
Nuo senų senovės žmonės medžioja įvairiausius žvėris. Laiko juos zoologijos soduose, kad daug kas galėtų pamatyti. Įrengia gana didelius aptvarus, kuriuose juos demonstruoja, medžioja ar paprasčiausiai augina mėsai.
Aptvarų Lietuvoje vis daugėja, tad laikas „Plungės” skaitytojams apie juos papasakoti.
Daugeliu atvejų aptvaruose laikomi žvėrys – verslas. Kai kurie aptvarų savininkai žvėris parduoda. Tai dažniausiai būna gerus trofėjinius ragus užauginęs elnias, danielius, muflonas, įvairiausi ožiaragiai, tai gali būti ir aukso vertės iltis turintis šernas.
Kiti žvėris augina mėsai. Dar kiti, ypač turintieji nedidelius aptvarus, tiesiog juos demonstruoja: grožisi žvėrimis, rodo svečiams.
Lietuvoje yra elnių augintojų asociacija. Jos vadovas vilnietis Gediminas Vaitiekūnas turi erdvų, puikiai įrengtą aptvarą.
Nedideliuose aptvaruose dažniausiai mokomi medžiotojų talkininkai šunys.
Yra tokio dydžio aptvarų, kad ne taip paprasta žvėrį sumedžioti, nors jis ten yra.
Aptvarų mūsų šalyje vis daugėja. Tačiau ne taip paprasta žvėris juose įkurdinti. Pirmiausiai reikia turėti savo ar išnuomotą žemės ir miško plotą. Paskui – gauti aplinkosaugininkų leidimą. Ir galiausiai – turėti finansinių galimybių įrengti aptvarą, įsigyti žvėrių ir juos tinkamai prižiūrėti, maitinti, o dar – ir apsaugoti šį gyvą turtą nuo piktos rankos.
Žvėris aptvarų savininkai perka iš kitų augintojų, iš zoologijos sodų. Aptvare jie gana greitai tampa atsargūs, nebeprieisi kaip zoologijos sode.
Neretai, kad būtų išvengta kraujomaišos, žvėrys perkami užsienyje. Dėl galimos kraujomaišos aptvarų savininkai juos dažnai tarpusavyje keičia. Tai ne taip paprasta. Norint pervežti kitur, reikia sugauti ar užmigdyti žvėrį.
Man daug kartų teko būti įvairiausio dydžio aptvaruose. Kiekviename mačiau, kaip savo žvėrimis rūpinasi savininkai. Daugeliu atvejų ten, kur rengiamos medžioklės, pastatyti puikūs žvėrių tykojimo bokšteliai. Suprantama – kiekvienas nori įtikti atvykėliui padėti sumedžioti žvėrį. Kiekvienas stengiasi sudaryti ir geras buitines sąlygas. Juk neretai tenka užsibūti po kelias dienas, kol sumedžioji numatytą žvėrį. Įspūdį daro gražios žvėrių šėryklos.
Neabejoju, kad kuris nors laikraščio skaitytojas pagalvojo ir apie aptvaro įrengimą savo valdoje. Pirmiausiai tai gali būti verslo pradžia, o kur dar įdomumas.