Išrinkime Raganos uosį 2017-ųjų Lietuvos medžiu

Parašė: Daiva ABRUTĖ Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėja 2017-09-29

Žemaitijos nacionaliniame parke, Platelių dvaro parke, augantis storiausias mūsų šalies uosis, vadinamas Raganos uosiu, pateko į antrąjį 2017 metų Lietuvos medžio konkurso etapą.
Pirmą kartą toks konkursas vyko pernai – 2016-ųjų medžiu buvo išrinktas Stelmužės ąžuolas.
Raganos uosis – išskirtinis Lietuvos medis, savo apimtimi toli pranokstantis kitus mūsų šalies uosius ir vis dar augantis. Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos specialistai praeitais metais pamatavę nustatė, kad šio lapuočio apimtis (1,3 m aukštyje) yra 7,41 m, o anksčiau buvo 7,3 m. Antras Lietuvoje pagal apimtį – Veisiejų dvaro parko uosis (5,45 m). Tiesa, Raganos uosio aukštis šiek tiek sumažėjo: buvo 32 m, dabar – 28 m. Medis tapo žemesnis, nes 2008-ųjų vasarą stipri audra nulaužė jo centrinį, storiausią ir aukščiausią, kamieną.
Manoma, kad uosiui yra daugiau kaip 200 metų. Per šį laikotarpį buvo sukurtas ne vienas padavimas ar legenda apie šio medžio išskirtinumą. Keletas jų išliko iki mūsų dienų. Pasakojama, kad velnias suglaudęs keturis uosius ir jie suaugę į vieną kamieną. Kiti tvirtina, kad moteris skarele aprišusi tris užburtus medžius, ant kurių nenutūpdavę paukščiai. Tie medžiai suaugo, išliko ir skarelės mazgo žymė. Treti aiškina, kad uosio liemenyje esąs įstrigęs duonos kepalas, kai ragana, jį atėmusi iš mergaitės, įpuolusi į medį gaidžiui užgiedojus. Kiti dar tvirtina, esą raganos šį uosį mėgstančios ir čionai gūdžią naktį susirenkančios pasitarti.
Minėtasis medis yra vienas iš populiariausių turistinių objektų Žemaitijos nacionaliniame parke, įtrauktas į pagrindinius ekskursijų maršrutus. Dažnas turistas, atvykęs į Platelius, nori pamatyti storiausią Lietuvos uosį.
Raganos uosis per ilgą savo amžių atlaikė daug audrų. Iš buvusių septynių kamienų liko penki. Medis išgyveno ir uosių marą, kuris sunaikino nemažai Lietuvos uosių, taip pat ir Platelių dvaro parke. Tačiau kiekvieną pavasarį jis vėl sužaliuoja. Gal jį iš tiesų saugo raganos, kurios čia, anot senųjų vietos gyventojų, vis dar renkasi, o gal tai išskirtinis gyvybingumas, padedantis jam atlaikyti visas negandas.
Kviečiame aktyviai balsuoti už Raganos uosį Lietuvos arboristikos centro tinklalapyje paspaudus nuorodą http://www.arboristai.lt/439-lietuvos-medzio-rinkimai-2017/1442-raganos-uosis. Rinkimai vyks iki spalio 19 dienos.
Medis, surinkęs daugiausia balsų, kitais metais Lietuvai atstovaus Europos medžio konkurse.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. juozas parašė:

    as plateleskis,ten gemes pris 59.mon tas ousis vaikystie tekra primene pasakas oplink raganas.dabar tegu gamtuosaugininka rupenas ,i dar lydekas ezere tepasauga

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos… KITAIP (0)

Ar pavasaris, ar artėjančios Velykos čia kaltos, bet pastebiu, kad niūrių atspalvių nuotaikas vis dažniau keičia […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas