„Kultūra yra ten, kur yra žmogus“

Parašė: JolantaVASILIAUSKIENĖ 2019-04-04

Kovo 30-ąją Plungės kultūros centras „lūžo“ nuo žiūrovų gausos. Čia paminėtas šios įstaigos veiklos 80 metų jubiliejus. Sukakties proga plungiškiams ir miesto svečiams padovanotas įspūdingas koncertas „80 metų, 80 akimirkų“.
„Kūrybos šaltinis gali mus pagirdyti ir numalšinti mūsų troškulį. Šis kūrybos šaltinis yra tai, kas auga, kas kyla iš proto ir jausmo dermės, įsirašo į giliąją, o ne į paviršutiniškąją atmintį, tai, kas mus ne tik augina, bet ir brandina, kas dilgteli giliai širdyje kaip gyjanti širdperša ir neužgęsta niūrioms dienoms užėjus“, – renginio įžangą kūrė Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo teatro „Saula“ nariai. Šis kolektyvas įsteigtas 1992 metais, jame savo aktorinį talentą ugdo 94 vaikai. Jauniesiems aktoriams vadovauja Sigita ir Romas Matuliai.
„Praėjo jau 80 metų nuo tos dienos, kai Plungėje buvo įkurti parapijos namai, bendrai veiklai jungę visus kultūros mylėtojus. Džiaugiamės, kad per šiuos ilgus metus vilnijantis kūrybos šaltinis nepaliaujamai kyla, auga vis girdydamas kūrėjus, miesto svečius, žiūrovus ir net neša žinią apie Plungės krašto savitas kultūros tradicijas per visą pasaulį. Mes esame dėl Jūsų, nes tik Jūsų palaikymas skatina kurti grožį, tobulėti ir visa tai dovanoti Jums“, – sveikindama susirinkusiuosius kalbėjo kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Simona Gudavičiūtė.
Veiklos pradžioje buvo paprasta suskaičiuoti kolektyvų narius, užfiksuoti visus vykstančius renginius, na, o šiandien Plungės kultūros centras tapo amžinai šurmuliuojančiu kultūros židiniu, antrais namais ne vienam tūkstančiui plungiškių ir miesto svečių. „Čia kuria Lietuvoje ir pasaulyje žinomi tarptautinių, respublikinių konkursų, festivalių laureatai, savo veiklą sėkmingai pristatę Amerikoje, Australijoje, Japonijoje, Vokietijoje, Turkijoje ir kitose pasaulio šalyse“, – toliau kalbėjo S. Gudavičiūtė. Šiuo metu kultūros centre vyksta daugybė įvairių renginių: nuo tradicinių etninių renginių, profesionaliojo meno koncertų iki šiuolaikinio modernaus meno projektų.
Šventinį koncertą pradėjo 1984-aisiais įkurtas, šiuo metu 98 narius vienijantis šokių ansamblis „Žirginėliai“ (vadovė Sonata Kazlauskytė). Tautinių šokių šokėjus keitė Eglės baleto studijos narės. Dar visai neseniai – 2015 metais – įkurtoje studijoje šoka 114 balerinų (vadovė Eglė Norkevičiūtė-Novoruckienė).
Trankius muzikos kūrinius plungiškiams dovanojo 1993 metais įkurta liaudiškos muzikos kapela „Minija“, vienijanti devynis narius (vadovė Aldona Smagurienė), 21 narį turinti 1977-aisiais suburta vaikų liaudiškos muzikos
kapela (vadovė Rita Džiaugienė) ir septyni liaudiškos muzikos kapelos nariai (vadovas Vidmantas Žilinskas). Pastarasis kolektyvas įkurtas 1969 metais.
Muzikantai užleido vietą šokėjams: vyresniųjų liaudies šokių grupei „Suvartukas“ ir to paties pavadinimo vaikų ir jaunimo liaudiško šokio studijai. Abiem kolektyvams vadovauja Ilona Baltikauskaitė. 1947-aisiais įsteigtoje vyresniųjų šokėjų grupėje – 19 narių. 2000 metais įkurtoje studijoje šoka 197 įvairaus amžiaus vaikai ir jaunuoliai.
Tautinius šokius pakeitė šiuolaikiniai. Studija „Hera“ savo veiklą pradėjo 2005 metais. Šiuo metu joje – 67 nariai. Vadovė – Lidija Riepšienė.
Daug emocijų žiūrovams suteikė folkloro ansamblio „Gondinga“ ir grupės „Okata“ narės Kotrynos Stasikėlės kartu atlikta daina. 1988 metais įkurta „Gondinga“ jungia 23 bendraminčius. Vadovė – Dalia Stasikėlienė.
Plojimais sutikti ir palydėti kartu dainą atlikę 1980 metais įkurtas kamerinis choras, vienijantis 20 dainuojančių plungiškių (vadovas Alfonsas Vildžiūnas), 29 narius turintis 2007 metais įsteigtas vokalinis ansamblis „Hello“ (vadovė Aida Mackevičiūtė), tremtinių ir politinių kalinių choras „Tėvynės ilgesys“ (vadovė Rūta Černeckienė), subūręs 30 narių, įkurtas 1989 metais.
Pirmąją koncerto dalį vainikavo trankus pučiamųjų instrumentų orkestro pasirodymas. Orkestrui vadovauja Romas Jasevičius. Kolektyve – 22 nariai, jis įkurtas 1991 metais. Muzikantams talkino choreografinė merginų grupė, vadovaujama Editos Rimeikytės. Šiuo metu 11 šokėjų vienijantis kolektyvas suburtas 2007 metais.
Per pertraukėlę atidengta simbolinė Plungės kultūros centro lentelė, bylojanti apie jubiliejų. Ši ceremonija patikėta kultūros ministrui Mindaugui Kvietkauskui, Savivaldybės merui Audriui Klišoniui, Seimo nariui Jonui Varkaliui ir Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktoriui Sauliui Liausai.
Pasibaigus pertraukai, koncertą pratęsė kultūros centro simfoninis orkestras (vadovai Ieva ir Paulius Lygnugariai, kolektyve – 49 muzikantai, įkurtas 2015 metais) ir vokalinis ansamblis (vadovė Valentina Balčiūnienė, 16 narių, įkurtas 1980 metais).
Plungės kultūros centre veikia kreatyvinė grupė „Miražas“, įsteigta praėjusiais metais. Joje – 8 nariai. Vadovas – Valentinas Charitonovas. Taip pat – renginių vedimo klubas „Menadė“, vadovaujamas S. Gudavičiūtės. 2010 metais įkurtame klube – 12 narių. Kultūros centre aktyviai kuria 75 Plungės krašto tautodailininkai (veiklos pradžia – 1966-ieji), suaugusiųjų menų studija „Artola“ (17 narių, kolektyvas įkurtas 2017 metais), audėjų klubas (vienija 17 audėjų, įkurtas 2008 metais). Visiems kūrėjams vadovauja Jolanta Miltenė.
„Švęsdami 80-metį, specialiai nesigręžėme į istoriją, nerinkome ir nepateikėme datų. Norėjome pasakyti, kad šiandien esame tokie. Šiandien mes visi kartu kuriame kultūros centrą. Kultūra yra ten, kur yra žmogus. Yra žmogus, yra kultūra, nėra žmogaus, nėra kultūros“, – akcentavo kultūros centro direktorius R. Matulis.
Žinoma, jubiliejus be dovanų ir sveikinimų būtų neįsivaizduojamas. Tad norinčiųjų pasveikinti netrūko.
Pirmasis sveikinimo žodį tarė kultūros ministras M. Kvietkauskas. Jis pasidžiaugė, kad Plungės kultūros centras yra vienas iš kultūros centrų lyderių. Ministras už nuoširdų darbą padėkos raštus įteikė meno kolektyvų vadovams I. Baltikauskaitei, S. Gudavičiūtei, S. Kazlauskytei, I. Lygnugarienei, S. Matulienei, E. Norkevičiūtei-Novoruckienei, D. Stasikėlienei, kultūrinės veiklos vadybininkei Aurelijai Šarkauskaitei, choro vadovui A. Vildžiūnui.
„Kultūros centras – ta erdvė, į kurią mes visi su malonumu ateiname“, – pabrėžė meras A. Klišonis. Pasak jo, bendraudamas su kitų savivaldybių vadovais dažnai jų balse išgirsta pavydo gaidelę, kai kalbama apie kultūros renginius Plungėje.
Nuveiktais darbais, kuriančiais žmonėmis džiaugėsi į šventę atvykę Seimo nariai J. Varkalys, Andriejus Stančikas, Eugenijus Gentvilas. Parlamentaro Jurgio Razmos sveikinimą perdavė Plungės rajono savivaldybės tarybos narė Asta Beierle Eigirdienė.
„Jūs esate šito kolektyvo širdis. Jūsų dėka, Jūsų išmintimi, Jūsų pastangomis Plungė gaivina Lietuvą. Plungė pasauliui pristato mažytį žemės lopinėlį, kuriame yra pats gražiausias grožis – kūryba“, – sveikino sukaktuvininkus Plungės Šv. Jono Krikštytojo parapijos klebonas Vytautas Gedvainis.
Lietuvos nacionalinio kultūros centro direktorius S. Liausa neslėpė, kad džiaugiasi galėdamas dalyvauti tokio solidaus regiono kultūros centro jubiliejuje. „Retas kuris kultūros centras gali pasakyti, kad švenčia 80 metų sukaktį. Kai matai pilną sceną kūrėjų, pagalvoji, ar tai ne regioninė dainų šventė. Pasirodo, kad tai vieno kultūros centro kolektyvai. Baleto studija, simfoninis orkestras, kiti įvairiausi žanrai – sunku būtų pasakyti, ar daug tokių kultūros centrų yra Lietuvoje. Galėtume ant vienos rankos pirštų suskaičiuoti“, – negailėjo pagyrų jis.
Jubiliejaus proga sukaktuvininkus sveikino ir kolegos iš mūsų ir kitų rajonų, medikai, pedagogai, Žemaičių dailės muziejaus, Viešosios bibliotekos, Turizmo informacijos centro atstovai, esami ir buvę kultūros centro darbuotojai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos… KITAIP (0)

Ar pavasaris, ar artėjančios Velykos čia kaltos, bet pastebiu, kad niūrių atspalvių nuotaikas vis dažniau keičia […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas