Kultūra ir menas nepaiso suvaržymų ir draudimų. Nors dėl ilgą laiką trunkančio karantino nebuvo galimi jokie gyvi susitikimai, parodų pristatymai ir atidarymai, alternatyva buvo rasta – visa tai, pasirodo, padaryti įmanoma ir virtualioje erdvėje! Būtent dėl tokio sprendimo nenutrūko ir Lietuvos mokinių liaudies dailės konkurso „Sidabro vainikėlis“ veikla. Visą gegužės mėnesį vyko virtualus šios konkursinės parodos Telšių regioninis turas. Praėjusį penktadienį paskelbti laimėtojai.
2020-ieji, kaip žinome, paskelbti Tautodailės metais, todėl „Sidabro vainikėlio“ konkursas turėjo nešti ypatingą žinią, nes jis kiekvienam mokiniui suteikia galimybę parodyti savo dailiųjų amatų įgūdžius, įgytus stebint tėvų, senelių, vietos meistrų darbą, dirbant kartu su mokytojais, tobulėjant. Tradicija rengti kasmetinį konkursą išliko. Šiemet „Sidabro vainikėlis“ organizuojamas jau aštuntąjį kartą.
„Per aštuonerius metus išaugo ne vienas kūrėjas, kuris savo meistrystę pristatė šiame konkurse, o vėliau sėkmingai debiutavo suaugusiųjų konkurse „Aukso vainikas“. Tai parodo, kad laikas ir dėmesys, skirtas mokiniams, nenueina veltui, kad įskiepyta meilė liaudies menui pasilieka kuriančiojo rankose ir išsaugo gyvybingas liaudies dailės tradicijas“, – rašoma Lietuvos nacionalinio kultūros centro pranešime.
Gegužės mėnesį Telšių kultūros centras skelbė, jog vyksta virtualus Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkursinės parodos „Sidabro vainikėlis“ Telšių regioninis turas. Dalyvavo gausus būrys mokinių iš Kelmės, Mažeikių, Plungės, Šiaulių, Telšių rajonų ir Šiaulių miesto savivaldybių. Gegužės 29 dieną paaiškėjo, kam atiteko teisė atstovauti savo kraštui ir dalyvauti respublikinėje parodoje.
Ypač džiugu, kad tarp Telšių regiono pačių talentingiausių ir geriausiai įvertintų jaunųjų tautodailininkų yra gausus būrys plungiškių. Tiesa, Plungės vardas šiame konkurse puikiai žinomas: kiekvienais metais mūsiškiai patenka tarp geriausiųjų ne tik regioninėje atrankoje, bet ir respublikinėje. Ar taip bus ir šiemet – pamatysime.
O kol kas tarp „Sidabro vainikėlio“ Telšių regioninio turo laimėtojų puikuojasi keturiolikos jaunųjų tautodailininkų pavardės.
9–14 metų (4–8 klasių) kategorijoje pirmąją vietą pelnė medžio drožėjai 14 metų Edgaras Budrys ir 12 metų Tadas Bladyčka, antrąją – vienuolikmetis Lukas Blonskis ir keturiolikmetis Eimantas Pokvytis. Visi jie lanko Plungės „Babrungo“ progimnaziją. Jų mokytojas – Viktoras Raibužis.
Puikiai šioje kategorijoje sekėsi ir Platelių meno mokyklos auklėtinėms vienuolikmetei Rūtai Ruginytei ir keturiolikmetei Evelinai Kaniavaitei. Jos – trečiosios vietos prizininkės. Konkursui mergaitės pristatė įspūdingus keramikos dirbinius. Plateliškių mokytoja – Lina Ruginienė.
15–19 metų (9–12 klasių) kategorijoje jaunųjų medžio drožėjų gretose puikiai buvo įvertinti taip pat didelis būrys mokytojo V. Raibužio mokinių. Pirmosios vietos skirtos septyniolikmečiam Plungės „Saulės“ gimnazijos mokiniui Pauliui Mikštai ir taip pat šios mokyklos auklėtiniui 16 metų Dovydui Rimeikiui, Plungės technologijų ir verslo mokyklos ugdytiniams 18 metų Jaunučiui Rudžiui ir 17 metų Ovidijui Butai.
Antroji vieta – „Saulės“ gimnazijos mokiniams penkiolikmečiams Aurimui Bladyčkai ir Arnui Gerulskiui bei Plungės technologijų ir verslo mokyklos auklėtiniui šešiolikmečiam Nojui Jonušui. Šių vaikinų mokytojas – taip pat V. Raibužis.
Trečioji vieta vyresnio amžiaus kategorijoje taip pat ne be plungiškių: už išdrožtas medžio skulptūras įvertintas vėlgi V. Raibužio auklėtinis septyniolikmetis Plungės technologijų ir verslo mokyklos mokinys Dovydas Vaitkus.
„Atsibodo“, – juokavo telefonu kalbintas mokytojas V. Raibužis, paklaustas apie savo ugdytinių pasiekimus „Sidabro vainikėlio“ atrankos etape. Aišku, vaikų įvertinimas malonus – smagu matyti rezultatą. Tačiau tokie pasiekimai, galimybė dalyvauti parodose ir pristatyti darbus, pasak mokytojo, labai svarbu ir patiems jauniesiems kūrėjams. „Tai prideda motyvacijos ir stimulo stengtis, imtis drožybos, nes kartais tikrai to noro jaunimui pritrūksta“, – pažymėjo mokytojas.
Beje, ne be V. Raibužio iniciatyvos „Sidabro vainikėlio“ Telšių regioninis turas buvo surengtas virtualioje erdvėje. „Aukštaitijoje atranka įvyko dar prieš karantiną, buvome likę mes, tad reikėjo galvoti, kaip vaikų darbus pristatyti“, – paaiškino medžio drožėjas.
Taigi atrankos jau įvyko. Respublikinė Lietuvos moksleivių liaudies dailės konkursinė paroda „Sidabro vainikėlis“ turėtų būti surengta Kelmėje spalio ar lapkričio mėnesį. „Norisi, kad ta paroda vyktų gyvai, ne virtualioje erdvėje, juk tada ir darbai visai kitaip žiūrisi, kai galima apžiūrėti iš visų pusių, o ne iš nuotraukų“, –
tikisi jaunųjų Plungės medžio drožėjų mokytojas.