
Kaip ir kiekvienais metais, „Plungė“ tęsia savo tradiciją – skaitytojus supažindina su mūsų rajono išrinktųjų politikų nuveiktais darbais ir kiek pinigėlių jie už tai gavo. Praėję metai tarybos nariams buvo permainingi: vienų rinkėjai nebeišrinko, kiti po ilgesnės ar trumpesnės pertraukos grįžo į politinę areną, treti tarybos nario mandatą gavo pirmą kartą. Pavasarį įvyko ir pozicijų pasikeitimas – dauguma virto mažuma. Neapsieita be pokyčių ir užmokesčio srityje. Tad žvilgtelėkime, kurie mūsų išrinkti politikai buvo stropiausi ir kurių piniginė pastorėjo labiausiai.
Buvusi kadencija
Turbūt nereikia priminti, kad 2023-iųjų pavasarį įvyko merų ir savivaldybių tarybų rinkimai ir senosios kadencijos tarybos nariai dirbo tik tris mėnesius. Tad pažiūrėkime, ar, baigiantis kadencijai, politikai buvo stropūs ir pavyzdingai lankė komitetų ir tarybos posėdžius.
Reikia paminėti, kad kol prisiekė naujai išrinktieji tarybos nariai, įvyko po 3 komitetų ir tarybos posėdžius. Tiesa, Ekonomikos, finansų ir biudžeto bei Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų (po rinkimų pavadinimas pasikeitė – aut. past.) komitetų nariai rinkosi 4 kartus. Mažiausiai posėdžiavo Kontrolės komiteto nariai – 2. Net ir baigiantis kadencijai tarybos sudėtis porai mėnesių buvo pasikeitusi: Gintarą Bagužį dviem mėnesiams pakeitė Renata Gudienė.
Pavyzdingiausiais nueinančios kadencijos politikais, nepraleidusiais nė vieno tarybos ir komiteto, kuriame dirbo, posėdžio, drąsiai galėtume įvardyti Vidą Bondauskienę, Raimondą Doviltį, Česlovą Kerpauską, Audrių Misiūną, Algirdą Pečiulį, Vaidotą Skierų, Juditą Stankutę, Adomą Zamulskį ir R. Gudienę. Nors jokiame komitete nedirbo, tačiau visuose tarybos posėdžiuose dalyvavo ir Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis.
Po vieną tarybos ar komiteto posėdį praleido buvusi vicemerė Asta Beierle Eigirdienė, Rimas Dužinskas, Aidas Kėsas, Daina Martišienė, Gediminas Norvaišas, Mindaugas Pocius, Liudas Skierus, Jolanta Skurdauskienė, Tadas Šetkauskis, Vida Tamkevičienė ir Irena Taučienė.
Po 2 posėdžius praleido G. Bagužis, Marijus Kaktys ir Jonas Mockūnas.
Pravaikštukininkų titulą skiriame po tris posėdžius praleidusiems Gintarei Drackienei ir Juliui Nekrašui.
Nauja kadencija
Visi prisimena, kad po rinkimų pirmas iškilmingas tarybos posėdis Plungės rajono savivaldybėje įvyko balandžio 11-ąją. Tada ir prisiekė naujai išrinkti (perrinkti) tarybos nariai. Po savaitės paaiškėjo, kad priesaika negaliojanti, tad ceremoniją teko pakartoti jau ne tokiame iškilmingame tarybos posėdyje. Iš viso nuo balandžio iki metų pabaigos politikai rinkosi į 9 tarybos posėdžius, vienas jų buvo iškilmingas – Plungės miesto šventės metu.
Per minėtą laikotarpį svarbius klausimus politikai svarstė ir rinkdamiesi į komitetų posėdžius. Daugiausiai darbo turėjo Kaimo reikalų ir Švietimo, kultūros ir sporto komitetų nariai, į posėdžius susirinkę po 8 kartus. Vietos ūkio ir ekologijos bei Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetų nariai taip pat rinkosi 8 kartus. Tiesa, iš jų du kartus minimų komitetų nariai jungėsi ir organizavo jungtinius posėdžius. 7 kartus posėdžiavo Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto nariai. Rečiau – 6 kartus – susitiko Kontrolės komiteto nariai.
Sąžiningiausiai komiteto ir tarybos posėdžiuose atidirbo V. Bondauskienė, G. Drackienė, R. Dužinskas, Mindaugas Kaunas, Jurgita Latakienė, A. Misiūnas, A. Pečiulis, Rimantas Petkus, Remigijus Striaupa, Artūras Urniežius, Alina Vičienė ir Laima Žilienė.
Viename komiteto ar tarybos posėdyje nedalyvavo M. Kaktys, Ramūnas Lydis, Tomas Mašeckis, Andriejus Stančikas, Robertas Endrikas, Linas Ramanauskas, T. Šetkauskis ir A. Zamulskis. Po du posėdžius praleido J. Nekrašas ir Giedrius Ramanauskas, po 3 – Č. Kerpauskas bei Gediminas Stonys. Net penkis kartus posėdžius (komiteto ir tarybos posėdžius sudėjus – aut. past.) praleido L. Skierus.
Na, susumavę abiejų kadencijų rezultatus skelbiame, kad stropuolių vardo nusipelnė V. Bondauskienė, A. Misiūnas, A. Pečiulis, visus metus nepraleidę nė vieno posėdžio.
Sausis–kovas
Kaip ir minėta, praėjusiais metais politikoje keitėsi ne tik veidai, bet ir apmokėjimo už jų darbą tvarka.
Skaitytojams priminsime, kad pagal seną tvarką senosios kadencijos Savivaldybės tarybos nariai kas mėnesį galėjo pretenduoti į 43 eurų tarybos nario veiklos išlaidų apmokėjimą, t. y. už pravažinėtus degalus, prakalbėtas minutes, surašytus pieštukus ir pan. Darbo užmokestis iki balandžio 1-osios tarybos nariams buvo mokamas priklausomai nuo to, kiek valandų jie dirbo tarybos, komitetų ir komisijų posėdžiuose, bei nuo vidutinio darbo užmokesčio.
Remiantis Savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyriaus pateikta informacija matyti, kad per tris mėnesius buvo apmokėta 972,07 euro tarybos nario išlaidų. Vienam tarybos nariui vidutiniškai po 40,50 euro. Kaip ir kasmet, didžiąją dalį šių pinigų – 907,17 euro – „prarijo“ politikų vairuojamų automobilių bakai. Ryšių paslaugoms per tris mėnesius išleista 58,51 euro.
Tiesa, ne visi tarybos nariai naudojosi šia privilegija ir taupė biudžeto, o tai reiškia, mūsų visų pinigus. Tarybos nario veiklai skiriamų pinigų neprašė M. Pocius, G. Bagužis, R. Dužinskas, J. Skurdauskienė, M. Kaktys, G. Norvaišas, R. Doviltis, J. Nekrašas, A. Kėsas, V. Skierus, L. Skierus, V. Tamkevičienė, D. Martišienė, Č. Kerpauskas, J. Mockūnas, R. Gudienė, G. Drackienė. Iš likusiųjų daugiausiai išlaidavo A. Misiūnas, A. Zamulskis, T. Šetkauskis, išleidę per tris mėnesius po 130,32 euro. A. Pečiuliui atlyginta 129,85 euro, G. Drackienei – 125,69 euro, o V. Bondauskienei – 129,29 euro veiklos išlaidų. Už 109,40 euro pravažinėjo, prakalbėjo ar pirko kanceliarinių prekių I. Taučienė. Mažiausiai – 86,88 euro – išmokėta J. Stankutei.
Kalbant apie darbo užmokestį pirmą metų ketvirtį, politikai labai nepraturtėjo. Iš viso išmokėta 600 eurų atlyginimo. Vienam vidutiniškai piniginė pasipildė 39,52 euro per mėnesį.
Balandis–birželis
Kovo pabaigoje Plungės rajono savivaldybė pakeitė reglamentą ir ten numatė visai kitokią apmokėjimo tvarką. Kaip sakė informaciją pateikusi Plungės rajono savivaldybės administracijos Buhalterinės apskaitos skyriaus vedėja Genovaitė Pečkauskienė, tarybos nario veiklos išlaidoms buvo numatyta 0,6 minimalaus mėnesinio atlyginimo. Pinigine išraiška tai sudarė 504 eurai mėnesiui. Tiesa, išlaidos buvo padengiamos ketvirčiais, tad ketvirčio suma negalėjo viršyti 1 176 eurų. Darbo užmokestis buvo skaičiuojamas įvertinant matomą (posėdžiuose) ir nematomą (susitikimai su rinkėjais) darbą, pareigas komitetuose ir taryboje.
Nuo balandžio iki liepos jau naujai išrinktiems tarybos nariams iš viso išmokėta 8 790,22 euro tarybos nario veiklos lėšų. Vienam tarybos nariui vidutiniškai teko po 351,61 euro. Reikia pastebėti, kad šis ketvirtis nustebino, mat didžiausios pinigų sumos – 5 204,85 euro – buvo prašoma mobiliajam telefonui, nešiojamajam kompiuteriui bei jo programinei įrangai įsigyti, eksploatuoti, techninei priežiūrai, remontui ir draudimui. Transporto priemonių eksploatavimui, techniniam aptarnavimui, remontui, draudimui mūsų rajono išrinktieji išleido 2 663,44 euro. 436,38 euro apmokėtos informacijos spausdinimo, skaitmeninio turinio pagaminimo bei platinimo ir viešosios informacijos rengėjų teikiamos paslaugos. 215,82 euro tarybos nariai panaudojo telefono ir interneto ryšiui apmokėti, 178,23 euro – kanceliarinėms prekėms įsigyti, 62 eurus – knygoms, gėlėms ir suvenyrams, 29,50 euro – periodiniams leidiniams pirkti.
Kaip ir buvusioje kadencijoje, taip ir šioje antrą ketvirtį buvo tokių politikų, kurie atlyginti patirtų išlaidų neprašė. Tai J. Latakienė, R. Dužinskas, A. Misiūnas, R. Lydis, M. Kaktys, T. Mašeckis, G. Ramanauskas, J. Nekrašas, A. Stančikas, A. Urniežius, A. Vičienė.
Kaip ir minėta, nors išlaidoms skiriama lėšų dalis ir padidėjo, tačiau ketvirčiui buvo nustatytos „lubos“. O tai reiškia, jei tarybos narys ir pateikė didesnes sąskaitas, jam buvo išmokėta tik didžiausia leistina suma. Didžiausia galima suma – 1 176 eurai antrajame ketvirtyje buvo išmokėta trims tarybos nariams: A. Pečiuliui, M. Kaunui ir V. Bondauskienei. Beje, visi jie buvo pateikę didesnes sąskaitas. Atitinkamai 1 381 eurą, 1 245 eurus ir 1 183 eurus. Beveik visa galima suma buvo išmokėta ir L. Ramanauskui – 1 174 eurai. Patyręs 1 071,85 euro išlaidų nurodė A. Zamulskis, 904,28 euro – L. Žilienė, 843,60 euro – R. Petkus, 764,31 euro – R. Striaupa. Mažiausios išlaidos G. Drackienės (115,12 euro) ir R. Endriko (96,63 euro).
Antrąjį ketvirtį tarybos narys vidutiniškai uždirbo 81,68 euro „į rankas“ per mėnesį. Iš viso buvo išmokėta 4 900 eurų.
Pinigai nuo liepos
Į dienos šviesą pradėjus lįsti, kad visoje Lietuvoje tarybos nariai su už veiklai skirtais pinigais tvarkosi įtartinai ir neteisėtai, nuo liepos 1 d. įvesti dar kiti tarybos nario darbo apmokėjimo tvarkos pakeitimai. Taigi nuo liepos tarybos nariai gauna 20 proc. rajono vadovo darbo užmokesčio atlyginimą. Plungės rajone tai sudarė 1 071 eurą „ant popieriaus“. Prie šio užmokesčio papildomus 20 proc. gauna komitetų, komisijų pirmininkai, opozicijos lyderis. 10 proc. priedas tenka komitetų pirmininkų pavaduotojams. Tiesa, reglamente numatytas ir procentas, kuriuo darbo užmokestis mažinamas už posėdžių nelankymą. Išlaidų už degalus, kanceliarines prekes ir kt. apmokėjimo neliko.
Taigi žvilgtelėkime, ar labai pastorėjo mūsų išrinktųjų piniginės. Per metus daugiausiai „į rankas“ uždirbo V. Bondauskienė – 6 214,86 euro, A. Pečiulis – 6 012,02 euro.
Daugiau nei po 5 tūkst. eurų subyrėjo į L. Žilienės (5 654,65 euro), A. Stančiko (5 486,60 euro), M. Kauno (5 336,53 euro), A. Vičienės (5 125,62 euro), T. Šetkauskio (5 122,61 euro) ir J. Latakienės (5 039,15 euro) sąskaitas.
Daugiau nei 4 tūkst. eurų per metus (ar nuo naujos kadencijos pradžios – aut. past.) uždirbo A. Misiūnas (4 996,15 euro), T. Mašeckis (4 968,6 euro), R. Endrikas (4 959,42 euro), A. Urniežius (4 870,34 euro), G. Stonys (4 854,54 euro), A. Zamulskis (4 853,32 euro), L. Ramanauskas (4 546,94 euro), G. Ramanauskas (4 515,14 euro), R. Lydis (4 390,02 euro), R. Dužinskas (4 319,89 euro), R. Striaupa (4 238,93 euro), M. Kaktys (4 180,21 euro), J. Nekrašas (4 057,76 euro).
Mažiausiai uždirbusiųjų sąskaitos papildytos daugiau nei 3 tūkst. eurų. Po 3 940,02 euro uždirbo G. Drackienė ir G. Ramanauskas, 3 932,52 euro – Č. Kerpauskas.
Vienintelis tarybos narys, 2023 m. nepareiškęs noro gauti atlygį už darbą taryboje, – L. Skierus.
Pripažinkim, pamačius skaičiukus, kiek naujiems ir perrinktiems politikams per 8 mėnesius į kišenes subyrėjo grynųjų, švelniai tariant, seilė ištįso iki kelių. Juo labiau kad tarp išrinktųjų yra tokių, kurių balsą teko girdėti tik priesaikos metu. Būtų galima pajuokauti, kad geri darbai daromi tyliai, bet… Argi ne svajonių darbas?
rytoj renkames protestuoti.