Juvelyrinės parduotuvės apiplėšimas turtų nesukrovė

Parašė: Luka SAULIENĖ 2019-04-04

Kovo 28 dieną Plungės apylinkės teismo Plungės rūmuose paskelbtas didelės vertės turto pagrobimo panaudojant šaunamąjį ginklą baudžiamosios bylos nuosprendis. Į teisiamųjų suolą už beveik prieš penkerius metus mūsų mieste įvykdytą juvelyrikos parduotuvės „Hermis“ apiplėšimą sėdo latvis Romans Stolars (g. 1983 m.).
Kaltinimas
Minėtąjį nusikaltimą R. Stolars įvykdė 2014 metų spalio 9-osios rytą, apie 9 valandą. Tada į ką tik atidarytą juvelyrinių dirbinių parduotuvę „Hermis“ užėjęs vyriškis pakvietė pardavėją E. P. prie vitrinos ir paprašė, kad ji parodytų auksinę grandinėlę. Kai darbuotoja atrakino stiklines dureles, R. Stolars rusiškai pasakė, kad tai – apiplėšimas. Įrėmęs ginklą moteriai į nugarą pagrasino nušauti ir pareikalavo sudėti aukso dirbinius į maišelį, kurį pats atsinešė. Kai E. P. įvykdė paliepimą, plėšikas iš parduotuvės pasišalino.
Po apiplėšimo pardavėja gana išsamiai apibūdino užpuoliką: vyriškis vilkėjo tamsius drabužius, buvo užsidėjęs tamsią kepurę su snapeliu, mūvėjo juodos ir raudonos spalvos darbines pirštines, buvo barzdotas, jo akis slėpė saulės akiniai. Visa tai užfiksavo ir parduotuvėje įrengtos vaizdo stebėjimo kameros.
Plėšiko grobis – didelis kiekis auksinių grandinėlių, apyrankių. Iš pradžių latvio padaryta žala įvertinta 79 587 eurais. Tačiau sprukdamas vyras dalį pagrobtų papuošalų išbarstė (juos rado policijos pareigūnai), tad uždarosios akcinės bendrovės „Hermis“ direktorius A. N. prašė iš R. Stolars‘o priteisti 70 132 eurų turtinę žalą.
Ruošėsi iš anksto
Su pateiktais kaltinimais kaimyninės šalies pilietis sutiko visiškai. Prokuroro siūlymu byla išnagrinėta sutrumpinto proceso tvarka.
Per vertėją kalbėjęs R. Stolars sakė, kad iki sulaikymo gyveno Suomijoje. Nors po apiplėšimo teisėsaugininkai sureagavo žaibiškai, sučiupti nusikaltėlio tada nepavyko. Tačiau kriminalistai rankų nenuleido. Teisėsaugininkai atliko didelio masto kompleksinius tyrimo veiksmus, glaudžiai bendradarbiavo su specializuotais kriminalistiniais padaliniais ir užsienio partneriais. Buvo gauta duomenų, kad 2014 metų pavasarį ir rudenį Latvijoje įvykdyta panašių juvelyrinių dirbinių parduotuvių apiplėšimų. Per vieną iš jų pagrobta prekių už 28 000 Eur, o bandydamas apvogti kitą parduotuvę ginkluotas vyras paėmė įkaitą.
Tik po kelerių metų tyrimo buvo nustatytas parduotuvę Plungėje apiplėšęs asmuo. Įvykio vietoje įtariamojo palikti pėdsakai sutapo su nuo 2017 metų Suomijoje gyvenusio latvio individualiaisiais požymiais. Buvo išduotas Europos arešto orderis. Po trijų dienų plėšikas sulaikytas Suomijoje ir praėjusių metų rugsėjo mėnesį perduotas Lietuvai.
R. Stolars teisme pasakojo, kad nusikaltimą planavo iš anksto ir Plungėje lankėsi ne tik apiplėšimo dieną. Pirmą kartą atvykęs vyras tik apsižiūrėjo. Plėšimo išvakarėse latvis į Plungę atvažiavo autobusu, naktį praleido stotyje. Atėjęs į nusikaltimo vietą iš tolėliau pro žiūronus stebėjo į darbą ateinančią pardavėją.
Teisiamasis patvirtino kaltinime pateiktus faktus dėl grasinimo ginklu. Anot jo, gavęs, ko norėjo, iš parduotuvės patraukė prie mokyklos (Plungės Senamiesčio mokykla – aut. past.), kur buvo pasidėjęs kuprinę su daiktais. Ten persirengė ir nuėjo į autobusų stotį, iš kur ir išvyko į tėvynę.
Pinigus pralošė
R. Stolars sakė iš Latvijos autobusu išvažiavęs į Vokietiją. Berlyne po truputį į lombardus pradėjo nešti pavogtus aukso dirbinius. Už juos esą gavo apie 23 000 eurų. Praturtėjęs grįžo į Liepoją (ten jis gyveno – aut. past.) ir „užsikrėtė“ lošimu. Visus pinigus pralošė. Paskui išvyko dirbti į Suomiją. Po kurio laiko ten įsivėlė į muštynes, buvo sulaikytas, paimti pirštų atspaudai. O tada esą sužinojęs ir apie tarptautinę jo paiešką.
Valstybinį kaltinimą palaikantis prokuroras prašė teismo R. Stolars‘ui skirti ketverius metus nelaisvės, o sumažinus trečdaliu – dvejus metus aštuonis mėnesius. Į bausmės laiką turėtų būti įskaitytas sulaikymo laikas. Taip pat priteisti UAB „Hermis“ visą prašomą – 70 132 eurų – sumą ir išieškoti 1 698 eurus ekstradicijos išlaidų.
Bausmė
Teismas buvo truputį griežtesnis – R. Stolars‘ui paskyrė penkerius metus laisvės atėmimo. Kadangi byla išnagrinėta sutrumpinto proceso tvarka, bausmė sumažinta trečdaliu – iki trejų metų keturių mėnesių už grotų. Į bausmės laiką įskaityti sulaikymo pagal Europos arešto orderį ir suėmimo nuo 2018 m. liepos 20 d. iki 2019 m. kovo 28 d. laikotarpiai.
UAB „Hermis“ civilinio ieškinio teismas nemažino. R. Stolars turės atlyginti ir ekstradicijos išlaidas.
Beje, 2018 metų rugsėjo 20 dieną per R. Stolars‘o asmens kratą buvo rasti ir paimti 127,90 euro, tad šiuos pinigus teismas įpareigojo atiduoti civiliniam ieškovui ieškinio daliai padengti.
Nuosprendis per 20 dienų gali būti skundžiamas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos… KITAIP (0)

Ar pavasaris, ar artėjančios Velykos čia kaltos, bet pastebiu, kad niūrių atspalvių nuotaikas vis dažniau keičia […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas