Gražų šimto metų jubiliejų atšventė net dvi Plungės krašto ilgaamžės – Stasė Garjonytė ir Bronislava Jasienė.
{besps}2012/11/02/s{/besps}
Daugelį mūsų domina ilgaamžiškumo paslaptis – kaip kuo ilgiau išlikti jaunu, gražiu, sulaukti garbingo amžiaus. Turbūt visų svarbiausia yra su meile ir optimizmu žvelgti į gyvenimą. Tai patvirtina ir dviejų jau šimtojo rudens sulaukusių moterų istorija. Viena jų ilgaamžiškumo paslapčių –
darbštumas.
Be darbo niekad nesėdėjo
Gražią spalio 18 dieną į Plungės rajono Kalniškių kaimą pasveikinti ten gyvenančios šimtametės senolės Stasės Garjonytės vyko VSDFV Mažeikių skyriaus direktorė Laima Nagienė, direktorės pavaduotoja Birutė Ignotienė, ryšių su visuomene specialistė Simona Vaikasaitė ir Plungės rajono Nausodžio seniūnijos seniūnas Darius Preibys.
Artimieji buvo užsiminę, kad močiutė labai guvi, komunikabili ir puikios sveikatos, tačiau niekas nesitikėjo sutikti tokio išmintingo žmogaus.
Atvažiavus į Kalniškių kaimo sodybą, pasitiko ponios Stasės Garjonytės sesers sūnus Stasys Domarkas su žmona Kristina Domarkiene. Jubiliatė, pamačiusi svečius, iškart atgijo ir, išklausiusi sveikinimų bei palinkėjimų, pradėjo pasakoti apie savo įdomų gyvenimą.
Senolė gimė ir užaugo Plungės rajono Varkalių kaime. Iš ten kilę ir jos tėveliai. Šeima buvo didelė, 8 vaikai, tačiau ponia Staselė liūdnai užsiminė, kad prieš dvejus metus palaidojusi paskutiniąją ir jauniausiąją seserį (86 m.), dabar likusi jau tikrai viena. O šeima tikrai ilgaamžė. Stasės tėvelio mama mirė sulaukusi 103 metų, o mamos mama – 89 metų.
Senolė be darbo niekad nesėdėjo: jauna ganė gyvulius, mezgė, siuvo, prižiūrėjo vaikus, 20 metų išdirbo „Linų audinių“ fabrike. Ji ir dabar juokiasi, sako, jog negalima vaikų lepinti, reikia nuo pat mažumės prie darbo statyti, tada ir ilgo amžiaus sulauks.
Mažai kalba – daug pasako
Spalio 27-ąją garbingos šimto metų sukakties sulaukė ir kita mūsų krašto ilgaamžė – Bronislava Jasienė. Moteris gimė netoli Salantų – Žeimių kaime. Buvo šeštas vaikas šeimoje.
Tėveliai ūkininkavo, turėjo 20 ha žemės ir 10 ha miško. Gyvenimo kelias nebuvo lengvas – tėvelis mirė jaunas, tad ūkio darbai – nesvetimi. Ir karveles ganyti, ir kiauleles prižiūrėti yra tekę.
Visą gyvenimą sunkiai dirbusi, 2004 metais atvyko gyventi į Plungės parapijos senelių globos namus, mat moteris liko viena – sūnus ir vyras mirę.
Plungės parapijos senelių namų direktoriaus pavaduotoja Regina Balčiūnienė Bronelę Jasienę apibūdino kaip paprastą moterį, sukaupusią be galo daug išminties, net keliais žodžiais galinčią pasakyti tiek daug ir taip giliai.
Plungės Šv. Jono Krikštytojo parapijos klebonas kunigas dekanas Julius Meškauskas įteikė ilgaamžei tautinę juostelę.
„Gyvenom kaip ir dauguma žmonių“, – kuklinosi kalbinama Bronelė. Ar labai pasikeitė gyvenimas? Senolė, pažiūrėjusi mąsliu žvilgsniu, pasakė: „Pagal amžių ir gyvenimas“.
Sveikinimo žodžius jubiliatei tarė visas būrys susirinkusiųjų: kunigas dekanas Julius Meškauskas, Plungės r. savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Česlovas Kerpauskas, Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Genovaitė Vasylienė. Visuomenės sveikatos biuro specialistės perdavė senolei moksleivių linkėjimų, saldumynų ir gėlių puokštę. Jubiliatės nepamiršo ir Mažeikių „Sodros“ atstovės – direktorė Laima Nagienė, Birutė Ignotienė ir Simona Vaikasaitė.