylenčių varžtais. Naudodami kūjį ir gulsčiuką, viską išlyginkite.
- Ant lentų viršaus dėkite antrąjį aukštą. Stenkitės, kad persidengimas vyktų priešinga kryptimi tam, kad būtų sukurtas persidengiantis raštas ir konstrukcija būtų tvirtesnė.
- Įgręžkite varžtus (15cm ilgio medvaržčius), kad jie sujungtų pirmą ir antrą perimetro aukštą. Juos suveržkite maždaug 1m intervalu.
- Palei vidinę dėžės dalį išklokite sodinę plėvelę – tentą. Stenkitės, kad ji uždengtų pirmą perimetro aukštą ir persidengtų su antru bei ryškiai matytųsi kontūrai tolesniems etapams. Įspauskite viską taip, kad tentas gerai uždengtų kraštus.
- Dabar užklokite trečią aukštą, kad vėl persidengtų kraštai. Nepamirškite pakeisti krypties. Vėl sutvirtinkite viską 15cm ilgio medvaržčiais. Nupjaukite išorėje kyšančią tento dalį.
- Vidinę dėžės dalį pripildykite pilną smėlio. Nepamirškite ir papildomo brezento išorei, kurį pavyktų prispausti, kad į dėžę neprilytų.
Šiam darbui, bent jau lentų pjaustymui pasitarnaus speciali toolsta.lt skersinio pjovimo įranga. Su ja lengvai sumažinsite dideles lentas į norimą dydį ir nupjausite nereikalingus priedus.
Sūpynių gamyba – sudėtingesnis, bet labai malonų rezultatą suteikiantis darbas
Sūpynės jūsų kieme – puiki pramoga įvairaus amžiaus atžaloms. Tai dar yra ir nuostabi paskata vaikams laiką leisti lauke, o ne namuose.
Darbui jums reikės: grąžtų, reguliuojamo veržliarakčio, kampainio, matavimo juostos (ir/ar ruletės), gręžtuvo.
Medžiagos, kurias naudosite: dailylentės arba lentos (4 vnt. 1x2m, 4vnt. 1,8x3m), įveržiami kabliukai (pakabinti sūpynėms), J formos kabliukai (įveržiami), kitos tvirtinimo detalės, movos.
1.Laikiklius pritvirtinkite prie sijų. Laikiklius reikia tvirtinti prie abiejų sijų (stovų galų). Jeigu laikikliai yra labai standūs, naudokite plaktuką su medine kaladėle, kad juos pritvirtintumėte.
Naudodami mažesnį grąžtą, išsigręžkite paruošiamąsias skyles iš abiejų laikiklio pusių. Skylutės galėtų būti 6-7mm skersmens ir 7-8 cm gylio. Dabar, su veržliarakčiu įsukite varžtus į laikiklius.
2.Pats laikas konstruoti įtaisus, ant kurių kabinsis sūpuoklės. Jeigu ant sijos kabinsite daugiau nei vienas sūpynes, tarp jų turėtų likti bent 45-50cm tarpas.
Kuomet matote sijos apačią, pažymėkite jos centrą (tikriausiai tai bus ~150cm atstumas nuo abiejų galų). Taip pat pažymėkite 20cm tarpus nuo centrinės dalies į abi puses. Ant jų kabinsis pačios sūpuoklės. Išcentruokite kiekvieną skylę įgręždami ~5cm gylio skylutes. Galite iš karto įveržti ir sūpuoklių laikiklius.
3.Šiame žingsnyje pritvirtiname sūpuoklių kojas. Kuomet siją laikote ant žemės, įdėkite kojas į laikiklius ir užtvirtinkite. Sutvirtinkite siją su laikikliais ir kojas su laikikliais.
4.Tinkamai pozicionuokite ir pastatykite rėmą. Visai konstrukcijai reikės maždaug 6×5,5m ploto, kad būtų saugi erdvė žaidimui aplink sūpynes bei suptis jose. Reikia, kad priešais sūpynes ir už jų būtų 1,5-2m laisvas plotas, kad nebūtų sunku praeiti. Tvirtam rėmui su metaliniais laikikliais pakelti ir pastatyti, jau tikriausiai reikės 4 rankų.
5.Sumontuojame apsauginius kuolus prie sūpynių kojų. Kiekvienos kojos išorinėje dalyje reikia išgręžti skylę, maždaug 4-6cm aukštyje nuo žemės. Skylė turėtų būti išcentruota ir ~4-6cm gylio. Dabar galite įsukti kabliukus – tvirtinimui (su kilpele). Įkalkite tvirtinimo elementus per kilpelę, kad viskas prisitvirtintų prie žemės.
mes su vaikais darėmės „fortus” iš kartoninių dėžių, iš pradžių naudojom ką turėjom, po to teko pirktis naujų, nes neužteko. radom gerom kainom kartonodezes.lt. labai faina pramoga, rekomenduojuų