Žemaitijos nacionalinis parkas įsteigtas nacionalinės svarbos kraštovaizdžio kompleksams bei gamtos ir kultūros savitumams saugoti, tvarkyti. Veikla, apsaugos bei naudojimo tvarka teritorijoje reglamentuojama Žemaitijos nacionalinio parko planavimo schemos sprendiniais, Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų, kitais įstatymais ir Europos Sąjungos direktyvomis.
Iki 2013 metų Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos specialistai vykdė inspekcinę fizinių ir juridinių asmenų ūkinės (taip pat ir statybinės bei rekreacinės) veiklos kontrolę parko teritorijoje. Nuo šių metų pradžios veikla perorientuojama į priežiūrą, pagrįstą prevencijos principais. Šiemet direkcijos specialistų veikla bus ypač orientuota į tiesioginį bendravimą ir bendradarbiavimą su vietos gyventojais, bendruomenėmis, poilsiautojais bei kitomis suinteresuotų asmenų grupėmis. Patikrinimų, susitikimų, renginių, apsilankymų sodybose metu bus informuojama apie veiklos galimybes, apribojimų pagrįstumą, teisės aktų reikalaujamus leidimus, derinimų tvarkas ir kita. Užtikrinant teritorijos priežiūrą ir apsaugą, prioritetas bus teikiamas prevencinių priemonių taikymui, padedančiam piliečiams laikytis teisės aktų reikalavimų.
Primename, kad nacionaliniame parke ūkinė, rekreacinė ar kitokia veikla negali prieštarauti nacionalinio parko tikslams ir uždaviniams, darkyti tradicinio jo kraštovaizdžio, teršti aplinkos. Beje, šie ir kiti nepaminėti bendrieji visuomenės susitarimai aplinkosaugos klausimais galioja ne tik parke, bet ir kitose Lietuvos vietovėse. Atkuriant nuosavybės teises pagal Lietuvos Respublikos piliečių nuosavybės teisių į išlikusį nekilnojamąjį turtą atkūrimo įstatymą, nacionalinio parko dirbama žemė, pievos, pelkės, vandens telkiniai, miškai ir kt. savininkams grąžinti, parduoti ar perduoti nuosavybėn naudojimui su tam tikrais apribojimais ūkinei bei kitokiai veiklai. Sklype taikomi specialiųjų žemės ir miško naudojimo sąlygų reikalavimai, reglamentai įrašyti nuosavybės dokumentuose, apie kuriuos dažnokai pamirštama. Beje, saugomos teritorijos statusas parke turintiems teisę į žemę, suteikia teisę gauti dar papildomas ES išmokas pateikus paraišką.
Jei Jums iškilo klausimų dėl planuojamų statybų, kūdros kasimo, valymo, kitų žemės kasimo darbų, pastebėjote nepažįstamą gyvūną ar vasarą aptikote augalą, planuojate teikti paraišką paramai gauti, pastebėjote gamtos niokojimo atvejus, kviečiame kreiptis į Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos specialistus, kurie jums padės. Pasiteirauti galima paskambinus tel. (8 448) 49337 arba el. paštu znp@zemaitijosnp.lt. Kitą informaciją apie Žemaitijos nacionalinį parką, direkcijos veiklą galima rasti tinklalapyje zemaitijosnp.lt