Jaunosios kartos mokytojai pilietiškumą ugdo savo pavyzdžiu

Parašė:  2020-03-10

Jau rytoj, Kovo 11-ąją, minėsime Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-ąsias metines. Per šiuos tris dešimtmečius užaugo nauja lietuvių karta, kuri savo vaikus ugdo gerokai kitaip nei jų tėvai ir seneliai. Pasikeitė laikotarpis, vertybės, įsipareigojimai ir gyvenimo kokybė.
Alsėdiškis Linas Senkus – tik keleriais metais vyresnis už Lietuvos Nepriklausomybę. Tomis istorinėmis kraštui dienomis Linas jau mokėjo kalbėti ir… dainuoti. Suaugus muzika tapo ne tik pomėgiu, bet ir pragyvenimo šaltiniu. Šiandien Linas – Platelių meno mokyklos direktoriaus pavaduotojas ugdymui, Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijos orkestro vadovas, Alsėdžių kultūros namų liaudiškos kapelos vadovas ir vienintelio Lietuvoje – Lietuvos šaulių sąjungos Žemaitijos 8-osios rinktinės šaulių orkestro – būrio vadas.
Žinant, kiek kainavo Lietuvos Nepriklausomybė, kartais tenka susimąstyti, kaip įvairiose situacijose elgtųsi jau laisvoje šalyje gimę ir augę žmonės, kokias vertybes jie išpažįsta ir ką perduos ateinančioms kartoms.
Anot pedagogo ir muzikanto L. Senkaus, šių dienų jaunimui įskiepyti pilietiškumą ir kitas vertybes įmanoma tik vienu būdu – savo pavyzdžiu. Todėl pedagogas pirmiausia pats turi degti ir tikėti tuo, ką daro, visiškai neskaičiuodamas nei valandų, nei išteklių.
Pirmoji meno mokykla – pas senelius Jaugėlus
Nuklydęs į prisiminimus, Linas atvirauja, kad scena jam niekada nebuvo svetima erdvė. Nuo pat mažens, dar gyvendamas Gintališkėje, jis dienų dienas galėjo leisti kaimo kultūros namuose, kur dirbo jo seneliai – šviesaus atminimo Zuzana Jaugėlienė ir garsus krašto tautodailininkas Vytas Jaugėla. Šmaikštus žodis, subtili gyvenimiška įžvalga, įdomūs pokalbiai – visa tai, matyt, ir paveldėta iš garsiojo senelio. Linas jam talkino statant spektaklius, vaidinant, kuriant įvairias scenografijas. Žodžiu, atliko darbus, kurie plika akimi nematomi, bet labai reikalingi.
Kiek vėliau Gintališkės kultūros namų „mažąją sceną“ Linas iškeitė į mokslus Platelių meno mokykloje. Pirmasis jo pučiamųjų instrumentų mokytojas buvo dabartinis Platelių meno mokyklos direktorius Virginijus Valančius. Bet ir šios mokyklos talentingam jaunuoliui nepakako – baigęs ją, įstojo į Klaipėdos universiteto Menų fakultetą.
Repertuaras – pilietinis-patriotinis
L. Senkus – iš tų pedagogų, kurių siekis – nuolat tobulėti, o meno pasaulyje tai itin svarbu. Dar 2012 metais jam kartu su Telšių „Smaragdiniu“ choru, vadovaujamu kompozitoriaus ir atlikėjo Deivydo Zvonkaus, teko dalyvauti televizijos projekte „Chorų karai“. Linas prisipažįsta, kad tai buvusi dar viena didelė gyvenimo mokykla, kuri turėjo įtakos jo sceniniam meistriškumui, be to, atvėrė kelius vokaliniams gebėjimams ugdyti.
Pilietiškumo samprata vis svarbesnę vietą L. Senkaus gyvenime pradėjo užimti įsidarbinus Alsėdžių gimnazijoje. Iš pradžių nedrąsiai ėmėsi vadovauti pučiamųjų instrumentų būreliui, vėliau, įsteigus Platelių meno mokyklos Alsėdžių skyrių, pradėjo formuoti orkestrą.
Kadangi gimnazija laikosi gynybinio-pilietinio ugdymo krypties, tiek orkestro, tiek vaikinų vokalinio ansamblio, kuriame dainuoja ir jauni pedagogai, repertuaras gerokai skiriasi nuo kitų panašių kolektyvų. Tad būdami kitokie alsėdiškiai tapo žinomi ne tik Žemaitijos regione, bet ir visoje šalyje. Vadovas juokauja, kad turint laiko ir išteklių per valstybines šventes galėtų net koncertinius turus rengti – paklausa didžiulė.
Dažnai tenka išgirsti, kad su tokiu – pilietiniu-patriotiniu – repertuaru sunku sudominti ir išlaikyti jaunimą. Bet ne Alsėdžiuose – į gimnazijoje reziduojantį Žemaitijos 8-osios rinktinės šaulių orkestrą groti renkasi ne tik alsėdiškiai vaikinai ir vyrai, bet ir muzikantai iš Klaipėdos, Telšių, Plungės. Beje, visi grojantieji šiame orkestre, kuris įkurtas 2018 metais, yra Lietuvos šaulių sąjungos nariai. L. Senkus – jų vadovas ir būrio vadas. Dar vienas šio kolektyvo išskirtinumas – koncertuose jie pasirodo su šaulių apranga. Pačius muzikantus tai įpareigoja kitokiai laikysenai ir rimčiai, o žiūrovams kelia patriotinius jausmus.
Didžiausia paskata – koncertai
L. Senkus džiaugiasi ir tuo, kad auga susidomėjimas papildomu muzikiniu ugdymu – šiuo metu tarp visų Platelių meno mokyklos skyrių gausiausias mokinių skaičiumi yra Alsėdžių skyrius.
Linas, su šeima įsikūręs Alsėdžiuose, jaučiasi tikru alsėdiškiu, bendruomenės nariu, kuriam labai svarbi ir visų miestelio žmonių bendroji kultūra. Sako esąs dėkingas likimui už kelyje sutiktus žmones: tiek kultūros namuose, tiek gimnazijoje, tiek lopšelyje-darželyje – visur gali jaustis savas ir įgyvendinti visas idėjas.
Pilietiškumo grūdą jaunimui sėjantis alsėdiškis neslepia, kad norint išlaikyti kolektyve jaunus žmones ir skatinti toliau domėtis šalies istorija reikia ieškoti būdų, kaip juos sudominti. Didžiausia paskata muzikantams – koncertai. Jų būta įvairių – rajone, regione, visoje šalyje ir net užsienyje. Įsimintiniausia koncertinė išvyka – į Lenkiją, kai ši šalis minėjo nepriklausomybės 100-metį. Koncertuota Lietuvos ambasadoje Varšuvoje, Plungės miesto partnerio Golub Dobžyno savivaldybėje.
Kiekvieną vasarą orkestro vadovas savo muzikantus palepina ir puikiomis vasaros stovyklomis, kurių metu instrumentai nepadedami į šalį – dirbant kartu su savo srities profesionalais profesinio meistriškumo pamokos vyksta nuo ryto iki vakaro. O matant dalyvių susidomėjimą stovyklomis galima teigti, kad jos jaunimui labai reikalingos.
Alsėdiškiams patikėtas renginys prezidentūroje
L. Senkus pabrėžia, kad kiekvienas koncertas – labai svarbus. Pats būdamas punktualus ir atsakingas to tikisi ir iš savo mokinių: „Jeigu nebūtų atgalinio ryšio, dirbti būtų labai sunku, juk kiekvienas renginys kitoks, bet visi svarbūs. Jeigu jau atsistojai prieš žiūrovą – jam turi atiduoti visą save.“
Artėjant svarbiai šaliai datai, koncertų kalendorius – itin įtemptas. Dėl paskelbtos ekstremalios padėties daug renginių perkelti vėlesniam laikui, tačiau vienas, kuris itin svarbus, įvyks – kovo 10 dieną Alsėdžių Stanislovo Narutavičiaus gimnazijai patikėta surengti koncertą šalies jaunimui prezidentūroje.
Alsėdiškiai į šio renginio programą įtraukė ir savo partnerius iš kitų regionų, su kuriais vykdyti įvairūs pilietiškumo projektai. Orkestro vadovas L. Senkus neslepia: „Tai pats puikiausias visų gimnazijos kolektyvų ir įdėto triūso įvertinimas. Pateisinti organizatorių lūkesčius – didžiulė atsakomybė. Be to, šis koncertas bus pirmasis, kai kartu su alsėdiškiais gros ir Plungės garbės pilietis, saksofonininkas Petras Vyšniauskas.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Turtinga ta mūsų Lietuva besanti (0)

Pasaulinė koronaviruso pandemija atskleidė įdomų faktą – paaiškėjo, kad gyvename turtingoje šalyje. Nes jau ne vieną […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas