
Birželio 14 d. Narvaišių k. (Šateikių sen.) į ūkininko Alfonso Songailos laukus suriedėjo aibė traktorių. Čia vyko Žemaitijos krašto artojų varžybos.
Kadangi taip sutapo, kad varžybos vyko visai Lietuvai atmintiną ir skaudžią Gedulo ir vilties dieną, kaip ir dera, pirmiausiai tylos minute pagerbti tie, kurie prieš daugelį metų buvo išvežti į Sibiro platybes ir ten pasiliko amžiams. Plungės kultūros centro liaudiškos muzikos kapelos „Minija“ užtraukta daina „Žemėj Lietuvos ąžuolai žaliuos“ dar labiau vienijo visus susirinkusiuosius į varžytuves. „Nors ir skaudu buvo dėl ištremtų giminaičių, draugų, bet lietuviai visada stojo į vagą ir su nekantrumu laukė pirmojo grūdo“, – kalbėjo renginio vedėjas Gintautas Vaitkevičius.
Varžybų organizatorius, Lietuvos ūkininkų sąjungos Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys, sveikindamas atvykusiuosius, juokavo, kad Narvaišių kaimo gyventojai, išvydę į ūkininko laukus riedančius burzgiančius traktorius, kitą žemės ūkio techniką, jo klausė, ar tik ne karui ruošiamasi. Kaip sakė M. Kaktys, ši diena Plungei istorinė, nes pirmą kartą surengtos tokios varžybos. „Tiesios vagos jums, artojai! O jei kartais ji bus ir ne visai tiesi, nepyksime, galvosime, kad jūs esate meniškos sielos“, – vis pajuokaudamas, varžybų dalyvius sveikino ūkininkų sąjungos pirmininkas.
Šia proga varžybų dalyvius bei žiūrovus sveikino ir Plungės r. savivaldybės administracijos direktorė Asta Beierle Eigirdienė. Direktorė, pasidžiaugusi, jog tarp varžytuvių dalyvių savo jėgas panoro išbandyti ir jauni artojėliai, linkėjo mokytis iš vyresniųjų, kad, atėjus laikui, galėtų juos pakeisti. Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas taip pat džiaugėsi surengta švente, gyrė plungiškius už suvienytus Žemaitijos krašto artojus. Sveikinimo žodį žemdirbiams bei šventės dalyviams tarė ir Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas.
Savo jėgas išbandyti ir tarpusavyje pasivaržyti – kuris išars tiesesnę vagą, kurio riekė atguls gražiau – panoro net aštuoniolika artojų iš devynių savivaldybių (Klaipėdos, Jurbarko, Šilalės, Šilutės, Skuodo, Akmenės ir, žinoma, Plungės). Plungiškių artojų garbę gynė Sigitas Pučkočumas, Audrius Kikilas, Marius Meškauskas.
Artojų pastangas vertino gausi, kompetentinga teisėjų kolegija, kuriai vadovavo Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Tauragės r. konsultavimo biuro vadovas Petras Kulikauskas.
Kol varžybų dalyviai rodė savo sugebėjimus laukuose, žiūrovai mėgavosi tautodailininkų dirbiniais, skanavo žemaitiškų valgių. Žemdirbiai sukiojosi apie naujausią šienavimo techniką. Kas norėjo, galėjo dalyvauti linksmose sportinėse varžybose, o patys mažiausieji laisvai šėlo atrakcionuose. Ausį maloniai glostė Gegrėnų kaimo liaudiškos muzikos ansamblis „Sosieda“, trepsėjo Narvaišių kultūros namų vaikų šokių kolektyvai. Rodos, nieko ir netrūko, gal tik šilumos, bet, kaip sakė A. Stančikas, kad būtų geras oras, saulė turi šviesti kiekvieno širdyje.
Vagos suguldytos, teisėjų kolegija, kaip tie gandrai, varlių ieškodami, žirgliavo per jas. Su liniuote tai vieną, tai kitą pamatuodami. Ką gi, pats metas skelbti verdiktą, kuriam Žemaitijos krašto artojui šiemet pasisekė labiausiai.
Geriausiu Žemaitijos krašto artoju apverčiamųjų plūgų grupėje išrinktas T. Butkevičius iš Kretingos r. (267,67 taškai), antroji vieta atiteko taip pat kretingiškiui A. Duobliui (232,33), o Plungės r. atstovas S. Pučkočumas, pelnęs 210,33 taškų, užėmė trečiąją vietą.
Tradicinių plūgų grupėje geriausias buvo S. Marcinkus iš Jurbarko r. (243 taškai), nedaug atsiliko A. Baublys iš Šilalės r. (233,90), trečioji vieta atiteko T. Raštučiui iš Šilalės r. (194,50).
Na, o jauniausiam plungiškiui – devyniolikmečiui artojėliui Mariui Meškauskui – specialią dovaną įteikė Seimo narys Jurgis Razma.
Kitais metais varžybos vyks Skuodo rajone.