„Kad mokyklėlėje niekada neužgestų šviesa“

Parašė:  2019-12-05

1919 metų lapkričio viduryje į Medingėnus atvažiavo 26-erių jaunuolis Bronius Šapas. Pasitaręs su Medingėnų valdžia, bažnyčios klebonu Juozapu Žiogu, ūkininkais, ėmėsi neregėtos pedagoginės veiklos. Lapkričio 19 dieną sukvietęs vaikus ir jų tėvus į pirmąjį susirinkimą būsimoje mokykloje – ūkininkų sueigos name, garsiai ir išdidžiai paskelbė, kad norinčių lankyti mokyklą užsirašė daugiau kaip 50 vaikų. Ir 1919 m. lapkričio 20 d. Medingėnų pradinėje mokykloje prasidėjo pirmoji mokslo metų diena. Nuo to laiko praėjo 100 metų. Tad penktadienį medingėniškiai šventė savo mokyklos įkūrimo 100-metį.
1947 m. Medingėnuose buvo įkurta septynmetė mokykla. 1962 m. išleista pirmoji aštuntokų laida (14 mokinių). Mokykla kurį laiką veikė trijuose pastatuose. 1966 m. ji perkelta į naująjį pastatą, kuriame veikia iki šiol. Šiais metais 100-ąjį rugsėjį mokykloje pasitiko 66 mokiniai ir 17 mokytojų. Šiuo metu dėl mažėjančio moksleivių skaičiaus Medingėnų mokymo įstaiga jau neturi juridinio statuso. 2012 m. rugsėjo 1 d. ji tapo Tverų gimnazijos Medingėnų skyriumi.
Kaip sakė renginio vedėja, iš pradžių mokyklos steigimo metais laikyti 1926-ieji, tačiau žurnalistas, istorikas, buvęs mokyklos mokinys Juozas Girdvainis archyvuose rado dokumentą, įrodantį, kad mokykla įkurta 1919-ųjų rudenį.
Nenuostabu, kad į įstaigos jubiliejų susirinko ne tik dabartiniai mokiniai, mokytojai, bet ir ilgus metus vaikų ugdymui atidavę pedagogai, direktoriai.
Buvęs direktorius Mečislovas Lakačauskas mokykloje praleido 44 metus, iš jų 38-erius vadovavo įstaigai. 1968-aisiais atvykęs į Medingėnus pedagogas darbą baigė 2012 metais. M. Lakačauskas dėkojo buvusiems kolegoms, mokiniams už praleistas dienas kartu. Bendruomenei linkėjo kuo didžiausios sėkmės.
Buvusi mokinė Birutė Gibėžaitė, mokyklą baigusi 1976 metais, prisiminė ir gražius dalykus, ir patirtą nusivylimą – direktorius neleido organizuoti išleistuvių. „Buvome trisdešimt. Buvome geri. Merginos visos vienodas – violetines – sukneles pasisiuvo. Ateiname, ir direktorius sako, kad išleistuvių nebus. Dabar norėčiau paklausti, kodėl“, – juokavo moteris.
Į jubiliejų atvyko ir pusę savo gyvenimo mokiniams atidavusios mokytojos senjorės. Renginio vedėja moterų klausė, kodėl jos pasirinko Medingėnus, o ne didmiesčio mokyklas, kodėl čia pasiliko.
„Skaičius 100 būtų visiškas niekis, jei čia būtų tuščia salė. Prieš daugelį metų mes beveik visos į vieną autobusą susėdome ir atvažiavome, išlipome autobusų stotelėje ir po daug metų nebenorėjome išvažiuoti. Direktorius priėmė mane metus dirbti mokytoja. Pradirbau metus, antrus – sužavėjo nuoširdūs vaikai. Kita priežastis – traukė gimtinė. Pati mokiausi šioje mokykloje. Ir taip nejučia nubyrėjo 41 darbo metai, kuriuos atidaviau vaikams“, – kalbėjo viena iš pedagogių. „Pasilikau čia 53 metus, atidaviau širdį mokyklai. Pradėjus dirbti buvo miela su vaikais, įsijungiau į nuostabų kolektyvą“, – prisiminė kita. „Esu meilės tremtinė. Iš pradžių maniau, kad galbūt čia neliksiu, tačiau 40 metų praleidau Medingėnuose su mokiniais, kolegomis ir nesigailiu. Tai buvo patys gražiausi mano metai“, – pasakojo dar viena mokytoja.
„Atvažiavau į Medingėnus 1979 metais. Priežastis paprasta – direktorius priėmė, buvo darželis, nes sūneliui buvo metai ir neturėjau kur palikti. O kai jau apsigyvenau, kadangi esu sėslus žmogus, tai gyvenu ir toliau“, – dalijosi prisiminimais ketvirta. „Atvykau 1970 metais. Beveik buvau įsitikinusi, kad ir pasiliksiu. Kadangi inspektorius Narkus man išeinant pro duris pasakė: „Žinok, ten labai geras kolektyvas.“ Tai važiuodama taip ir galvojau, kad jei niekas nevarys, tai niekur ir nevažiuosiu. Išdirbau 45 metus“, – kalbėjo dar viena mokytoja senjorė. „Visos atvyko autobusu, o aš atvažiavau arkliuku, vienkinkiu vežimu. Mokykloje išdirbau 51 metus 8 mėnesius 11 dienų“, – prisiminė dar viena buvusi pedagogė.
„Kad mokyklėlėje niekada neužgestų šviesa. O kolektyvui energijos, kantrybės“, – linkėjo mokytojos senjorės.
Per 100 metų keitėsi mokyklos statusas, mokytojai, mokiniai, vadovai. Natūralu, kad per šį laikotarpį ne vienas buvo palydėtas anapilin. Už juos iki renginio melstasi Medingėnų Švč. Trejybės bažnyčioje, o renginio metu amžinybėn išėjusieji pagerbti tylos minute.
Susiklausymo, bendradarbiavimo, kantrybės kolegoms ir mokiniams linkėjo dabartinė skyriaus vedėja istorijos mokytoja Jania Mašickienė. Beje, šiuo metu iš septyniolikos mokykloje dirbančių pedagogų tik keturi – vietiniai, likusieji – atvažiuojantys.
„Nedažnai tas 100-metis būna. Tiek prieš šimtą metų, tiek dabar mokyklai reikia tik vieno: mokytojo širdies, talento. Tik mokytojo dėka vaikai pasiekia aukštumų. Daug puikių žmonių garsina ne tik Medingėnus, bet ir Lietuvą“, – sveikindamas jubiliejaus proga kalbėjo Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis.
Sulaukti dar ne vieno tokio jubiliejaus sukaktuvininkams linkėjo Tverų gimnazijos direktorės pavaduotoja Irena Jurkuvienė, Seimo nariai Jurgis Razma, Vytautas Juozapaitis, Jonas Varkalys, kolegos iš Rietavo Lauryno Ivinskio gimnazijos ir Žadvainių pagrindinės mokyklos, seniūnijos, bendruomenės atstovai.
Kad kalbos ir sveikinimai nenusibostų, muzikos kūrinius dovanojo Tverų gimnazijos, Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos auklėtiniai. Taip pat ir patys jubiliatai – Medingėnų mokyklos mokiniai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Turtinga ta mūsų Lietuva besanti (0)

Pasaulinė koronaviruso pandemija atskleidė įdomų faktą – paaiškėjo, kad gyvename turtingoje šalyje. Nes jau ne vieną […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas