A†A VYSKUPAS ANTANAS VAICIUS

Parašė:  2008-11-28

(1926–1950–1982–2008)
Vyskupas Antanas Vaicius gime 1926 m. balandžio 5 d. Šaciu parapijos Geiduciu kaime (Skuodo r.), tradicijas išlaikiusioje ukininku šeimoje, kurioje dar augo keturios seserys ir vienas brolis. 1934-1938 m. mokesi už 3 km buvusioje Šaciu pradžios mokykloje, 1938-1940 m. 5-aji ir 6-aji skyrius lanke Mosedžio pradžios mokykloje, 1940-1943 m. mokesi Skuodo gimnazijoje. Nors vaikysteje svajojo buti Lietuvos kariuomenes karininku, taciau, kai tik galejo, 1943 m. išvyko studijuoti Telšiu kunigu seminarijon. Sovietu valdžiai 1946 m. ja uždarius, tuoj persikele i Kauno tarpdiecezine kunigu seminarija. Vyskupo Kazimiero Paltaroko kunigu išventintas 1950 m. rugsejo 24 d.
Vysk. A. Vaiciui teko dirbti ivairiose Telšiu vyskupijos parapijose: 1951-1952 m. Plunges vikaru, 1952-1954 m. Klaipedos vikaru, dviem atvejais (1953 ir 1954 m.) tenai ejo klebono pareigas, 1954-1959 m. Žygaiciu (Taurages r.), 1959-1962 m. Salantu (Kretingos r.), 1962-1965 m. Lauko Sodos (Telšiu r.) klebonu, 1965-1973 m. Akmenes klebonu ir Viekšniu dekanato vicedekanu, 1973-1975 m. Telšiu Katedros klebonu bei Telšiu vyskupijos kurijos kancleriu. 1975 m. spalio 3 d. išrinktas Telšiu vyskupijos bei Klaipedos prelaturos kapituliniu vikaru, 1982 m. liepos 5 d. nominuotas tituliniu Sulekto vyskupu ir paskirtas Telšiu vyskupijos ir Klaipedos prelaturos apaštaliniu administratoriumi. Kauno arkikatedroje bazilikoje vyskupo Liudviko Pavilionio, asistuojant vyskupams Julijonui Steponaviciui, Vincentui Sladkeviciui ir Romualdui Krikšciunui, 1982 m. liepos 25 d. konsekruotas vyskupu. Nuo 1989 m. vyskupas ordinaras.
Vysk. A. Vaicius švelniu ir taktišku elgesiu mokejo sugyventi su visais, ypac demesingas buvusiems gimnazijos mokslo draugams. O gindamas tikejimo ir Bažnycios dalykus, sovietmeciu buvo principingas. Kai buvo paskirtas Salantu klebonu, buves agitatorius, komunistu partijos Kretingos rajono sekretorius pakviete ji i to komiteto posedi ir eme diskutuoti tikejimo klausimais. A. Vaicius taip vykusiai atsikirsdavo, kad sekretorius neapsikesdamas išbego iš kabineto, o like komiteto nariai eme šypsotis. Anuo metu ne syki buvo šantažuojamas sovietinio saugumo. Taciau jis nujausdavo saugumieciu keslus, tuoj duodavo suprasti, kieno jie yra atsiusti, tokiu budu atsikratydavo galimu kaltinimu, esa žinojes apie netinkama veikla, taciau nepranešes.
Dirbdamas vikaru ir klebonu, ypac rupinosi jaunimu ir vaikais, o budamas klebonu, organizavo bažnyciu remontus, pats dirbdamas kartu su darbininkais. Ankstesnes vietos parapijieciai jo neužmiršdavo – aplankydavo nors ir nukelta i tolima vyskupijos kampa.
Budamas vyskupu, A. Vaicius ejo ivairias pareigas: 1986-1999 m. Dvasininkijos kongregacijos narys, 1988-1993 m. Lietuvos Vyskupu Konferencijos pirmininko pavaduotojas, buvo Kunigu gyvenimo ir pašaukimu komisijos pirmininkas ir Visuomenes informavimo priemoniu komisijos narys. 1989 m. atkure Telšiu kunigu seminarija, iš kurios išventino 66 aukletinius. Iš viso yra išventines 111 kunigu. 1994 m. atkure Telšiu mažaja kunigu seminarija. 1997 m. vyskupui suteiktas Klaipedos universiteto garbes daktaro vardas, 1998 m. apdovanotas Gedimino III laipsnio ordinu.
2001 metais vyskupas Antanas Vaicius, sulaukes 75 metu amžiaus, pagal bažnytines teises nuostatus iteike Popiežiui atsistatydinimo rašta. Tuometinis Popiežius Jonas Paulius II prieme jo atsistatydinima ir paskyre laikinai valdyti Telšiu vyskupija, kol bus paskirtas naujas vyskupas. 2002 metu sausio 5 d. popiežius Jonas Paulius II paskyre nauja Telšiu vyskupa dr. Jona Boruta SJ, ir vyskupas Antanas Vaicius išejo i tikrai užtarnauta poilsi, tapo Telšiu vyskupu emeritu, taciau gyvai besidominciu Lietuvos religiniu, kulturiniu ir visuomeniniu gyvenimu.
Juozas Ambrazevicius savo knygoje „Lietuvos rašytojai“, išleistoje 1938 m. Kaune, raše apie vyskupa Motieju Valanciu: „ (…) jega veržes i dangu su visais ganomaisiais: priimk, Viešpatie, visus, be ju dangus man nebutu mielas… Viešpatie, ne tik tuos, kurie eina sykiu su manim, bet ir tuos, kurie dar iš paskos ateis“.
Šie žodžiai labai tinka ir velioniui vyskupui Antanui Vaiciui.
TELŠIU VYSKUPIJOS KURIJA
Velionis pašarvotas Telšiu katedroje.
Laidotuves – lapkricio 28 d., penktadieni, 12 val. Telšiu katedroje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Turtinga ta mūsų Lietuva besanti (0)

Pasaulinė koronaviruso pandemija atskleidė įdomų faktą – paaiškėjo, kad gyvename turtingoje šalyje. Nes jau ne vieną […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas