Naujoji matematika, keturi kablelis vienuolika

Parašė: Rūta VAINIENĖ 2018-07-18

Komentaras LRT radijui
2018 07 18
Ką jums sako skaičius – 4,11? Greičiausiai – nieko. Net jei patikslinčiau, kad tai yra 4,11 euro, vis viena aiškiau netaptų. Tačiau būtent šis skaičius, ne keturi, ne keturi su puse ar koks nors kitas apvalesnis, nuo šiol bus aktualus tiems, kurie perka šimtu procentu kompensuojamus vaistus. Priemoka už šiuos vaistus nebegali viršyti šios mįslingos sumos. O suma – net ne iš Palubinsko vadovėlio. Tai – vidutinė paciento priemokos suma, buvusi praėjusiais metais. Buvusi vidutinė, o dabar jau – maksimali. Čia ir Euklidas su Pitagoru rankas į viršų iškeltų. Aukštoji sveikatos medicinos matematika, kai vidurkiai virsta maksimumais, jiems būtų neįkandama.
Sveikatos ministerija skelbiasi padariusi itin daug permainų kompensuojamųjų vaistų sąraše. Ir tai – tikra tiesa. Tačiau permainomis džiaugiasi tikrai ne visi. Džiaugiasi tie, kurių vartojami medikamentai lig šiol nebuvo kompensuojami, o buvo įtraukti į sąrašą. Piktinasi tie, kurių vartojami vaistai iš kompensuojamųjų sąrašo buvo išbraukti. Ne todėl, kad valstybei jie buvo per brangūs, o todėl, kad valstybė nusprendė, kad jie per brangūs pacientui – per didelė priemoka už juos. Ir tie, kurie nori vartoti sau įprastus vaistus, dabar jau ne priemoką turės mokėti, o visą vaisto kainą. Jei žinoma, tokie vaistai liks Lietuvos rinkoje. Jei ne – reikės vardinių receptų arba kokių nors reguliarių kelionių į didesnes rinkas, kad šių medikamentų galėtų įsigyti.
Ir nors ministerija džiūgauja, kad kompensuojamųjų vaistų sąrašas darosi vis geresnis, iš tiesų jis darosi kitoks, bet vis toks pat keistas, kaip kad toji 4,11 matematika. Štai sergate jūs, vartojate vaistus. O jūsų ligai gydyti jokie medikamentai nekompensuojami. Nes sąrašas tik vadinasi kompensuojamųjų vaistų. Iš tikro jis yra kelių aukštų – ir ligų, ir vaistų, ir dar – pacientų. Tu – paralitikas, tu – raupsuotasis, tu – aklasis, ir visiems – sveikatos druskos, kaip kokiam slogiame Marqueso romane apie diktatorių. Tai, kad moki sveikatos draudimo įmokas, niekam nesvarbu. Ar tu gausi kompensaciją, nuspręs jos didenybė, užmaskuota komisijos vardu.
Taigi yra ligos, kurios kompensuojamos, yra pacientai, kurie sudėliojami į lentynėles, tau – galima, tau – ne, ir yra nustatomi vaistų kompensavimo lygiai. Paralitikams – 80, raupsuotiesiems – 90, kai kam – visas šimtas, o kai kam – tik sveikatos druskos, nieko, supraskite. Kompensavimo procentų atsiradimo istorija sena, kaip ir pats kompensavimas. Visiems po šimtą neužteko – taip būtų galima ją apibendrinti. Sklando kalbos, kad ministras, norėjęs pamaloninti savo profesiją, tos srities ligas pakėlė į šimtuko kompensavimo lygį. Nors visi puikiai suprato, kaip blogai, kad negerai kompensuoti visą šimtą procentų, – sistema brangsta.
Tada atsirado 90 procentų kompensavimo lygis. Kad tie, kurie kompensuojami šimtu, būtų perkelti į žemesnį lygį. Kompensavimo lygis atsirado, bet vaistai į jį taip ir nebuvo perkelti. Dabar tas 90 tapo ne kompensavimo lygio mažinimo, o jo didinimo keliu. Tada ir radosi dar didesnis poreikis fiksuoti maksimalią priemoką, tuos 4,11 euro. Viskas dėl paciento.
O pažvelkime iš paciento pusės, vis dėlto. Jei jau moki sveikatos draudimo įmokas, tai gal ne ministerijai gilintis, ar tu paralitikas, aklasis, ar raupsuotasis, kaip iš Marqueso romano apie diktatorių. Gal valdžia galėtų būti neutrali ligų atžvilgiu ir nediferencijuoti kompensavimo lygio pagal ligas. Antra, gal valdžia gali būti neutrali paciento atžvilgiu ir nevaikyti jo nuo šeimos daktaro iki kardiologo ir atgal, kad gautų kompensuojamąjį vaistą. Ir trečia, gal valdžia galėtų būti neutrali paciento piniginės atžvilgiu tada, kai pacientas gali ir nori priemoką susimokėti. Nes naujoji 4.11 matematika visai nedera su tuo, kad įmokų dalyje veikia privalomasis visuotinis sveikatos draudimas. Moka visi, tačiau ne visi susirgę – gauna.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos… KITAIP (0)

Ar pavasaris, ar artėjančios Velykos čia kaltos, bet pastebiu, kad niūrių atspalvių nuotaikas vis dažniau keičia […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas