Kuliuose – trankios tradicinės jonkelių varžytuvės

Parašė:  2012-06-08

Šeštadienį Kulių kultūros centre surengtas jau tradiciniu tapęs folkloro festivalis „Jonkelių šventė“. Trankiose varžytuvėse, kuriose šoktas itin sudėtingas etnografinis žemaičių šokis – jonkelis, dalyvavo keturi folkloro kolektyvai iš Kulių, Kelmės, Kretingos ir Klaipėdos rajonų.
„Jonkelių šventė“ Kuliuose vyksta nuo 2005 metų, šio festivalio šeimininkai – folkloro ansamblis „Vaisgamta“, kuriam vadovauja Kulių kultūros centro direktorė Mirga Gulbinskienė. Festivalis rengiamas kas dvejus metus, šis buvo jau penktasis. „Organizuodami šventę, kaskart ieškome vis naujų kolektyvų – norime susipažinti, dalintis patirtimi“, – pasakojo M. Gulbinskienė.
Šiemet, be „Vaisgamtos“, festivalyje dalyvavo folkloro ansamblis „Judlė“ iš Kelmės (vadovė Angelė Jovaišaitė), kolektyvas „Žemčiūga“ iš Kretingos rajono Vidmantų miestelio (vadovė Jolanta Japertienė) ir Klaipėdos rajono Girkalių kaimo kolektyvas „Žiogupis“ (vadovė Svajūnė Anužienė).
Varžytuvėse nepralenkiami buvo kelmiškiai, sušokę net tris jonkelio atmainas: daužtinį, šeiną ir skepetinį. Kiti kolektyvai šoko paprastesnius šokius, dainavo. Dvi poros „Vaisgamtos“ šokėjų demonstravo į jonkelį panašų šokį – galiopą.
Kaip pasakojo ponia Mirga, jonkelis – senas etnografinis šokis, kurį žemaičiai šoko jau prieš šimtą metų. Jonkelis – kadrilinių šokių atmaina, kuri buvo paplitusi tik Žemaitijoje. Jis itin sudėtingas, šokamas keturių porų.
Jonkelių yra daug – šoktinis, landytinis, skepetinis, daužtinis ir kitokie. Šis šokis įveikiamas tik geriausiems, ištvermingiausiems šokėjams, mat šokamas apie pusvalandį. „Senovėje, prieš šokant jonkelį, muzikantas su šokėjais susilygdavo – kas apsirikdavo ir sutrikdydavo jonkelį, turėjo susimokėti muzikantui, todėl visi labai stengdavosi šokti neklysdami“, – pasakojo „Vaisgamtos“ vadovė.
Paklausta, kodėl „Jonkelių šventė“ organizuojama būtent Kuliuose, M. Gulbinskienė papasakojo: „Jonkelių festivalio iniciatorius – dabar sostinėje gyvenantis buvęs kuliškis Jonas Srėbalius ir folkloro ansamblis „Radasta“. Tiesa, pirmosios šventės, vykusios prieš daug metų, organizuotos ne Kuliuose, o Vilniuje, tačiau ten jos neprigijo ir persikėlė į Kulius. Na, o pas mus tradicija puikiai gyvuoja“.
Po koncerto folkloro ansambliai pakviesti į smagią vakaronę. Festivalio dalyvius sveikino Kulių kultūros namų dūdoriai, kuriems vadovauja Antanas Rupšys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos… KITAIP (0)

Ar pavasaris, ar artėjančios Velykos čia kaltos, bet pastebiu, kad niūrių atspalvių nuotaikas vis dažniau keičia […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas