
Šis klausimas, be abejo, labiausiai rūpi Žemaitijos nacionalinio parko (ŽNP) direkcijai, kuri ir įkurta šiai misijai vykdyti. Parko įkūrimo tikslai pateikti nuostatuose, o sutrumpintai tai yra išsaugoti šio krašto kultūrinio ir gamtinio paveldo palikimą ateinančioms kartoms.
Žemaitijos gamtą ir kultūrą reprezentuojanti vietovė, suteikiant jai nacionalinio parko statusą, čia pasirinkta neatsitiktinai. Platelių, Žemaičių Kalvarijos, Šarnelės, Beržoro, kitų miestelių ir kaimų apylinkėse gausus ne tik gamtinis, bet ir kultūrinis palikimas: šalia įspūdingo Platelių ežeryno su dideliu Plokštinės-Rukundžių miškų masyvu, nuostabaus kalvoto kraštovaizdžio išliko daugybė mūsų istoriją menančių paminklų: nuo piliakalnių, alkakalnių, senų medinių bažnytėlių iki išsaugotų ir dar gyvų Žemaitijos papročių, amatų…
Čia pat 19-asis ŽNP įkūrimo gimtadienis, kuris minimas balandžio 23 dieną. Norėdami padiskutuoti, kaip geriau vykdyti minėtąją misiją, kovo ir balandžio mėnesiais Barstyčių, Platelių, Babrungo, Paukštakių, Žemaičių Kalvarijos seniūnijų gyventojus kvietėme į susirinkimus. Jų metu pateikėme informacijos apie mūsų veiklą, įvykdytus ir vykdomus projektus, numatomus darbus, galimus veiklos pokyčius. Diskutavome tokiais klausimais: direkcijos veikla – ar jos ir pastangų pakanka misijai vykdyti; kokie pokyčiai ŽNP per 19 metų (direkcijos veiklos; teritorijos – žemėvaldos, žemėnaudos, kraštovaizdžio; gamtinės įvairovės; kultūros objektų būklės).
Sklandantis mitas, kad parko teritorijoje ūkinė veikla labai ribojama arba net draudžiama, nesusilaukė didelės susirinkusiųjų reakcijos. Juk iš tikrųjų nacionalinio parko teritorijoje pastaroji nedraudžiama, o tik kai kuriose vietose ribojama. Bandyta diskutuoti ir atsakyti ir į tokius klausimus: ar apribojimai labai apsunkina vietinių žmonių gyvenimą, ar iš tų apribojimų ir kitų galimybių galima ir nauda, kokia veikla skatintina ir padėtų parko misijai įgyvendinti, kaip pagerinti vietinių žmonių gyvenimą. Pateikta informacija apie išmokas už veiklos apribojimus „NATURA 2000“ teritorijose.
Pagrindinis susirinkimų akcentas – kaip gali prie ŽNP misijos vykdymo prisidėti gyventojai, bendradarbiavimo forumo veikla, galimi bendri su gyventojais projektai, naujos planavimo schemos rengimas.
Sovietinis mąstymas, kurio niekaip negalime atsikratyti, labai apsunkina daugelį naujų demokratinių procesų. Kuo tai susiję su aplinkos apsauga? – kiltų klausimas. Ogi žmonių godumas ir savanaudiškumas trukdo mąstyti pozityviai ir plačiau negu „savo kiemas“. Dažnai žmogus tebegalvoja, kad viskuo turi pasirūpinti valstybė – tiek gamtos apsauga, tiek jo aplinkos ar kiemo sutvarkymu, o galbūt ir jo paties gerove… Net nesusimąstoma, kad dabar mes esame šeimininkai ne tik savo sklypelio, bet ir viso kaimo, rajono, Žemaitijos. Kiekvienas iš mūsų esame atsakingi ne tik už savo asmeninę žemę (nors kaip mes tvarkysimės joje, darysime poveikį ir aplinkinėms teritorijoms).
Vis dejuojama, kad valdžia yra bloga, kad žmonės skriaudžiami, kad apribojamos jų laisvės… Ir labai dažnai užmirštama apie savo pareigas. Pareigas sau, artimiesiems, bendruomenei, gimtinei… Demokratija ir nepriklausomybė žmonėms davė galimybę gyventi geriau, keisti gyvenimą, tik reikia būti aktyviems dalyviams. Tam trukdo tingumas, sovietinis mąstymas ar godumas.
Mes kviečiame vietinius gyventojus aktyviau įsitraukti į parko misijos vykdymą, nes tik bendromis pastangomis tai įmanoma padaryti. Prisidėti galima visaip: savo neabejingumu skriaudžiamai gamtai, protingai ūkininkaujant žemės ir miškų ūkyje, puoselėjant papročius, plėtojant tradicinius amatus, verslus… Galų gale – savo gerais patarimais direkcijos specialistams ir palaikymu.
Pastarieji žada sustiprinti bendradarbiavimą apsilankydami pas gyventojus, kviesdami į ŽNP verslininkų forumą. Jame numatoma dalintis patirtimi ir galimybėmis, kaip galima būtų vieni kitiems padėti ūkininkaujant, realizuojant savo produkciją, aptarnaujant lankytojus… Be abejo, nepamirštant ŽNP misijos ir tam tikrų reglamentų.
Šiemet numatyta pradėti ir ŽNP planavimo schemos rengimo procedūras. Korektūra reikalinga, nes po jos patvirtinimo jau praėjo daugiau negu 10 metų, gerokai pasikeitė situacija. Rengimo metu bus įvertinta esama būklė (kraštovaizdžio, gamtos ir kultūros paveldo), numatytos pagrindinės veiklos kryptys ir prioritetai ateinančiam periodui, teritorijos funkcinio ir kraštovaizdžio tvarkymo zonavimo revizija.
Žemaitijos nacionaliniam parkui rengiami du specialieji teritorijų planavimo dokumentai:
* nacionalinio parko ir jo zonų ribų planas (nustatomos arba koreguojamos nacionalinio parko ir jo funkcinio prioriteto zonų ribos, taip pat buferinės apsaugos zonos ribos);
* tvarkymo planas (nustatomos kraštovaizdžio tvarkymo zonos, jų apsaugos ir tvarkymo reglamentai; konservacinio prioriteto teritorijų apsaugos bei tvarkymo, pažeistų gamtos kompleksų bei objektų atkūrimo priemonės, aplinkosaugos ir miškų ūkio veiklos kryptys, pateikiama svarbiausių tvarkymo darbų programa; išnagrinėjami žemės tikslinės paskirties ir žemės naudmenų transformavimo poreikiai ir keitimo apribojimai, pasiūlomi konfliktinių situacijų sprendimai; įvertinus lankytojų srautus ir poreikius, numatoma teritorijos rekreacinio naudojimo sistema – nustatomos vietos poilsio paskirties pastatams statyti, pažintinio turizmo trasų sistema, siūlomi rekreacinės infrastruktūros objektai, kt., nustatomos teritorijos gyvenamųjų vietovių plėtrai; priemonės ūkinei, įskaitant rekreacinę, veiklai reguliuoti).
Apie planavimo pradžią informuosime papildomai. Rengimo metu ne kartą susitiksime su suinteresuotomis grupėmis ir gyventojais. Raginame: jei turite pasiūlymų ar pageidavimų, galite jau dabar kreiptis į direkciją. Kiekvienas bus nagrinėjamas. Be abejo, pakeitimai nebus labai drastiški, galimi ŽNP ribų ar funkcinių zonų ribų pakeitimai – labai nežymūs. Naujų teritorijų įtraukimas bus svarstomas, bet be savininkų sutikimo nevykdomas.
Jei, perskaičius informaciją, kilo minčių, klausimų, laukiame jų telefonu 49337 ar elektroniniu paštu znp@zemaitijosnp.lt
Nebūkite abejingi! Kviečiame pasidžiaugti atbundančia gamta, laukiame kultūringų Žemaitijos nacionalinio parko lankytojų. Didžiuokimės savo parku!
Žemaitijos nacionalinio parko direktorius Giedrius NORVAIŠAS