„Laisvės vaikai“: užburiantys šokiai ir neblėstančios šypsenos

Parašė: Jolanta VASILIAUSKIENĖ 2019-03-18

Turbūt dažnas plungiškis, paklaustas, ką veiks kovo 11-ąją, net neabejodamas atsakytų, kad eis į Plungės kultūros centrą pažiūrėti šokių festivalio. Nieko jau nestebina, jog keturioliktus metus iš eilės vykstantis minėtosios įstaigos vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių studijos „Suvartukas“ organizuojamas tarptautinis liaudies šokių ir muzikos festivalis „Laisvės vaikai“ sutraukia tiek žiūrovų, kad sėdimųjų vietų visiems neužtenka. Šiais metais plungiškius ir miesto svečius savo pasirodymais džiugino ne tik vietinis kolektyvas – programą žiūrovams pristatė svečiai iš Šiaulių, Latvijos, Baltarusijos ir Serbijos.
Šventė pradėta grupės „Tabasco“ vokalisto Gedimino Norvaišo daina ir „Tautiška giesme“.
„Nieko nėra džiugiau tėvams, seneliams, kaip pamatyti savo vaikus, anūkus. Pamatyti, kaip jie šoka, ko yra išmokę. Prieš 29 metus iškiliausi mūsų šalies vyrai ir moterys priėmė sprendimą, kad Lietuva atkuriama, kad mes vėl tampame nepriklausoma valstybe. Šiandien festivalį turime dėl to, kad esame laisvi. Šiandien galime pasidžiaugti tuo, ką turime brangiausio – savo laisve, savo vaikais“, – sveikindamas susirinkusiuosius kalbėjo meras Audrius Klišonis.
Žiūrovų laukiančio šokių siautulio įžangą padarė festivalio organizatoriai – studijos „Suvartukas“ nariai.
Kaip sakė renginio vedėja, „Suvartukui“ apibūdinti daug žodžių nereikia: tai jau devynioliktus metus skaičiuojantis, sėkmingai Plungei Lietuvoje ir užsienyje atstovaujantis kolektyvas. Jis – Lietuvos vaikų ir jaunimo liaudiškų šokių konkurso „Aguonėlė“ daugkartinis laureatas. Tautinių šokių mokosi apie 220 vaikų ir jaunuolių. Jiems vadovauja Ilona Baltikauskaitė.
Šokius trypė „Suvartuko“ visų amžiaus grupių nariai. Kiekvienas pasirodymas sulaukė žiūrovų audringų plojimų.
Kaip minėta, šių metų festivalį papuošė kolektyvas iš Serbijos. 1975 metų rugsėjo 1-ąją Belgrade, šios šalies sostinėje, buvo įkurta kultūros ir meno asociacija „Radost“. Nuo to laiko kolektyvas žinomas kaip šokėjų ir muzikantų jaunimo ansamblis. Pavadinimas „Radost“ reiškia džiaugsmingumą. Ansamblis folklorą pristato ne tik savo šalyje, bet ir pasaulyje. Pagrindinė veikla – mokymasis, kultūros paveldo Serbijoje rinkimas ir jo rekonstravimas (šokiai, muzika, dainos, tikėjimas, papročiai ir pan.). Repertuarą sudaro įvairių šios šalies etninių regionų folkloriniai šokiai. Šokama su bene 20 skirtingų originalių kostiumų. Kolektyvo vadovas – Punisa Todorovičius.
Išraiškinguosius serbus scenoje pakeitė ilgamečiai „Suvartuko“ draugai iš Latvijos „Memelite“.
Ansamblis „Memelite“ įkurtas 1991 metais. Jo pavadinimas kilęs nuo vienos iš trijų per Bauskę tekančių upių. Kolektyve dabar šoka daugiau kaip du šimtai 4–18 metų šokėjų. Jie koncertuoja savo šalyje, lankosi ir užsienyje: pabūta jau vienuolikoje valstybių. Kolektyvo nariams patinka ne tik šokti, bet ir susipažinti su naujais draugais. Gal būtent tai ir lemia, kad „Memelite“ festivalyje dalyvauja jau penktą kartą. Nuo pat įkūrimo ansambliui vadovauja Ligita Irbitė.
Savo šokiais džiugino ir svečiai iš Šiaulių – „Romuvos“ progimnazijos liaudiškų šokių grupė „Žalnieriukas“. 1996 metais įkurtas kolektyvas yra paruošęs daug koncertinių ir konkursinių programų, dalyvauja įvairiuose miesto, šalies renginiuose, dainų šventėse. Už kūrybinius nuopelnus apdovanotas „Aukso paukšte“. Tai darbštus, draugiškas ir nuotaikingas kolektyvas, jungiantis daugiau nei 80 vaikų. Vadovė – Adelė Gružienė.
Na, o temperamentingieji svečiai iš Baltarusijos plungiškius „užbūrė“ ne tik trankiais šokiais, bet ir nuo lūpų nedingstančiomis šypsenomis. Nusipelnęs Minsko vaikų ir jaunimo šokių ansamblis „Čabarok“ įkurtas 1986 metais. 2006-aisiais gavo nusipelniusio Baltarusijos Respublikos mėgėjų kolektyvo vardą. 2011 metais šį vardą dar kartą apgynė.
Šiuo metu ansamblį „Čabarok“ sudaro keturios skirtingo amžiaus grupės – 250 šokėjų nuo 5 iki 18 metų. Nepakeičiama kolektyvo vadovė – Natalija Diagel.
„Čabarok“ žiūrovų palaikymo sulaukė Rusijoje, Lenkijoje, Ukrainoje, Bulgarijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Vokietijoje, Suomijoje, Turkijoje, Prancūzijoje, Ispanijoje, Anglijoje, Serbijoje, Makedonijoje, Belgijoje, Italijoje ir kitose šalyse.
„Tauta, valstybė yra galinga, stipri tiek, kiek stipri ir gyva jos kultūra. Lietuva – stipri, su didžiule ateitimi, nes Lietuvos vaikai puoselėja savo kultūrą. Lietuva šiandien – ta šalis, kuri nebijo atsiverti pasaulio kultūroms, nebijo pakviesti pasaulio į Lietuvą. Tradicija gyva tiek, kiek ją myli žmonės, o festivalį žmonės myli“, – kalbėjo Plungės kultūros centro vadovas Romas Matulis.
Direktoriaus manymu, panašu, kad festivaliui „Laisvės vaikai“ užmarštis negresia. Už ugningų pasirodymų siautulį R. Matulis dėkojo ne tik kolektyvų vadovams, bet ir šokančių vaikų tėvams.
Nuskambėjus paskutiniam renginio akordui, šokėjai skirstytis neskubėjo – juk taip smagu pabūti bendraminčių būryje, susirasti naujų draugų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Aukščiau galvas! (0)

Ar pastebit, kad šiuo laikotarpiu mūsų akys, ausys ir smegenys tiesiog graibstyte graibsto visą informaciją? Išgyvenam […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pranešama, kad Kinijoje išplitusio koronaviruso aukų skaičius jau perkopė tūkstantį, užsikrėtusiųjų – apie 42 tūkstančius. Ar Jūs reaguojate į pranešimus apie šį virusą?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas